A Hell Energy belföldi értékesítése még mindig számottevően növekszik, sőt az export területén is erőteljes előrehaladást ért el 2022-ben. Az energiaital-gyártó vállalat jelentős sikereket aratott a román, a bolgár és a görög piacon, sőt a cég az unión kívüli Indiában is komoly terjeszkedésbe kezdett az elmúlt időszakban.
A Hell Energy a világ egyik leggyorsabban fejlődő FMCG (gyorsan forgó fogyasztási cikkek) márkája, amit gyors sikere és robbanásszerűen bővülő exportpiaca is bizonyít. A 100 százalékban magyar brand 2006-ban jött létre, 4 év után piacvezető lett Magyarországon, a nemzetközi energiaital-piacon pedig – a mára közel 50 országból álló exportpiacával – meghatározó szereplővé fejlődött. Hazánkon kívül többek között Romániában, Görögországban, Szlovákiában, Bulgáriában, Bosznia-Hercegovinában, Szlovákiában, Horvátországban és Cipruson is piacvezető.
Ahogy az a Hell éves beszámolójában szereplő vezetőségi jelentésből kiderül, a vállalat sikereit a kiváló minőségben, a márka jó ár-érték arányában, a széles körű elérhetőségben, a nemzetközi marketingkommunikációs háttérben (a brand reklámarca a mindenki által ismert Bruce Willis is volt), a kiemelkedő vevőkiszolgálásban, valamint a fogyasztói igényeknek megfelelő pozicionálásában látja. Az italgyártó cég fő értékeinek a világszínvonalú íz és dizájn mellett a kiváló ár-érték arányt és a vonzó márkaimázst jelölte meg. A Hell emellett az energiaital-szektorban egyedüliként mondhatja el magáról, hogy több országban is piacvezető, saját tulajdonú modern töltőüzemet és alumínium italdobozgyárat működtet, ami a vertikális integráció révén páratlan stratégiai pozíciót jelent globális szinten is. A rövid és hosszú távú vállalati stratégiája kialakitásakor, a beruházások tervezése, megvalósítása során kiemelt figyelmet fordít a fenntartható működésre és az energiahatékonyságra is.
Belföldön is tarol a Hell
A vállalat értékesitési volumene már az elmúlt 5 évben is dinamikusan emelkedett. Az elősorban energiaitalokat, jegesteákat, jegeskávékat és vitaminitalokat gyártó cégnél 2021-ben 28 százalékkal , 2022-ben pedig 18 százalékkal volt magasabb az értékesített termékmennyiség az előző évinél. A növekedéshez az energiaitalok járultak hozzá a legnagyobb mértékben, a legdinamikusabban növekvő árucikk-kategória viszont a jegeskávé és a XIXO termékek voltak.
A Borsod vármegyei Szikszón termelő Hellnél az eladott termékek darabszámával összhangban az árbevétel is megugrott a 2021-es évihez képest: a 149,9 milliárd forintos forgalom az előző évi érték másfélszerese lett. Ahogyan a vállalat konszolidált éves beszámolójából kiderül, az árbevétel-növekedést a megugró keresletnek és az ezt kielégítő nagyobb volumenű gyártáskapacitásnak köszönhetik.
A cég sikere tehát megkérdőjelezhetetlen. A vállalat 2022-ben 61,8 milliárd forint bevételt könyvelt el a belföldi értékesítésből, a külföldiből pedig 88,1 milliárdot. Viszonyításképp: egy évvel korábban a belföldi értékesítés 44,3 milliárd forintot tett ki, az export 56,1 milliárdos árbevételt hozott, azaz a növekedési üteme nemhogy két számjegyű, de csaknem ötvenszázalékos volt.
A költségek is megnőttek
A viharos gazdasági környezetben azonban a vállalat költségei is megugrottak. Az anyagjellegű ráfordítás 2021-ben 71,6 milliárd, míg 2022-ben 120,3 milliárd forintot tett ki. A személyi jellegű ráfordításaik pedig 7,4-ről egy év alatt 9,5 milliárdra ugrottak. A növekvő költségeket a vállalat többek között a bővülő dolgozói létszámmal magyarázta, amely 196 fővel lett több a 2021-es évhez képest, tehát a 2022-es számok alapján most 1258-an dolgoznak a cégnél. Ezenfelül a bérfejlesztés és a gyártott mennyiség növelése is jelentősen megdobja a költségeket.
Az anyagköltségeket a gyártás felpörgetése mellett az alapanyagok drágulása is megemelte. A csomagolóanyag költsége a 2021-es 29 milliárdról egy év alatt 44,6 milliárdra ugrott. Az alapanyagok az előző évi 11,2 milliárd forintról 2022-ben már 17,9 milliárddal csökkentették a vállalat profitját, sőt, az energiaválság sem segített a helyzeten: a közüzemi kiadások 2,3 milliárdról sokszorosára, 12,4-re száguldottak.
Az állam támogatja a magyar sikert
A vállalatcsoport támogatási program keretében 2022-ig összesen 22 milliárd forintot kapott, ebből a jövőben 17,2 milliárdot számolnak el az eredmény javára – tette közzé a cég a nyilvánosan elérhető konszolidált éves beszámolójának kiegészítő mellékletében. A támogatások közül az egyik legnagyobb volumenűt a Hell szikszói alumíniumdoboz-gyára kapta 2021-ben – ez hétmilliárdos állami támogatást jelentett. A beruházás 19 milliárdos befektetéssel 165 új munkahelyet ígért. Az energiaitalos cég a dobozgyárának (Quality Pack Zrt.) létesítésére 2016-ban már igénybevett 7 milliárd forint ugyanilyen támogatást az akkor 30 milliárdos beruházásra. Majd a Hell 2019 végén a Pénzügyminisztériumtól is kapott 4 milliárd forintot kapacitásbővítésre, 2020-ban pedig 282 milliót cukorsilók létesítésére.
Indiában is felállt a dobogó legfelső fokára a Hell
Nem csupán itthon és az EU-ban, de azon kívül is tarol a Hell Energy. A 2023. májusi Nielsen-adatok alapján a Hell Energy Indiában első helyre került az energiaital-kategória aludobozos szegmensében a darabszámok alapján – ezt hihetetlenül gyorsan, mindössze öt év alatt érte el a hazai multi.
A siker többek között a 100 százalékban magyar tulajdonú cég egyedülálló koncepciójának és stratégiájának köszönhető, amellyel még inkább erősíti a nemzetközi jelenlétét. A gyártásban a mesterséges intelligencia is nagy szerepet játszik, amely – mint azt korábban a Makronóm megírta – manapság szinte elengedhetetlen eleme fejlődésnek.