Egy jövő év végi, republikánus elnökválasztási győzelem esetén az USA jelentősen csökkentené az ukránok támogatását? A lengyel kormányfő, Morawiecki reagált Ron DeSantis floridai kormányzó lehetséges republikánus elnökjelölt kijelentéseire az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban.
Florida kormányzója, Ron DeSantis ugyan még nem jelentette be, hogy indul a republikánus elnökválasztáson és megméretteti magát mint lehetséges elnökjelölt, de nagy esély van rá, hogy nemsokára bejelentést tesz. DeSantist Donald Trump legnagyobb kihívójaként emlegetik a Republikánus Párton belül. Éppen ezért Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök nem is hagyta reakció nélkül a floridai kormányzó kijelentéseit az orosz–ukrán háború kapcsán.
Morawiecki nem fél a republikánus győzelemtől
A lengyel kormányfő viszont DeSantis erős kijelentéseit, miszerint az Egyesült Államok csökkentené Ukrajna támogatását, ha megnyernék a 2024-es elnökválasztást, az előválasztás előtti politikai sakkjátszma részeként értelmezte.
Morawiecki leszögezte, hogy lengyel pártja az amerikai Republikánus Párt erős európai szövetségese továbbra is, de aggodalommal töltötte el, amikor a floridai kormányzó úgy nyilatkozott, hogy az amerikai nemzet érdekében Ukrajna további erősítése nem feltétlenül prioritása. DeSantis ugyanis az orosz–ukrán háborút területi konfliktusként fogja fel, és ez a felfogás nagyon hasonlít Trump izolacionista álláspontjához. DeSantis Trumphoz hasonlóan élesen bírálja a Fehér Ház háborúhoz való hozzáállását.
A lengyel kormányfő viszont – a még februárban folytatott amerikai szenátorokkal való találkozókból merítve – határozottan állítja, hogy
a republikánusok és a demokraták álláspontja Ukrajnával, Oroszországgal és Kínával kapcsolatban ugyanaz, csupán a belső politikai játszmák miatt ez kívülről nem látszik.
A lengyelek Ukrajna egyik legelkötelezettebb szövetségesei közé tartoznak. Morawiecki egyenesen azt állította,
ha Ukrajna elbukna, az nagyobb vereség lenne az USA számára, mint amit elszenvedett Vietnamban.
Kínával kapcsolatban Morawiecki megjegyezte, egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az ázsiai nagyhatalom jelentős mértékben támogatja Oroszország háborús erőfeszítéseit.
Ha pedig Kína fegyverekkel kezdené támogatni az oroszokat, akkor szerinte az Egyesült Államoknak fokoznia kellene Ukrajna patronálását.
Putyin és Hszi Csin-ping nemrég találkozott Moszkvában, és felmerült annak a lehetősége, hogy Kína békeközvetítőként lépjen fel. Ugyanakkor a lengyelek kínai közvetítésről hallani sem akarnak, mert szerintük Kína túlságosan Nyugat-ellenes és Oroszország-párti.
Lengyelország fokozná a fegyverszállításokat
A lengyel kormányfő nem úgy fogja fel a nyugati támogatásokat, mint ami eszkalálja a konfliktust, hanem épp ellenkezőleg, rendkívül pozitívnak értékeli azokat. Elmondta, hogy olyan dolgok valósulnak meg Ukrajna katonai támogatásakor, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak, ideértve a német gyártmányú Leopard 2 harckocsik szállítását. Lengyelország és Szlovákia korábban azt is közölte, hogy szovjet tervezésű MiG–29-es vadászgépeket küld Ukrajnába. Sőt, Párizs is vadászgépeket ígért.
Viszont Morawiecki azt is kijelentette, hogy Lengyelország nem küld Ukrajna által régóta kért amerikai gyártmányú F16-os repülőgépeket, mert nincs elegendő ilyen típusú saját gépük sem. Egyúttal azt is megjegyezte, hogy bátorítja F16-osok küldésére azokat az országokat, amelyeknek van elegendő ilyen típusú repülőjük.
Morawiecki mindemellett elkötelezett abban az irányban, hogy nagyobb hatótávolságú támadó (nem pedig légvédelmi) rakétarendszereket is küldjenek Ukrajnába, mivel szerinte ezzel segíteni tudnak az ukránoknak, hogy szétszakítsák az orosz fegyverek logisztikai láncait a Donbász és a Zaporizzsja régióiban.
Borítókép: 123rf