Ki bírja tovább? Európa vagy Oroszország? – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Ki bírja tovább? Európa vagy Oroszország?



A nyugati országok szankciói éreztetik a hatásukat Oroszországban, de nem olyan mértékben, mint azt korábban szerették volna. Emellett Európát is súlyosan érintik a retorziók hatásai.

Fél év távlatából a szankciók nem érték el a kellő hatásukat. De ez nem jelenti azt, hogy Oroszország ne nézne szembe nehézségekkel, miközben az is igaz, hogy nem lehet kizárni Európa a recesszióba esését. Igaz, az Eurostat szerint a harmadik negyedévben még 0,2 százalékos bővülést mutattak a számok, tehát a recesszió azért még messze van.

Gyenge szankciók

A szankciók rontották Oroszország hosszú távú gazdasági kilátásait: a világ kilencedik legnagyobb gazdaságának növekedési potenciáljának csökkenése döntően az importtilalommal sújtott termékek hiányának köszönhető. Európát sokkal jobban sújtják az energetikai szankciók. Az orosz helyzetet nehezíti, hogy az invázió kirobbanásakor 250–500 ezer orosz menekült el az országból, többnyire a magasan képzettek. A szeptember végi döntés pedig a részleges mozgósításról hozott még egy hullámot, aminek következtében 300 ezer további orosz menekült el.

Az elvándorlók nagy száma tovább súlyosbítja az orosz munkaerőhiányt, de az infláció is problémát jelent, habár a teljes képhez hozzátartozik, hogy az összinfláció a csúcspontjához képest esik – áprilisban volt a csúcson 17,8 százalékkal az orosz infláció, ami szeptemberre 13,7 százalékra mérséklődött. Ezzel szemben az eurózónában növekedés megfigyelhető: augusztusban 9,1, szeptemberben már 10 százalék volt az infláció, a friss októberi előrejelzés szerint ez tovább emelkedett 10,7 százalékra. 

Az IMF szerint is javul az oroszok helyzete

Az IMF szerint is javultak Oroszország kilátásai, legalábbis az idei évre vonatkozóan. Áprilisban még az orosz GDP 8,5 százalékos csökkenésével számolt, amit 3,4 százalékra módosított. Egy ilyen visszaesés sokkal inkább kezelhető a nemzetgazdaság számára, emellett sokkal könnyebb fenntartani a katonai kiadásokat. Ezzel Oroszország a gyakorlatban számol is, hiszen szeptemberben terjesztette be a kormány a 2023–2025-ös költségvetési tervezetet, amely tartalmazza a háborúval összefüggő kiadások növekedését, kiemelve a belső biztonságot.

Kinek dolgozik az idő?

A gazdasági összeomlást tehát Oroszország egyelőre elkerülte, ugyanakkor a helyzete nem egyszerű, hiszen valószínűleg a szankciók hosszabb távon mélyebben fejtik ki a hatásukat, másrészről jelenleg még nem tudjuk, hogy a nyugati országok terveznek-e újabb retorziós csomagot. Európa viszont nem áll messze a recessziótól (energiahiány, infláció, hitelfelvételi költségek), a fő kérdés tehát sokkal inkább az, hogy Európa mikor kerül recesszióba – igaz, a harmadik negyedévben még produkált növekedést –, hiszen Oroszország a negyedéves GDP-adatok alapján már abban van – az első negyedéves 3,5 százalékos GDP-növekedést a második negyedévben egy 4,1 százalékos visszaesés követte.

Borítókép: 123rf

Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalán.

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat