A jövőben a közlekedést környezetvédelmi megfigyelőrendszerekkel korlátozhatják

Szerző: | 2023. július. 13. | Társadalom, Technológia

A környezetvédelem szempontjából talán jó ötletnek tűnik rendszámtábla-leolvaó rendszereket alkalmazni, mely csökkentheti az autók mozgását a városokban. Azonban ezek hátterében sokak szerint az emberek feletti teljes kontroll állhat.

Az Egyesült Királyságban – pontosabban Oxfordban – hatalmas zűrzavart váltott ki az önkormányzat terve, amely korlátozná az autóhasználatot csúcsidőkben a város lakott részein, hogy az emberek inkább gyalog, tömegközlekedéssel vagy biciklivel közlekedjenek, ezzel védelmezve a környezetet. A tervek szerint automatikus rendszámtábla-leolvasókkal azonosítanák és megbírságolnák az Oxfordshire megyén kívülről érkező sofőröket, akik a forgalmasabb időszakokban lépnek be a központi területekre. A helyi lakosok évente 100 napig kapnának bírságmentes hozzáférést a csúcsidőszakban, a megyében élők pedig 25 napos bírságmentes hozzáférési engedélyt kérhetnek.

Ez a terv része az úgynevezett „15 perces város” koncepciónak, amely szerint az ideális esetben a napi szükségletek, mint például a munkahelyek, az iskolák és a szolgáltatások, könnyen elérhetők otthonról rövid sétával vagy kerékpárral. Az Oxfordi bevezetésre várhatóan csak hosszabb távon, 2040-re kerül sor.

Az ilyen típusú járművek korlátozására irányuló erőfeszítések egyre gyakoribbak az Egyesült Királyság városaiban és világszerte is, de sok esetben komoly ellenállást váltanak ki. Oxfordban például idén február 18-án közel 2000 fős tüntetés tört ki a belvárosban, amelyről a Bloomberg megfogalmazása szerint szélsőjobboldali csoportokat gyanítanak a háttérben.

Hogyan reagált a köznép?

A terv, hogy az utcán közlekedő autókat kamerákkal ellenőrizzék, vegyes reakciókat váltott ki. A főáramú média tudományos és környezetbarát szempontból támogatja az intézkedést, míg mások kritikusak, és összeesküvés-elméletekkel kapcsolatban állítják be. A korlátozó intézkedésekhez nem kapcsolódik az úgynevezett „15 perces város” koncepció, inkább az alacsony forgalmú környékek koncepciójához kötődik, amely a forgalom csökkentését célozza lakott területeken. Néhány kritikus az emberi jogokat sértve éli meg az intézkedéseket, míg mások úgy vélik, hogy a környezetet javító tervet összeesküvés-elméletek próbálják lejáratni.

Jordan Peterson, a szólásszabadság híve, a Twitter oldalán kijelentette, hogy támogatja a sétálható körzetek koncepcióját, de kritizálja az elképzelést, hogy a bürokraták kérdés nélkül korlátozhatják az emberek közlekedését.


Peterson utalt a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) híres Nagy újraindítás koncepciójára is, amely szerint a kapitalizmus jelenlegi formájában nem járul hozzá az emberiség jólétéhez, ezért új kapitalizmus létrehozására van szükség, olyanra, amely megvédi a természetet és csökkenti a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Ennek fényében Mark Dolan brit műsorvezető kijelentette, hogy a javasolt oxfordi változások egy világkormány létrehozását igyekeznek felgyorsítani, míg Brendan O’Neill brit kommentátor a liberális elvű Spiked nevű online folyóiratban megjelent cikkében azzal érvelt, hogy bár szerinte nem egy gonosz globális összeesküvésről van szó, ám az, hogy kamerákkal kémkedhetnek az autósok után, akiket ráadásul meg is büntethetnek, egyfajta elnyomó lezáráshoz (lockdown)  hasonlít.

Vegyük komolyan

Ami a 15 perces városok koncepcióját illeti, a kritikusok azt állítják, hogy e kezdeményezésnek nem az a célja, hogy a világot „zöldebb hellyé” tegye, vagy valamiféle társadalmi méltányosságra törekedjen – a cél az irányítás.
Ebben pedig az autó komoly akadályt jelent, ugyanis 

feljogosítja az embereket, hogy önállóan közlekedjenek, emellett lehetővé teszi számukra, hogy elkerüljék a zsúfolt városi létet. 

Ezzel szemben a sűrűn lakott közösségekbe bezárt és a tömegközlekedéstől függő lakosokat könnyű irányítani, főleg, amikor kontrollálható a mozgási képességük. 
Az aggodalom nem alaptalan: a szabadságot korlátozó lezárások politikája mellett kiálló Világgazdasági Fórum természetesen támogatja a 15 perces város koncepcióját – sőt, erősen ajánlja is. 

Ez nem lehet annyira meglepő, hiszen a davosi szervezet nyilvánvalóvá tette, hogy nem nagyon szereti a szabadságot és a magántulajdont: egy 2021. februári Twitter-bejegyzésével például komoly felháborodást váltott ki, ezért később le is szedték azt a szervezet hivatalos oldaláról.

„A lezárások észrevétlenül teszik jobbá a városokat szerte a világon” – állt az említett bejegyzésben. 


Továbbá akkoribban került újra napvilágra a szervezet egy 2017-es videója, amelyben felvázolták, hogy szerintük 2030-ra milyen lesz a világ.

Ebben olyan állítások is szerepeltek, mint hogy „semmi sem lesz a tulajdonodban, mégis boldog leszel”. 

A cikk eredetileg megjelent a mandiner.hu/rovat/makronom oldalán.

Címlapfotó: 123rf.com

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn