A balti államok otthagyják a 16+1-et

Szerző: | 2022. december. 29. | Geopolitika, Háború, Világgazdaság

Litvánia, Észtország és Lettország kilépnek a 16+1 együttműködésből.

Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.

A három balti állam távozik a Kínával kötött 16+1 együttműködésből, amelyet még  2012-ben Varsóban hoztak létre Kína és 16 kelet-európai ország között, s melynek célja a kapcsolatok erősítése volt. 

Az együttműködés kiemelten fókuszált és fókuszál ma is a kereskedelmi kapcsolatokra, valamint az infrastrukturális és fejlesztési programokra egyaránt

A 16+1 illeszkedik a kínai geopolitikai stratégiába

Kína célja ezzel az együttműködéssel a kereskedelmi kapcsolatok elmélyítésén túl, hogy kihasználja azokat az EU-s tagállamokat, amelyeket figyelmen kívül hagynak az EU-ban. 2019-ben például 17+1 együttműködésről beszélhettünk Görögország csatlakozásával.

A 16+1 tökéletesen illeszkedett a kínai geopolitikai célokhoz, melyek a nemzetközi rend újrarajzolása és Európa, Ázsia, Afrika kapcsolatrendszerének újradefiniálása. A 16+1 együttműködéshez hasonló kezdeményezést Kína Afrikában is életre hívott Kína–Afrikai Együttműködési Fórum (FOCAC) néven.

A baltiak panaszai

Lettország, igaz határozottan jelezte távozását, de ennek ellenére leszögezte, hogy továbbra is érdekelt a Kínával való konstruktív kapcsolatépítésben, legyen szó EU–Kína vagy éppen Lettország–Kína együttműködésről.

Észtország is hasonlóan vélekedik, mint a lettek, azzal a különbséggel, hogy a gyakorlatban 2021 októbere óta nem vesznek részt aktívan az együttműködés munkájában.

Litvánia már jóval korábban kilépett, mert feszültség keletkezett Tajvan kapcsán: a litvánok engedélyt adtak Tajvannak, hogy külképviseletet hozzanak létre. Erre a kínai reakció kereskedelmi tilalom elrendelése volt exportkorlátozással, litván vállalati megrendelések törlésével. Kína arra hivatkozott, hogy Litvánia ezzel a lépésével megsértette Kína szuverenitását. Egy litván delegáció egyébként el is ment Tajvanra, mikor Nancy Pelosi megérkezett a szigetre. 

Az EU még korábban egyébként az ehhez hasonló kereskedelmi korlátozások miatt vitte be Kínát a Kereskedelmi Világszervezetbe, igaz, érdemi hatást nem tudtak elérni ez is jelzi az EU minimális érdekérvényesítő képességét, illetve nemzetközi súlyát.

Az orosz-ukrán háború óta egyébként is bizonytalanabbá vált a Kínával való kapcsolat, nem véletlen, hogy több ország újraértékelte az együttműködést. Ám az is igaz, hogy már az orosz-ukrán háború kirobbanását megelőzően is lankadt a lelkesedés, többek között annak köszönhetően, hogy Kína több esetben nem teljesített értékes beígért befektetéseket.

Nagyobb konfliktus azonban nem keletkezett a három balti állam együttműködésből való kilépése után: Kína elfogadta, tiszteletben tartotta az országok szuverén döntését. A lépés viszont előhozta a kérdést, hogy a jövőben mennyiben kell tartani Kína Oroszországhoz való stratégiai közeledésétől.

A lettek és az észtek is – 162 millió, illetve 195 millió eurós – jelentős összegben exportáltak Kínába. 

A Kínával való kereskedelem jelentős

A régiós országokban közös vonás, hogy Kína fontos kereskedelmi partner volt már 2017-ben is, amit az alábbi két ábra (export és import) szemléltet. 2017-ben százalékosan Montenegró, Albánia és Bulgária exportált legtöbbet:

Forrás: OEC

Import vonatkozásában magasabb számokat láthatunk, valamint azt, hogy a vizsgált évben Csehország, Lengyelország és Montenegró importált százalékosan a legtöbbet.

Forrás: OEC

Az ábrákból ugyanakkor az is tisztán látható, hogy Magyarország export és import vonatkozásában is középmezőnyben van.

Borítókép: MTI/EPA/Litván kormányhivatal/Laima Penek

Eredetileg megjelent a Makronom.Mandiner.hu oldalon.

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn