Egy új tanulmány szerint 12,4 millió dolláros (4,3 milliárd forintos) vagyon szükséges ahhoz, hogy Monacóban beletartozzunk a leggazdagabb 1 százalékba. Na de mi a helyzet a többi ország esetében?
A Knight Frank ingatlan-tanácsadó cég Wealth Sizing Model adatai azt mutatják, hogy 25 országban mekkora nettó vagyonra van szükség ahhoz, hogy az úgynevezett felső 1 százalék soraiba tartozzunk. A lista élén Monaco áll, ahol a Knight Frank szerint a világon a legsűrűbben élnek a szupergazdagok.
A második helyen Svájc áll, de nagyon messze van e téren Monacótól. Az alpesi országban majdnem a fenti összeg felére, 6,6 millió dollárra van szükség ahhoz, hogy bekerüljünk a felső 1 százalékba.
A harmadik helyen Ausztrália áll 5,5 millió, majd Új-Zéland következik 5,2 millió és az USA 5,1 millió dollárral – ez utóbbi már „csupán” 1,77 milliárd forintot jelent. Az Egyesült Királyságban ez a küszöb 3,3 millió dollár.
Az ázsiai országok közül Szingapúr áll a legelőkelőbb helyen, ahol 3,5 millió dollárra van szükség ahhoz, hogy valaki a felső egy százalékba tartozzon, alig megelőzve Hongkongot, ahol 3,4 millió dollár az a jövedelem. Japánban 1,7 millió dollárra van szükség a bejutáshoz, míg Kínában 960 ezer dollárra, ami 330 millió forint.
A Közel-Keleten az Egyesült Arab Emírségek vezeti a listát. Az ország leggazdagabb 1 százakékába kerüléshez 1,6 millió dollárra van szükség.
Latin-Amerikában Brazília vezeti a listát, ahol ugyanakkor viszonylag kevés vagyonra, 430 ezer dollárra van szükség ahhoz, hogy a felső 1 százalékba kerüljenek.
Magyarország nem szerepel a listán, de a csehek és a románok adataihoz hasonló lehet ez az összeg nálunk is. Kenyában viszont szinte minden régiós lakás- és háztulajdonos szupergazdag lenne, ha ezt a vagyont számítjuk, hiszen a Kenyai felső egy százalék vagyoni küszöbe 7 millió forint alatt van.
Ezért ilyen sok a gazdag Monacóban
Monaco kisebb, mint a Central Park – azonban tele van milliomosokkal. Monaco területe mindössze 0,78 négyzetmérföld, ezzel a világ második legkisebb független állama, és még a New York-i Central Parknál is kisebb. Az európai országot csak Franciaország és a Földközi-tenger határolja. Apró mérete ellenére azonban sűrűn lakott – Monacónak decemberben mintegy 39 ezer lakosa volt.
Mediterrán éghajlata, a csillogó rendezvények sora és az alacsony adók – beleértve természetesen a jövedelemadó hiányát – segítettek abban, hogy az ország a világ leggazdagabb embereinek enklávéjává váljon. Az ENSZ adatai szerint 2021-ben az egy főre jutó bruttó hazai össztermék 234 317 dollárral Monacóban volt a legmagasabb a világon, megelőzve ezzel a hasonló gazdag-vonzó helyeket. Liechtensteint 169 260 dollárral, Luxemburgot 133 745 dollárral és a Bermudákat 112 652 dollárral. A Knight Frank korábbi becslése szerint 2026-ra Monacóban 255 olyan ember él majd, akinek vagyona meghaladja a 30 millió dollárt (10,4 milliárd forint), és közel 40 000 olyan, akinek vagyona meghaladja majd az 1 millió dollárt, azaz a mintegy 350 millió forintot.