Hosszú távú kötelezettségvállalásról van szó és egy olyan hadsereg létrehozásáról, amely bárkit elriaszt egy jövőbeli támadástól.
Az Egyesült Államok és a G7 többi tagja a NATO-csúcsra időzítették a bejelentést: hosszú távú kötelezettségvállalással készítik fel az ukrán hadsereget nem csak a NATO-csatlakozásra, hanem arra is, hogy többé ne kelljen tartania külső támadástól.
A kissé otrombára sikerült ukrán kezdés után a vilniusi NATO-csúcs második napjára lehiggadtak a kedélyek. A G7 bejelentésének mögöttes értelme egyfelől az, hogy megszüntesse a nyugati hatalmak eddigi „bemondás” jellegű ígéreteit, és tervezett fegyverszállítmányokat, kiképzési eseményeket készítsen elő, másfelől megnyugtassa azokat a tagállamokat (elsősorban a balti országokról és Lengyelországról van szó), amelyek határozottabb irányt szeretnének látni Ukrajna NATO-csatlakozásával kapcsolatban.
Az Egyesült Államok és partnerei azonnal el is kezdik a bilaterális tárgyalásokat Kijevvel, amelyek elsősorban
Ukrajna hadseregének fejlesztését, valamint a NATO-csatlakozás feltételéül szabott reformfolyamatok végrehajtását pörgetnék fel.
A közös nyilatkozat értelmében a G7-ek kiterjesztik az ukránoknak tervezett kiképzési és gyakorlati rendszert, segítenek Ukrajnának a kiber és a hibrid hadviselés fenyegetéseinek kezelésében, valamint beszállnak az ország iparának fejlesztésébe.
Nem lesz olcsó
Mindez rengeteg pénzébe fog kerülni a G7-es országoknak, ezért minden esetben törvényhozói felhatalmazásra lesz szükségük, vagyis a hosszú távú elkötelezettség minden országban ki lesz téve az esetlegesen változó politikai vezetésnek.
Kaja Kallas észt miniszterelnök máris negatívan véleményezte a tárgyalásokat,
mondván: az nem fogja visszatartani Oroszországot a további agressziótól. Szerinte Ukrajna NATO tagsága lenne az egyetlen módja annak, hogy ha egyes országokban a választások miatt változás történik a vezetésben, az ne változtathasson az Ukrajna iránti elkötelezettségén.
Zelenszkij szerdán úgy nyilatkozott: további katonai támogatást kér. Mint mondta, Ukrajna most három lényegbevágó dologra koncentrál. Az első a további fegyversegélyek biztosítása, a második a NATO-csatlakozás elérése (szavai szerint Kijev megérti, hogy ameddig a háború tart, ez a kérdés nem szerepel napirenden), a harmadik pedig a nyugati biztonsági garanciák megvitatása.
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer