Az Amerikai Jegybank megszakította a 15 hónapos, összesen 500 bázispontos kamatemelési sorozatát, hogy értékelni tudja az eddigi lépések gazdaságra gyakorolt hatásait. Ennek ellenére a Fed fenntartja a további kamatemelések lehetőségét, amennyiben a gazdasági adatok ezt indokolttá teszik. A döntést az inflációs nyomás és a fogyasztói árindex (CPI) alakulása is befolyásolta, amelyek szerint továbbra is szükség…
Szerző: Kecskés Bálint
15 hónap, 10 egymást követő ülés és összesen 500 bázispont emelés után az Amerikai Jegybank megtöri kamatemelési szokását, és ma este nem emelt tovább – legalábbis egyelőre. A 2022 márciusában kezdődő sorozat által 5 százalékponttal nőtt az irányadó kamat, mely elérte a jegybank korábban tetőzésként megjelölt 5,25 százalékos céltartományát. A Fed friss negyedéves előrejelzése szerint a hitelfelvételi költségek az év végére 5,6 százalékra emelkednek, szemben a korábbi 5,1 százalékos előrejelzéssel. A kamat jelenlegi szinten tartása azonban egy kivételes esetet jelentett, és nem pedig egy újabb másfél éves szokás kezdetét. A döntésre azért volt szükség, hogy a FOMC tagjai a folyamatosan beérkező adatokon keresztül értékelni tudják a korábbi emelések hatásait a gazdaságra.
Magyar idő szerint június 14-én 20 órakorkor kiderült, hogy az amerikai jegybank megtörte másfél éves szokását, és nem emelt kamatot. A döntés hátterében a jegybank túlszigorításának esélye áll, ezért a Fed Nyíltpiaci Bizottságának (FOMC) 12 tagú testülete inkább egyelőre kivárna, mintsem újabb emelést hajtson végre.
A várakozások egyelőre azonban azt mutatják, hogy a túlzott emelés veszélye még nem áll fent, és a jelenlegi lépés kivételes esetként tehető számon. Ugyanakkor a monetáris politikának a gazdaságra gyakorolt késletetett hatása miatt biztonságosabb lépésnek tűnik a jelenlegi helyzet kiértékelése, annak ellenére, hogy az infláció még mindig kétszerese a jegybanki célnak. A Bizottság hangsúlyozza, hogy továbbra is fenntartja annak a lehetőségét, hogy júliusban vagy szeptemberben további emelés várható. – közli cikkében a Bloomberg.
A döntés a kamatok szinten tartásáról egy kedden megjelenő jelentés nyomán született, mely szerint a teljes infláció lelassult. Azonban az
élelmiszerek és az energia nélkül számított árak tovább emelkedtek,
méghozzá a Fed döntéshozói számára aggasztó ütemben.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője rávilágított, hogy a predesztinált 4,1 százalékos infláció helyett a megvalósult 4 százalék ugyan csak minimálisan alacsonyabb, de a 0,1 százalékos ütem is kedvezőbb, – bár minimálisan – mint az elemzők által várt 0,2 százalék. „Az energia- és élelmiszeráraktól tisztított maginflációs mutató még májusban is 5,3 százalékvolt, jóval a 2 százalékos jegybanki cél felett. Az inflációs nyomás ezzel együtt is számottevő az Egyesült Államokban”.
A jegybank bizottsága a vártakkal ellentétben nem volt polarizált. Predesztinálható volt, hogy a dovishok és hawkishok között ellenvélemények alakulnak ki a döntést illetően, de a szavazás nem ezt mutatta. A 18 döntéshozó közül 12 az 5,5 százalék és 5,75 százalék közötti medián tartományban vagy a fölött jelölte meg a kamatlábakat, ami azt mutatja, hogy a legtöbb döntéshozó egyetért azzal, hogy további szigorításra van szükség az árak nyomásának visszaszorítása érdekében – közölte a Bloomberg.
Az oka ennek a maginflációban keresendő. A fogyasztói árindexben (CPI) a vártnál kisebb emelkedés történt, az energiaáraknál és szolgáltatásoknál pedig az árak csökkenését jelentették. A CPI 0,1 százalékkal emelkedett a múlt hónapban, áprilisban pedig 0,4 százalékkal emelkedett. Eközben azonban a gázolaj ára 5,6 százalékot esett, míg a villamos energia ára már a harmadik egymást követő hónapban esik. Az élelmiszerárak azonban 0,2 százalékkal emelkedtek két árváltozás nélküli hónapot követően – közölte a Reuters.
Az infláció tehát még nem megoldatlan ügy az Egyesült Államok számára. Amennyiben most nem is volt további emelés, nagy a valószínűsége annak, hogy a jövő hónapban tovább folytatódik a másfél éves rutin.
Címlapfotó:123rf.com