Elon Musk csökkenthetné a metróvonalak fejlesztésének költségeit, azonban állítása szerint nem szeret tömegközlekedni, így inkább autóknak tervez alagutakat a világ leggazdagabb embere.
Musk nem a tömegközlekedés híve
Elon Musk többször is kijelentette, hogy nem támogatja a tömegközlekedést.
„Szerintem a tömegközlekedés szívás” – mondta 2017-ben egy kaliforniai Tesla-rendezvényen. „Miért akarsz felszállni valamire, ami nem onnan indul, ahonnan szeretnéd, és nem pontosan ott áll meg, ahol szeretnéd?”
Bár Musk véleménye alapvetően elég sarkos, az Insider szerint nem teljesen alaptalan: Knowles könyvében az áll, hogy az Egyesült Államokban a tömegközlekedés alacsony szintű állami-önkormányzati finanszírozása és ebből következően a minősége miatt egyre többen választják az egyéni közlekedési formákat.
Musk komolyan gondolja az alagútépítést
Musk 2018-ban mutatta be az első, a fenti koncepciót igazoló Tesla-alagutat a Los Angeles-i Hawthorne városrész utcái alatt. Akkor azt mondta, hogy a mérnökei által finomhangolt fúróeszközök gyorsabbak és olcsóbbak, mint a hagyományos fúrók. Egyes mérnökök azonban nem osztották az optimizmusát.
„Az alagutakat építő gépei elég szabványosnak tűnnek. Nem láttam Musktól semmi olyat, ami különbözne attól, amit mások csinálnak, kivéve a kisebb átmérőt” – fejtette ki Herbert Einstein, a Massachusetts Institute of Technology alagútépítési szakértője még 2018-ban.
Évekkel később azonban a terv valóság lett: a Musk érdekeltségébe tartozó The Boring Company 2021-ben megnyitotta első autóalagútját Las Vegasban, egy 1,37 kilométer hosszú hurkot a Las Vegas Convention Center alatt.
Nem úgy sikerült, ahogyan a Tesla alapítója tervezte
Hónapokkal később a Las Vegas Convention Center egy ilyen alagútjában forgalmi dugó alakult ki a Consumer Electronics Show kongresszusa után.
Sok kritika érte emiatt a Tesla-vezért, ennek ellenére ő továbbra sem adja fel az alagútépítést: Las Vegas márciusban nyújtott be javaslatot az alagútrendszer bővítésére, a tervek szerint nem kevesebb mint 65 mérfölddel bővítenék a Los Angeles-i föld alatti alagútrendszert.
Ez a cikk eredetileg a makronom.mandiner oldalán jelent meg.