Tajvan számára a kulcs a gazdasági diverzifikáció

Szerző: | 2022. október. 30. | Geopolitika, Háború, Világgazdaság

Tajvan pénzügyminisztere elkötelezett a Kína-függőség csökkentése iránt.

Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.

Tajvan pénzügyminisztere a diverzifikációt jelölte meg országa egyik legfontosabb feladatának – ezt a kijelentését pedig a Zero Covid jelentette bizonytalanságokra, valamint az Egyesült Államok és Kína között kiújuló geopolitikai feszültségekre alapozta. A diverzifikáció ez esetben új piacok, új kereskedelmi partnerek felkutatását jelenti.

Ennek két oka van

A közelmúltban az USA kivetett szankciói Kínára növelték a piac bizonytalanságát, ezért fordul Tajvan a diverzifikáció irányába.

A másik ok, hogy Tajvan kereskedelmére nyomást gyakorolt a kereslet csökkenése, ami azért nagy probléma, mert gazdaságuk alapvetően exportfüggő. A tengerentúli szállítások először 2020-ban csökkentek, majd az exportmegrendelések az idei évben már harmadik alkalommal csökkentek. A döntő többség ezt a visszaesést Kínának tulajdonítja, a szigorú járványügyi intézkedések fenntartása miatt.

Egyre feszültebb geopolitikai légkör

A fokozódó geopolitikai feszültségek sem segítettek, továbbá az amerikai szankció megrendítette a globális félvezetőipart is. Ám miután az USA bejelentette, hogy innentől kezdve szigorúbban fogják ellenőrizni a Tajvanról Kínába irányuló chipexportot, a Taiwan Semiconductor Maniuacturing Co. részvényei az elmúlt 28 évben a legnagyobb esést produkálták. Ez a tajvani cég ugyanis chipeket gyárt olyan cégek számára, amelyeknek üzleti tevékenységük nagyobb része a kínai piacra támaszkodik, miközben saját bevételeinek mintegy 10 százaléka kínai vevőktől származik.

Tajvan Kínába és Hongkongba irányuló exportja tehát csökkent az amerikai-kínai viták, valamint a Zero Covid miatt: a szigetország teljes exportjának 40 százaléka alá esett a Kínába irányuló kivitel részesedése. A tajvani vállalkozások egy része így megkezdte a gyárak áttelepítését Dél-Koreába. Viszont döntően nem a félvezetőiparban, hanem inkább a gépiparhoz hasonló, munkaigényes ágazatokban. Kitelepülési célpontként pedig nem csak Dél-Koreát, hanem Thaiföldet és Vietnamot is kiszemelték.

Túl nagy a kiszolgáltatottság

Tajvan vezetése már az elmúlt évben is azon dolgozott, hogy csökkentse a Kínától való függőségét: megerősítették a befektetéseket és a kereskedelmi kapcsolatokat Délkelet-Ázsia, India, Új-Zéland és Ausztrália irányába. Tajpej kérelmezte csatlakozását az ázsiai-csendes-óceáni térség egyik legnagyobb kereskedelmi megállapodásához a CPTPP-hez (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership).

A CPTPP-t 11 ország írta alá: Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr és Vietnam. Ezek az országok összességében a világ GDP-jének 13 százalékát teszik ki.

Gondok a pénzügy terén

Tajvan küzd a pénzügyi stabilitás megtartásával is, hiszen az ország  hivatalos fizetőeszköze gyengült idén, a Taiex index csökkenése mellett. Ebben az évben 47 milliárd dollárnyi (mintegy 19 ezer milliárd forintnyi) tőkét vontak ki a helyi részvényekből, így Tajvan az elmúlt két évtized legnagyobb éves kiáramlásával szembesül. A tajvani pénzügyi szabályozó megerősítette a shortolási szabályokat ekkora tőkekivonási hullám mellett. Ettől most a részvénypiac stabilizálását várják a döntéshozók. Szeptember vége óta azonban ez már a harmadik ilyen jellegű intézkedés, melyeket az irányadó Taiex index mintegy 30 százalékos esése indokolt. Ezzel az eséssel  a tajpeji tőzsde a világ legrosszabbul teljesítő piacai közé került.

Borítókép: 123rf

Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalán.

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn