A gazdaságstratégia hetedik pillére szerint újrahasznosítással óvjuk környezetünket, ami nem valósítható meg a körforgásos gazdaság hatékony működése nélkül.
A fenntartható magyar jövő szempontjából elengedhetetlen a Magyarországon keletkező hulladék mennyiségének radikális csökkentése. Ez azt a célt is szolgálja, hogy a körforgásos gazdaság fokozatos kiépítésével anyagában és energiájában hasznosíthassuk a hulladékot, amellyel elkerülhetjük, hogy a nem hasznosítható hulladék lerakókba kerüljön.
2021. július 1 fontos határidő volt, hiszen ekkortól tiltották be az egyszer használatos műanyagok (szívószálak, fültisztító pálcák, evőeszközök, tányérok, léggömbtartó pálcikák, 15-50 mikron közti falvastagságú nejlonzacskók) forgalomba hozatalát. 2023. január 1-től viszont az egyszer használatos műanyag poharak forgalomba hozatalát is betitltják.
Szintén 2023-ban, július 1-től teljesen megújul az eddigi hulladékgazdálkodási rendszer: koncessziós rendszer kerül bevezetésre éppen azért, hogy az egyes termékek alkotóelemei minél tovább erősítsék a gazdasági vérkeringést. Innentől kezdve a koncesszor köteles biztosítani a számára kötelezően átadott hulladék megfelelő kezelését. Ez azt a nagyobb célt szolgálja, hogy 2030-ig a települési hulladékokat 60 százalékban újrahasznosítsák és újrafeldolgozzák.
Nagy sikere volt a nemrég elindult “Tisztítsuk meg Magyarországot!” programnak, amelynek keretében nagyjából 33 ezer tonna illegálisan lerakott hulladékot sikerült összegyűjteni, ami ezer tehervagont töltött meg. A programban résztvevők elkötelezettek és nem állnak meg mindaddig, ameddig az összes illegális hulladéklerakót fel nem tudják számolni az újrakeletkezés megakadályozásával egyetemben. Létezik egy HulladékRadar applikáció, amelyen már most több, mint 19 ezer bejelentés futott be. Ez az applikáció segíti a magyarokat abban, hogy gyorsan, egyszerű módon be tudják jelenteni a náluk észlelt illegális hulladéklerakókat.
Borítókép: MTI/EPA/Christian Thompson
Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalon.