Csökkent az ipari termelés

Szerző: | 2023. június. 7. | Hazai, Infláció

Az ipari termelés volumene áprilisban éves alapon 5,8 százalékkal csökkent a munkanaphatástól megtisztított friss KSH-adatok szerint.

Elemzők: 
Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza

Az ipari termelés volumene áprilisban éves alapon 8,3 százalékkal volt alacsonyabb szinten a nyers és 5,8 százalékkal a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Havi alapon a termelés szintén visszaesett, ugyan kevesebb 2,5 százalékkal. Az éves alapú volumenindexre az elemzői várakozás -2,5 százalék volt – ez jól mutatja, hogy mennyire kedvezőtlen a mai adat – húzza alá Regős Gábor. Az ipari termelés ilyen mértékű volumencsökkenése azért is nehezen magyarázható, mert az előző hónap végén a rendelésállomány volumene jelentősen, 7,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. 

Suppan Gergely szerint egyelőre nem következett be a tavalyi év végi – idei év eleji visszaesést követően várt felpattanás, ami továbbra is arra utal, hogy a magas energiaárak miatt egyes ágazatok termelése visszafogott lehetett. Ugyanakkor a 2015. évi átlaghoz viszonyítva 17,1 százalékkal bővült az ipari termelés, míg a 2010. évi átlagos termelési szintet 43,1 százalékkal haladja meg.

Az MBH Bank vezető elemzője úgy látja: az ipari termelés tavalyi – negyedik negyedév elejétől tapasztalt – megtorpanását döntően az energiaárak robbanásának következtében elsősorban az energiaigényes ágazatokban bekövetkező termelés visszafogása vagy leállása okozhatta. Egyes ágazatokban, különösen az élelmiszeriparban pedig a gyengülő belső és külső kereslet eredményez visszafogottabb termelést. Az ipari termelést az alacsonyabb energiafelhasználás hatására – részben az enyhe téli időjárásnak, részben a kényszerű energiamegtakarításnak köszönhetően – az energiatermelő ágazatok termelésének visszaesése is lefelé húzta.

A Makronóm Intézet vezető közgazdászának értékelése szerint szintén növelnie kellett volna az ipar teljesítményét a külső kereslet emelkedésének, hiszen a hazai ipar számára meghatározó német ipar termelése éves alapon 1,6, míg havi alapon 0,3 százalékkal bővült. A beruházások termőre fordulásának (a beruházások volumene a feldolgozóiparban még az első negyedévben is 7,3 százalékkal nőtt) és az ágazatba irányuló jelentős állami támogatásoknak. 

Kilátások a közeljövőre nézve

A Makronóm Intézet vezető közgazdászának véleménye szerint a mai adat alapján az első negyedévhez hasonlóan a második negyedévben sem valószínű, hogy az ipar pozitívan tud hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, ebben inkább a mezőgazdaságnak és a szolgáltatásoknak lehet szerepe. Ha az ipar kibocsátása a magas rendelésállomány és a folyamatos beruházások mellett is csökken, akkor nehéz megmondani, hogy a folyamat mikor fordulhat meg, és mikor láthatunk ismét kedvező ipari adatokat.

Az MBH Bank vezető elemzője szerint az autógyártás területén a tavalyi második félévtől érdemi javulás következett be, a szereplők többsége a beszállítói láncok teljes helyreállásáról, a korábbi akut chip- és félvezetőhiány rendeződéséről számoltak be. Ennek köszönhetően

tavaly decemberben új csúcsot ért el a hazai járműgyártás kibocsátása, az elmúlt két év során az elmaradó leszállítások miatt felhalmozódó rendelésállomány pedig kedvező kilátásokat jelenthet a termelésre. 

Az ukrajnai háború, valamint az energiaválság jelentősen rontotta a kilátásokat a tavalyi év során, azonban az utóbbi hónapokban már jelentősen javulhatnának a kilátások, mivel energiahiánytól egyelőre nem kell tartani, így az európai gazdaságok elkerülték az akut energiaválságot, az energiaárak pedig szignifikánsan csökkentek a tavaly nyár végi szintekhez képest. Jelentősen javítja a kilátásokat, hogy a járműgyártás új rendelései márciusban 19,5 százalékkal nőttek, míg a rendelésállomány 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet – fejti ki Suppan Gergely, aki 

szerint biztató, hogy a hazai ipari rendelésállományok továbbra is növekedést mutatnak, 7,5 százalékkal meghaladva az egy évvel ezelőtti szintet, míg az új rendelések 6,3 százalékkal ismét növekedést mutattak. A hazai ipar teljesítménye az elmúlt években élesen elvált a német iparétól, köszönhetően az elmúlt évek számos kapacitásnöveléseinek, a rekordmennyiségű működő tőke beáramlásnak és a kormány beruházásokat kifejezetten támogató gazdaságpolitikájának.

Az MBH Bank helyzetértékelése szerint a tavalyi harmadik negyedévben a chiphiány miatt az egy évvel korábbi gyenge bázis, valamint az enyhülő chiphiány miatt jelentősen gyorsult az ipari termelés növekedése, azonban az orosz–ukrán háború továbbra is számos kockázatot jelenthet. Az elszálló energiaárak több ágazatot is a termelés visszafogására kényszerítettek a tavalyi negyedik negyedévtől, ami az idei év elején is folytatódott, azonban az energiaárak tartós csökkenésének köszönhetően több termelő újra üzembe állhat. A külső keresletet ronthatja az infláció élelmiszer-, és energiaárak vezérelte emelkedése a vásárlóerő csökkenésén keresztül, valamint a nagy jegybankok infláció elleni küzdelme miatt emelkedő kamatok. Beárnyékolja a kilátásokat, hogy az európai konjunktúramutatók az ágazatok éles szétválását mutatják, míg a szolgáltatási ágazatok hangulata jelentősen javul, a feldolgozóipari hangulat romlik, amit a német ipari rendelések márciusi és áprilisi meredek visszaesése is tükröz. Ugyanakkor továbbra is élénkítheti az ipart a magas hazai rendelésállomány. 

Az energiaválság által okozott – várhatóan átmeneti – megingásokat követően az idei év közepétől újra fokozatos élénkülésre számítunk az ipari termelésben, amit a belső kereslet fokozatos helyreállása, valamint új – főleg az akkumulátorgyártáshoz és autóiparhoz, valamint élelmiszeriparhoz, vegyiparhoz, védelmi iparhoz kapcsolódó – kapacitások várható üzembe helyezése is támogathat. A hazai gazdaság középtávon jelentősen profitálhat a CATL, az SK Innovation, a Samsung SDI, a BMW és a Mercedes kiemelkedő mértékű beruházásaival, valamint a védelmi ipari kapacitások kiépülésével, mivel a hadiipari kiadások szignifikáns növekedése várható a következő években. Idén igen szerény, 0,5 százalék körüli növekedésre számítunk az ipari termelésben, 2024-től azonban a felfutó új kapacitások hatására jelentősen élénkülhet az ipari termelés.

Forrás: KSH, 2023.06.07.

Címlapfotó:123rf.com

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn