A gazdaságstratégia második pillére: a nemzeti vagyon védelme

Szerző: | 2022. szeptember. 11. | Hazai

A gazdaságstratégia második pillére szerint egy ország nem lehet sikeres a nemzeti vagyon védelme nélkül. Negatív példa a korábbi baloldali kiárusítás. A helyes út a hazaiba való befektetés.

Magyarországon a rendszerváltozás után 2002 és 2010 között a balliberális Medgyessy-kormány, majd az első és második Gyurcsány-kormány, végül a Bajnai Gordon vezette rövid életű kormány ott folytatták, ahol a kilencvenes években elődeik abbahagyták: az így is kevés megmaradt nemzeti vagyont eladták külföldre, de önmagában az is érdekes, hogy regnálásuk alatt több, mint százkilencven cég privatizációjából, majd eladásából befolyt 756 milliárd forint ellenére is elég magas költségvetési hiányok jellemezték azt a nyolc évet. Ez nagyban annak a káros gyakorlatnak volt az eredménye, hogy minél többet adtak el, annál kevesebb jutott minden más kulcsterületre. Ez változott meg gyökeresen 2010 után a második Orbán-kormány kétharmados győzelmével.

A nemzetgazdaság ütesállósága, sokkoknak való ellenállóképessége a 2010 előtti – különösen a 2002 és 2008 közti – gyakorlatnak eredményeként minimális volt. Ennek oka, hogy a privatizáció okán rengeteg hazai jövedelem ment külföldre, azaz nem belföldön hasznosult. A 2010-es irányváltással a nemzeti mormányzat ezt egyből kezelte: a bankoktól kezdve a közműcégekik visszavásárolták a nemzeti vagyon kulcsfontosságú elemeit.

A 2010 utáni gyakorlat remek példa volt arra, hogy hogyan lehet a külföldi cégek profitjának támogatása helyett olcsóbb rezsit, a magyar családok számára magasabb életszínvonalat elérni olyan olyan szektorokban, amelyek egyébként a sokszor felmagasztalt Nyugaton is nemzeti tulajdonban találhatók.

A patrióta gazdaságpolitikát folytató országok lehetnek számunkra jó példák, hiszen ők szintén védik a hazait és építik a stratégiai cégeiket az Amerikai Egyesült Államktól kezdve Kínáig.

Ez a kormányzati gyakorlat vette kezdetét Magyarországon a 2010-es áttörést követően: az Orbán-kormányok nagy eredményei közé tartozik, hogy a bankszektorban 20-ról 50 százalék fölé voltak képesek növelni a hazai arányt, valamint az, hogy a magyar GDP több, mint 8 százalékának megfelelő értékben tudott visszavásárolni kulcsfontosságú nagyvállalatokat.A feladat a második pillér vonatkozásában is világos, röviden: a korábbi kiárusítást elkerülve védeni, illetve erősíteni a hazait.

Borítókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalon.

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn