Van mit javítani a magyarok vállalkozói kedvén – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Friss kutatás: van mit javítani a magyarok vállalkozói kedvén



Nagy kihívást jelent hazánkban, hogy – a GEM friss, 2022-2023-as kutatásának reprezentatív adatai szerint – a lakosság viszonylag kis részének, mintegy harmadának vannak a vállalkozásindításához szükséges ismeretei, tudása, készsége, tapasztalata és – mondhatjuk – bátor-sága. A hiánypótló, vállalkozói attitűdöket, a cégek előtt nyitva álló lehetőségeket, innovatív vállalkozásokat vizsgáló nemzetközi összehasonlító kutatás magyarországi eredményeit május 25-én…

Tenni akarás és megélhetés – vállalkozói motivációk és lehetőségek Magyarországon címmel készült el a napokban a neves nemzetközi kutatási program, a Global Entrepreneurship Monitor (GEM) friss nemzeti kutatása a Budapesti Gazdasági Egyetem közreműködésével, amelynek szakmai partnere a Makronóm Intézet volt.

Csillag Sára, a BGE rektorhelyettese a kutatási eredmények május 25-i bemutatóján elmondta, hogy a nemzeti kutatási feladat keretében a világ legnagyobb, 1999 óta elvégzett vállalkozáskutatásának magyarországi partnereként a BGE 2020-ban elnyerte a Global Entrepreneurship Monitor átfogó felmérésének elkészítési jogát. 

Így immár három éve kaphatunk igen pontos képet a hazai vállalkozói attitűdökről, a cégek előtt nyitva álló lehetőségekről, illetve arról, hogy áll Magyarország akár régiós, akár globális szinten a vállalkozások, valamint az innovatív vállalatok terén. Az adatok mélysége a szakpolitikák számára is fontos alapadatokkal és következetésekkel segíti a döntéshozatalt.

A vállalkozói attitűd erősítése, a vállalkozási ismeretek oktatásának fejlesztése a BGE egyik prioritása. Ezen az egyetemen tanul ugyanis az alapfokú vállalkozási képzésben részt vevő összes magyar diák mintegy egyharmada – azaz az ország legnagyobb ilyen irányú képzőhelyéről van szó. Az intézménynek olyan egyedi programjai is vannak, mint a finn módszeren alapuló, üzleti-vállalati fenntarthatóságra építő Green Academy vagy a Budapest Lab, amely a vállalkozási ismeretekhez, készségek fejlesztéséhez kapcsolódó, edukációs jellegű munkát végez. Így inspiráló eseményeket, programokat szervez és olyan projekteket valósít meg, amelyek a hazai vállalkozási, innovációs ökoszisztéma ösztönzéséhez, fejlesztéséhez, a vállalkozói kultúra magasabb szintre emeléséhez járulnak hozzá – fejtette ki Tímár Gigi, a BGE Budapest Lab vezetője.  

A Global Entrepreneurship Monitornak (GEM) 2020 óta magyar partnere a BGE, a kutatás központja az egyetemen belül a Budapest LAB-ben van. A GEM adatfelvétele több mint 70 országban zajlik 1999 óta minden évben, amelynek eredményeként rengeteget megtudhatunk

általában a vállalkozási hajlandóságról, a motivációról, az attitűdökről, a még csak fejben létező és a már működő cégek, valamint azok alapítóinak magatartásáról, az üzleti lehetőségek és a vállalkozói karrier észleléséről, vagy éppen a fiatal generációk vállalkozási motivációiról.

A kutatás eredményei

Nagy kihívást jelent hazánkban az, hogy – a GEM friss, 2022-2023-as kutatásának reprezentatív adatai szerint – a lakosság viszonylag kis részének, mintegy harmadának vannak a vállalkozás indításához szükséges ismeretei, tudása, készsége, tapasztalata és – mondhatjuk – bátorsága.

(Az alábbi két ábrán részletesen láthatók az eredmények.)

Vállalkozói légkör – forrás: BGE – GEM 2022-2023

Szennay Áron, a Global Entrepreneurship Monitor Team kutatójának a szavaiból kiderült, hogy jelentősen csökkent azoknak az aránya is, akik a következő fél évben vállalkozást szeretnének indítani. Ez részben a Covid, valamint a 2022-es energia- és inflációs válság következménye, ám ettől még relatíve nem jó a helyzetünk.

Vállalkozás-indítási attitűd terén az EU-ban az utolsó előtti helyen állunk 36,8 százalékkal, az utolsó helyen Németország található 36,2 százalékkal, ám régiós szinten is sok állam teljesít jelentősen jobban.

#image_title

Kellően innovatívak a vállalkozóink – a legendás magyar szellem

Kevésnek tűnik, de mivel mintegy 900 ezer működő vállalkozásunk van, így nem rossz arány, hogy a magyar cégek éppen egytizedének van országos szintű és mintegy 4 százalékának globálisan ismert, egyedi innovációja. Eközben a külpiacokon a vállalkozások egyötöde, egynegyede aktív.

A Nemzeti Vállalkozási Kontextus Index (NECI – lásd az ábrán lentebb) betekintést nyújt a politikai döntéshozóknak abba, hogyan lehet elősegíteni egy vállalkozóbarát környezetet. Az index azt a 12 vállalkozói környezeti feltételt (EFC) méri, amely egy országban a vállalkozói tevékenység kontextusát alkotja. 

E szerint Magyarország csak egy tized ponttal van a 4,8-as globális átlag alatt, bár nemzetközi téren azért még van tere a fejlődésnek. A visegrádi országok között a magyarországi vállalkozási ökoszisztéma kiemelkedő, mondta Csákné Filep Judit tudományos vezető.

#image_title

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat