A koronavírus egy kevesebbet emlegetett következménye a globális egyenlőtlenségek növekedése.
Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Mindeddig háttérbe szorult a pandémia egy fontos hatása: nevezetesen, hogy a járvány növeli a globális egyenlőtlenségeket, ami főként a társadalmak szegényebb rétegeit érintette. A kezdetekkor 2020-ban a fejlett világban elsősorban az egy főre jutó GDP nagymértékű csökkenése volt tapasztalható hiszen ezekben az országokban a társadalmak legszegényebb rétegeit különböző gazdaságélénkítő csomagokkal védték, nem véletlenül. Mivel a szegényebb országok ezt nem engedhették meg maguknak, ott a GDP csökkenése kisebb méreteket öltött. Ahogy azonban a járvány elhúzódott, és egymást követték az újabb hullámok, a globális egyenlőtlenségek tekintetében is újabb változások voltak érezhetőek. A koronavírus elleni oltóanyagok elérhetővé válása után a gazdagabb államok sokkal könnyebben hozzáfértek ezekhez, mint a szegényebbek, és emellett sokkal inkább képesek voltak finanszírozni az olyan programokat, amelyek célja a bevételek, valamit a koronavírusból való felépülés ösztönzése volt. Ezek a különbségek idővel annyira markánssá váltak, hogy az országok közti egyenlőtlenségek a 2010-es évek eleji szintre emelkedtek.
A vírus egy 30 éves periódust akasztott meg
A pandémia így kicsivel több mint három évtizedes fejlődést akasztott meg, hiszen az 1990-es évek óta folyamatosan csökkenő pályán volt a globális egyenlőtlenség szintje. A pandémia alatt az országok között ismét nőni kezdett az különbség, hiszen a szegényebb országoknak szűkebb pénzügyi mozgásterük miatt tovább tart kilábalni a pandémiából.
Globális egyenlőtlenségek tekintetében viszont egyszerre két dolgot kell figyelni: az országokon belüli és az országok közötti szakadékok alakulását.
Az 1980-as és a 2000-es évek közt többnyire az országokon belüli egyenlőtlenségek növekedtek, beleértve a feltörekvő gazdaságokat is. A fejlődés üteme az egyes országokban, az eltérő vagyoni helyzet miatt értelemszerűen különböző volt. Viszont a szegényebb országok gyorsabban voltak képesek növekedni, egyszerűen azért, mert egy alacsonyabb fejlettségi szintről egyszerűbb megugorni egy közepes fejlettségi szintet, mint egy eredendően magas fejlettségi szintet még tovább növelni. A szegényebb gazdaságok közül Kína és India látványos fejlődési pályát írt le. A szegényebb gazdaságok gyorsabb fejlődése az akkori világgazdasági nettó hatásokkal párosulva a globális egyenlőtlenségek meredek csökkenését eredményezte.
Nem csak a covid játszik
A szegényebb országok fejlődésének mérséklődését nem csak a világjárvány berobbanása okozta. Már a pandémia berobbanása előtti évtizedben is lelassult a fejlődés üteme. Ez nem okozott negatív fordulatot a globális nettó egyenlőtlenség csökkenésében, hiszen az országokon belüli jövedelemelosztásban bekövetkezett eltolódások ezt már nem fűtötték: ezek az országok addigra már elértek egy bizonyos fejlettségi szintet. Ez pozitív, ám az országok közti jövedelmi különbségek felszámolása nehezebben haladt előre.
Egy jó példa: a 2000-es években a globális jövedelemelosztás harmincadik százalékában lévő gazdaságok egy főre jutó GDP tekintetében átlagosan 2 százalékponttal nőttek gyorsabban, mint az USA. Ez nem volt igaz a 2010-es években: a globális jövedelemelosztás harmincadik százalékában lévő gazdaságokat egy főre jutó GDP tekintetében meghaladta az USA. Így 2014-től a pandémiáig a globális egyenlőtlenségek csak minimális mértékben voltak képesek csökkenni.
A járvány következtében az oltóanyagokhoz való hozzáférés és a fejlett gazdaságok ösztönzése egyre növelte a különbségeket. A szegényebb országokban problémákat jelentett még, hogy a jövedelemkiesés terhe aránytalanul a jövedelmi spektrum alján lévőkre hárult. Mindezek eredménye kettős, hiszen egyrészt nőtt a globális egyenlőtlenség a gazdagabb és a szegényebb országok között, másrészt nőtt az egyenlőtlenség a szegényebb gazdaságokon belül.
Mire készüljünk?
A fejlődő országok gazdasági kilátásai így még rosszabbak lettek: a pandémia következményei elhúzódnak, ami a gazdasági növekedésüket is korlátok közé helyzei. Az iskoláztatás, a befektetések elmaradása, az adósságterhek és az orosz-ukrán háború jelentette problémákat együttesen érzékelik.
Jelenleg a globális egyenlőtlenségek azon okoknál fogva növekednek, mint amelyek miatt a pandémiáig csökkentek: a feltörekvő gazdaságok az 1980-as évektől kezdve teret hódítottak a gazdag országokban, a globális egyenlőtlenségek csökkenését nagyrészt Kína és India gyors gazdasági növekedése fűtötte.
Jelenleg Kína az egy főre jutó GDP tekintetében nagyjából a világ átlagát teljesíti, India pedig az előrejelzések szerint a 2030-as évekre rekordot állíthat fel. Ha Kínában és Indiában is átlépik a jövedelmek a küszöbértéket, onnantól kezdve a növekedésük ösztönözni fogja a globális egyenlőtlenségek növekedését is az elmúlt évtizeddel szemben.
Kína és India a világ népességének több mint egyharmadának ad otthont, és bár önmagában pozitív az egyedülálló gazdasági növekedésük, de ez együtt jár a jövedelemeloszlás alsóbb rétegeinek nehezebb felzárkózásával.
Nem kizárható az sem, hogy éppen a szankciók járulnak majd hozzá a globális egyenlőtlenségek újbóli csökkenéséhez.
Miért?
Részben a járvány miatt a fejlett világ inkább profitál a szegényebb gazdaságok kárára, viszont a szankciókat a fejlett gazdaságok követik– USA, EU, Egyesült Királyság –, amelyek korlátok közé szorítják saját gazdasági növekedésüket. A korlátozott gazdasági növekedéssel ugyanakkor lehetőség nyílna a pandémia elhúzódó hatásaitól szenvedő fejlődő világnak a felzárkózásra, így pedig a különbségek csökkentésére.
Borítókép: MTI/EPA/EFE/Alberto Valdes
Korábban megjelent a makronom.mandiner.hu oldalon.