Ismét a ringben Trump és Biden – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Ismét a ringben Trump és Biden



Nagy az esély arra, hogy az elnökválasztás „második fordulójává” válik a félidős választás.

Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.

November 8. fontos dátum az USA-ban: ekkor rendezik a félidős választásokat, amikor is kiderül, hogy a demokratáknak sikerül-e megőrizniük a többségüket a kongresszus mindkét házában. A republikánusoknak jelen állás szerint reális esélyük van arra, hogy megfordítsák a helyzetet és teljesen átvegyék az irényítást a kongresszus felett. Ez köszönhető annak, hogy nagy az állampolgári elégedetlenség a Biden-adminisztráció teljesítményét illetően. Ugyanakkor nem megfelelő választási, illetve kampánystratégiával a republikánusok nagyot is bukhatnak.

Biden és Trump is megmérettetik

A demokraták számára a jelenlegi törékeny gazdasági helyzetben az lenne az ideális leosztás, ha idézőjelesen a félidős választást úgy tudnák eladni a kampányban, mint a 2020-as elnökválasztás második fordulója. Ezzel lényegében leegyszerűsítenék a döntést egy Trump melletti vagy elleni népszavazássá. A Biden-adminisztráció eddigi teljesítménye katasztrofális: 40 éves inflációs csúcs, emelkedő hitelfelvételi költségek, a jelzáloghitel-kamatok 14 éves rekordon.

A demokraták terve eddig jól halad, hisz Trump a habitusából fakadóan szívesen szerepel, ugyanakkor lehet, hogy ez most a republikánusok kárára lesz. Trump és Biden eddigi beszédei sokkal inkább hasonlítanak egy elnökválasztási kampányhoz, holott most a kongresszus helyeiről döntenek az USA-ban. Ha a republikánusok érdemi eredményt szeretnék elérni, akkor az ellenfél gyengeségeire kell koncentrálniuk, ami jelen esetben a gazdaság és a háború.

A regnáló demokrata párti elnök az elődjét keményen támadja: szerinte a Make America Great Again fenyegetést jelent az amerikai demokráciára és az állampolgárokra nézve, és senki nincs biztonságban, mondván ez maga a túlfűtött nacionalizmus. Ez egy tudatos stratégia, hisz jó néhány közvélemény-kutatás alátámasztotta, hogy az állampolgárok számára jelenleg a legfontosabb problémák között szerepelnek a demokráciát fenyegető veszélyek. Az NBC News is készített ebben a témában közvélemény-kutatást, amelyben azt az eredményt kapták, hogy durván minden tizedik regisztrált amerikai választópolgárból kettő a demokráciát fenyegető veszélyeket tekinti a legnagyobb problémának jelenleg. Igaz, a megkérdezettek mintegy 16 százaléka a másik fő problémának a megélhetési költségeket nevezte.

A demokraták az egykori elnökre fókuszálnak

Ez a demokrata kommunikáció értelemszerűen igyekszik elterelni a figyelmet a gazdasági problémákról. Trump aktív részvétele a választási kampányban ebben jócskán segíti a demokratákat. Igaz, hogy a volt elnök részvétele aktivizálja a döntően Trump-párti republikánus szavazókat, de például az Egyesült Államokban élő, többnyire nem pártelkötelezett független spanyol ajkúakat kikapcsolja a rendszerből, ugyanakkor a demokrata bázist is aktivizálja. A republikánusok számára viszont probléma, hogy Trumpra vetül a kampány fókusza a gazdasági problémák helyett.

A demokraták stratégiájának már látszanak eredményei, hiszen Biden Trump elleni támadásai felpezsdítették a demokrata szavazókat. Általánosságban véve jellemző, hogy a Fehér Házat birtokló aktuális párt a félidős választásokon azért veszít általában mandátumokat a kongresszusban, mert a támogatói kevésbé elkötelezettek szavazni, mint az elnöki politika miatt elégedetlen szavazók.

A demokraták malmára hajtja a vizet az abortusz és a házkutatás

Szintén a demokraták malmára hajthatja a vizet a Trump-párti republikánus jelöltek megosztottsága. Ugyanakkor több republikánus szavazó is felháborodott a Legfelsőbb Bíróság abortuszjogról szóló döntése miatt. Mindezek a Trump-fókuszú kommunikációs stratégiával kiegészülve felvillantották a reményt a demokraták számára, hogy megtartsák szenátusi többségüket, valamint minimalizálják a veszteségeiket a képviselőházban.

Az abortuszkérdés különösen nagy visszhangot keltett az Egyesült Államokban. Nem véletlen, hogy több közvélemény-kutatás is készült a kérdésről. A Wall Street Journal augusztusi közvélemény-kutatása szerint 10 regisztrált választópolgárból 6 azt válaszolta, hogy az abortusznak minden vagy a legtöbb esetben legálisnak kell lennie, és 56 százalék azt mondta, hogy a legfelsőbb bírósági döntés miatt nagyobb valószínűséggel fog szavazni novemberben. Biden fel is ült erre a választói hangulatra, hiszen beszédeiben hangsúlyozta, hogy az abortuszhoz való jog csak egy jog a sok közül, amit Trump hívei megpróbálnának elvenni hatalomba kerülésük esetén.

Trump nyíltan abortuszellenes álláspontot vall magáénak, amivel alapvetően nincs is probléma. Ezzel viszont valószínűleg nem szerencsés kampányolni a félidős választások előtt, hiszen nagy feltűnést kelt, a republikánus szavazók egy részét távol tartja, ráadásul a jelenleg kardinális gazdasági, gazdaságpolitikai kérdésekről elvonja a figyelmet, csökkentve a republikánusok esélyeit – holott alapesetben ők számítanának fő esélyesnek. Az sem segít a republikánusoknak, hogy a Trump által támogatott ohiói, georgiai, pennsylvaniai és arizonai republikánus szenátorjelöltek hangsúlyozzák a 2020-as elnökválasztáson tapasztalt visszaéléseket, ami szintén elvonja a figyelmet a fontos gazdasági kérdésekről. De a Trumpnál tartott házkutatások sem voltak jó hatással a republikánus esélyekre.

Érdekes a Yahoo! News/YouGov közvélemény-kutatása, amely az alapján kérdezett amerikai választópolgárokat, hogy mely ügyek dühítették őket leginkább. A megkérdezettek 41 százalékát dühítette Trump és híveinek az elnökválasztás tisztaságát kritizáló nyilatkozatai, 32 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy Biden nem adott jó válaszokat a 40 éves csúcson lévő inflációra és 28 százalék szerint aggodalomra ad okot a Trumpnál tartott házkutatás.

Reális az esély a teljes republikánus törvényhozásra

Összességében az, hogy Trump a nagygyűlései során hangoztatja a 2020-as elnökválasztások alatti visszaéléseket, árt a republikánus jelölteknek, hiszen nekik egyértelmű választ kell adniuk a nyilvánosság előtt, hogy osztják-e az előző elnök véleményét. Ha túlságosan Trump kerül a kampány fókuszába, az a republikánusok esélyeit erodálja, ellenben ha Biden és a gazdasági kérdések kerülnek középpontba, akkor jelentősen megnő a republikánusok esélye, hogy visszaszerezzék legalább a kongresszus egyik háza felett az irányítást.

Ugyanakkor a politikai dinamika eltolódása Trump személye felé nem garantálja azt, hogy a demokraták képesek megtartani a kongresszus feletti irányításukat. A november 8-i félidős választásokig kicsivel több mint egy hónap van hátra, addig sok minden történhet, illetve sok más – fentebb nem említett – tényező is kifejtheti hatását a választások eredményére. Többen ugyanakkor azt várják, hogy a gazdasági kérdések lesznek a mérvadók, és éppen ezért fognak a republikánusok novemberben szűk többséget szerezni a szenátusban, ahol jelenleg is minimális, illetve törékeny a demokraták többsége. Továbbá a választás kimenetelében kulcskérdés lesz, hogy a demokraták vagy a republikánusok tudják-e majd jobban mozgósítani a szavazóikat, hiszen a félidős választásokon főszabály szerint alacsonyabb a választói részvétel, mint az elnökválasztásokon.

Borítókép: 123rf

Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalán.

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat