Haláltarifa: a Wagner meglökte a készpénzforgalmat

Szerző: | 2023. június. 27. | Háború, Infláció, Kiemelt

A Wagner nagyjából 20 millió forintnyi összeget fizet a családnak egy katonája halála után. Mindezt készpénzben. Bahmutnál húszezerszeres volt a szorzó.

A háború kitörése után a pénzügyi szankciók és az ösztönös pánik eredményeképpen az oroszok pontosan azt tették, amit a lakosság a világ bármely részén tett volna: megrohamozták a bankokat, hogy inkább készpénzben tárolják a pénzüket – követve ezzel egy klasszikus bankcsőd előidézésének receptjét. Az orosz jegybank profin kezelte a helyzetet, és váratlan húzással 20 százalékra emelte a kamatlábat, amivel pénzt húzott vissza a rendszerbe, és megizmosította a rubelt. Ez egyben azt is jelentette, hogy a kormány minden gond nélkül továbbra is biztosítani tudta az állami kifizetéseket, párhuzamosan pedig növelni tudta a hadseregre fordítandó összeget.

A csend azonban rövid életűnek bizonyult, az elmúlt tíz hónapban érezhetően nőtt a forgalomban lévő készpénz mennyisége Oroszországban. Feltűnő és érthető is, hogy a készpénzhasználat akkor kezdett el robbanni, amikor a Kreml katonai behívókat kezdett postázni, illetve a Wagner-csoport megkezdte halálos és hosszan tartó bahmuti tevékenységét.

Mennyit ér egy élet készpénzben?

Utóbbi nagyban hozzájárult a készpénzterjedéshez, a zsoldos sereg halálozási rátája ugyanis meredeken emelkedett a több hónapos ostrom során, a gyászos számláló pedig – Prigozsin elmondása szerint – a csata végén 20 ezernél állt meg. (A Kreml nem ismeri el hivatalosnak a számot.) A meggyilkolt katonák után a Wagner minden esetben fejenként 5 millió rubelt (60 ezer dollárt) fizet a hátramaradt családoknak, ami csak a bahmuti húsdaráló kapcsán 120 milliárd rubelt jelentett, (ebben a fel nem vett havi fizetések még nincsenek is benne),

amely morbid módon járult hozzá a hátországi pénzpiac fellendítéséhez.

Mégpedig készpénzben, mert a Wagner nem utal és nem papírozik. Több katonaözvegy egybehangzó elmondása szerint a pénzt borítékokban és táskákban küldik, mellőzve minden olyan dokumentumot, amely igazolná, hogy pontosan honnan érkezik. A Wagner nem egy esetben arra is figyelmezteti a családtagokat, hogy ha lehet, kerüljék a pénz bankban tárolását, elkerülve ezzel az adóhatóságok figyelmét.

A Wagner a zsoldosait szintén készpénzben fizeti a szolgálatukért, ami valóban tetemes összeget eredményez, ha hihetünk az USA becsléseinek, amely 50 ezer főre teszi az Ukrajnában harcoló Prigozsin-katonák számát. Maga a bukott forradalmár annak idején, amikor a börtönökből toborzott a serege számára, nem is csinált titkot a módszerből: ő maga jelentette be, hogy ezek a „katonák” feketén és kizárólag készpénzben kapják meg a fizetésüket.

Felemás magyarázat

A készpénzhasználat hirtelen megugrása természetesen minden ország esetében baljós változások hírnöke lehet. Egyfelől a polgárok bizalmatlanságát jelzi az adott pénzügyi rendszerben (olyannyira, hogy az infláció ellenére is hajlandóak inkább otthon tartani pénzüket), másfelől a feketegazdaság terjedésének ad kiváló táptalajt, maga után vonva az adófizetési kötelezettségek megkerülését.

Az orosz helyzet azonban szó szerint borítékolható volt, olyannyira, hogy a jegybank szerint nincs itt semmi látnivaló. Amikor Putyin az év elején korlátlan büdzsét ígért a háborús kiadások tekintetében, nyilván számolt azzal is, hogy ez a készpénzforgalom berobbanásával fog járni, amelyet csak erősített az utalási rendszer korlátozása, és az Ukrajnától elfoglalt területek pénzforgalma, ahol más lehetőség híján Oroszország a saját valutáját vezeti be.


Az orosz jegybank az okok mögött megemlítette még

a közszférában dolgozók létszámának bővítését, akik részben készpénzben kapják fizetésüket, valamint a májusban kezdődött turistaszezont,

amelynek során mindig is nagy mennyiségű készpénz jelent meg Oroszországban. Az intézmény határozottan cáfolja, hogy a cash terjedésének adóelkerülési okai lennének. A Bloombergnek nyilatkozó orosz pénzügyi tisztviselő szerint nem is lenne értelme, mivel az adórendszer nem változott akkorát az elmúlt esztendőkben, hogy azt bárki, akár magánszemély, akár vállalat ilyen szinten megérezze.

A Wagner más lapra tartozik: a zsoldoscsoport valóban nem adózik Oroszországban, sőt az egész jogi háttere meglehetősen homályos. Mindig készpénzben intézi tevékenységét, az összegeket pedig egy másik Prigozsin-cégen keresztül szállítják a Wagner oroszországi bázisaira.


A cikk eredetileg a makronom.mandiner.hu oldalon jelent meg.

Fotó: MTI/EPA

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn