Elon Musk szerint a Zuckerberg vezette Meta új dobása, a Threads tőle lopott mindent, amit csak lehetett.
Perrel fenyegeti a Twitter a Metát, miután azt állítja, hogy Mark Zuckerberg új, máris 30 millió regisztrációval büszkélkedő új közösségi platformja szimpla üzleti lopás révén készült el.
A Meta az alkalmazást valóban és egyértelműen a Twitter konkurenciájának készítette, az Instagram felhasználói bázisára támaszkodva, vagyis az Insta-fiókokat kapcsolva össze a saját felülettel. A szolgáltatás az EU-s GDPR-szabályozás miatt Európában egyelőre nem elérhető, az azonban máris látszik, hogy kinézetre és struktúrájában is egyértelműen egy Twitter-klónról van szó.
Musk dühe
A hasonlóság a Twitter főnöke szerint nemcsak a külsőségekben arcpirító, de a mezei user számára láthatatlan részletek esetében is. Musk nemes egyszerűséggel azzal vádolja a Metát, hogy egy az egyben ellopta a Twitter szellemi tulajdonát. Legalábbis erre enged következtetni a cég ügyvédje, Alex Spiro által jegyzett levél, amelyet Zuckerbergnek küldött, és amelyben azt állítja, hogy a Meta „tucatnyi” volt Twitter-alkalmazottat vett fel, akiknek bizalmas információi voltak a Twitter felépítésével kapcsolatban, ezt a tudásukat pedig gátlástalanul felhasználták a Threads építése közben
– megsértve ezzel mindent, ami az üzleti etikával, nem mellesleg a hatályos törvényekkel kapcsolatos.
Most Zuckerberg térfelén pattog a labda. Az ügyvédi levélben a Twitter felszólította a Metát, hogy tegyen azonnali lépéseket „a Twitter üzleti titkainak és információinak felhasználásának befejezésére”, magyarra fordítva: fejezze be a lopást, mert ha nem, a beígért ketrecharc helyszíne a bíróság lesz.
A Meta hivatalosan még nem nyilatkozott a botrányról, ám a védekezésének középpontjában az áll, hogy a fejlesztés során a mérnöki csapatban egyáltalán nem dolgoztak egykori twitteresek. Maga Elon Musk egy tweetválaszában szűkszavúan így fogalmazott: „A verseny rendben van. A csalás nincs”.
Végszükség
Zuckerbergnek úgy kell a siker, mint egy falat kenyér. Tavaly év végére a Meta a 2015-ös szintre zuhant vissza (akkor még Facebooknak hívták), a hanyatlás okaként az elemzők pedig egyértelműen Zuckerberg nagy dobásnak ígért, de egyelőre homályos metaverzumát jelölték meg, ami elképesztő méretekben nyeli a pénzt, egyelőre konkrét eredmény nélkül.
A Threads ilyen szempontból biztonsági játékként is értelmezhető. Nincsenek kérdőjelei, nem áll folyamatos és véget nem érő fejlesztés alatt, amely dollármilliókat emészt fel.
Bármekkora sikersztoriként is próbálja eladni a metaverzumot Zuckerberg, a részvényesek gyűlölik. Mint minden olyasmit, ami elvonja a figyelmet a kényelmes, biztonságos befektetéstől. A hosszú távon, „majd valamikor” megtérülő befektetés ígérete manapság nem nyugtatja meg túlzottan a pénzzsonglőröket, miután a Meta esetében a gyorsulás hangoztatása mellett folyamatos lassulást látnak. Egyszerűbben fogalmazva: ha valaki befektet egy üzletbe, attól a biztonságos, rendszeres nyereséget várja, és biztosan
nem öl bele több pénzt egy olyan vállalatba, amely az éveken át jól tejelő részvényeit szisztematikusan amortizálja a tőzsdén
A Meta bevételeinek csökkenése, és a metaverzumos hardverfejlesztésekre fordított összegek volumene borítékolták az elkerülhetetlent: Zuckerberg tízezrével rúgja ki az alkalmazottakat, egyben leállította a további munkaerő-felvételi folyamatokat.
A Threads olyan dobás, amely segíthet az egyébként egyre gyengébb birodalom falait megerősíteni. A kérdés csak az, valósak-e Musk vádjai, és Zuckerberg az ő hátára állva próbál-e tiszta csizmával átkelni a mocsáron. Ha igen, akkor az évszázad egyik legnagyobb szabású tech-tárgyalása elé nézünk. Nincs szükség már ketrecre.
Fotó: MTI/AP/Manu Fernandez/Stephan Savoia