A kormány nemrég elindította a Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási programját, amely a hazai mikrovállakozásokat segíti.
Mikrovállalkozásoknak a kérelem benyújtásához öt kritériumnak kell eleget tenni:
– legyen legalább egy lezárt, teljes üzleti évük;
– az éves átlagos statisztikai állományi létszámnak legalább 1 főnek kell lennie;
– Magyarország területén lévő székhely szükséges, egyszeres vagy kettős könyvvitelt kell vezetni;
– szabad vállalkozási zónának minősülő területen található településeken vagy szabad vállalkozási zónának nem minősülő területen működhetnek, 5000 főnél alacsonyabb lakosságszámú településeken kell megvalósítaniuk a fejlesztéseiket;
– nem tartozhatnak a kata hatálya alá.
A támogatott tevékenységek közé tartozik az új eszközök és gépek beszerzése, az új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása, az ingatlanberuházások, az információstechnológia-fejlesztés, valamint a projektek szakmai megvalósításának közvetett költségei.
Az igényelhető támogatás összege 2 milliótól 10 millió forintig terjed, de ez olyan vissza nem térítendő támogatás, amelyben az adott projekt megvalósításához minimum 30 százalék önerő szükséges.
A projektek csak szabad vállalkozási zónák területén és szabad vállalkozási zónán kívül eső 5000 fő alatti településeken valósíthatók meg.
A Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási programban a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 30 milliárd forint, amelynek a forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
Erre György László, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára is felhívta a figyelmet Facebook-oldalán.
„A Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási program segítségével a vállalkozások fejleszthetik a telephelyüket, új, modernebb eszközöket vagy digitális megoldásokat szerezhetnek be. Egy 14 millió forintos beruházáshoz akár 10 milliós támogatást is igénybe vehetnek a sikeresen pályázó vállalkozások” – szögezte le.
A programba várjuk mindazon vállalkozások jelentkezését, amelyek kistelepülésen működnek, 1–9 főt foglalkoztatnak, 2–10 millió forint közötti támogatásra van szükségük a fejlesztéseik megvalósításához
– részletezte az államtitkár.
Borítókép: 123rf
Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalán.