Az elmúlt napokban a jégesővel járó viharok Nyugat-Szerbiában jelentős károkat okoztak a málnatermésben. Dobrivoje Radović (Dobrivoje Rádovity), a Szerbiai Málnatermelők Szövetsége elnökének becslése szerint a jégeső az idei málnatermés mintegy 15 százalékát pusztította el.
A napokban tapasztalt eső és jégeső Užice (Uzsice), Čačak (Csácsák), Ivanjica, Požega (Pozsega) és Kosjerić egyes részeit, vagyis Zlatibor körzetetét érintette a legsúlyosabban, a kár itt 100 százalékos lehet.
Radović a szerbiai Beta hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott, hogy a málna hozama egyébként is körülbelül 35 százalékkal alacsonyabb volt, mert a vegetáció az időjárási viszonyok miatt késett, így nem fejlődtek ki a fiatal hajtások. A jégeső pedig most még további terméskiesést okozott, miközben továbbra is bizonytalan, hogy az ezután várható többi termést sikerül-e majd megőrizni a betakarításig. A napok óta tartó kedvezőtlen időjárási viszonyok ugyanis nem túl biztatóak.
Mindemellett a málna felvásárlási árával sem elégedettek. Mint Radović elmondta,
az idei málnaidényben a gyümölcs kezdeti felvásárlási ára kilogrammonként 350 dinár (1100 Ft) lenne, és az ár a későbbiekben sem emelkedne 400-450 dinár (1260-1420 Ft) fölé, miközben tavaly 500-600 dinárt (1575-1890) fizettek érte.
Az idei alacsonyabb felvásárlási ár a hűtőházaknak kedvezhetne, ugyanis a múlt évben nem tudták leróni tartozásukat a termelők felé.
A 45 ezer tonna hazai termés mellé Lengyelországból és Ukrajnából importált 60 ezer tonna olcsó málna ugyanis teljesen felborította a szerbiai málnapiacot.
Mint azt Radović kihangsúlyozta, a szerb állam a közelmúltban kétmilliárd dináros (6,5 milliárd Ft) kölcsönt adott a kis hűtőházak tulajdonosainak, hogy törleszteni tudják az adósságukat a tavaly betakarított és átvett málnatermésért. A felkínált ár éppen a kölcsön visszafizetésében segítene, miután tavaly a hűtőházak elszámolták magukat. Akkor ugyanis magas árat kináltak a termelőknek annak reményében, hogy 2 euróval magasabb áron tudják majd a termést értékesíteni, ám a hatalmas importnak köszönhetően a málna ára a vételár alá esett. A gyümölcsöt sem tudták a vártak szerint tovább adni és a termelőket sem tudták kifizetni.
A Szerbiai Málnatermelők Szövetsége kezdeményezte, hogy a szerb állam a málnát nyilvánítsa stratégiai jelentőségű termékké, hogy védővámmal segíthesse a hazai termelőket a gyümölcs túlzott behozatalától.
Címlapfotó:123rf.com