Vajon stabil marad Szerbia?

Szerző: | 2023. július. 19. | Társadalom, Világgazdaság

A Világbank az áprilisi európai és közép-ázsiai régióra vonatkozó jelentése szerint szerint meglehetősen jól teljesít majd az idén és jövőre déli szomszédunk, Szerbia. Mutatjuk az adatokat. Miklós Hajnalka írása.

Miklós Hajnalka írása.

Érdemes figyelemmel követni milyen gazdasági előrejelzések várhatóak a szomszédunkban.

A World Bank (Világbank) kiadta az európai és közép-ázsiai terület elemző jelentését. Ennek alapján Szerbia gazdasága idén is hasonló teljesítményt nyújt majd, mint tavaly, tehát várhatóan a GDP 2,3 százalékkal növekszik. A következő évekre vonatkozóan pozitív irányú változásokat prognosztizál, mivel 2024-ben a növekedés 3 százalékra, majd 2025-ben 3,8 százalékra emelkedik a GDP-ben. Azt is előreveti, hogy az államadósság mértéke az idei évben 55,5 százalékra csökken, majd 2024-ben 53,1 százalékra, végül 2025-ben 51,5 százalékra mérséklődik a GDP-hez képest.

A Világbank értékelése szerint az infláció Szerbiában 2022-ben elérte az 11,9 százalékot, és a szakértők szerint ez az idei évben kissé emelkedik, várhatóan 12,2 százalékra. A nemzetközi szervezet előrejelzései alapján a helyzet javulni fog a következő időszakban, mivel a pénzromlás mértéke 2024-ben 5,3 százalékra csökken, majd 2025-ben 3,5 százalékra mérséklődik – ezt közölte a Tanjug hírügynökség.

Szerbiában tavaly 3,1 százalékos volt a költségvetési hiány, és ez várhatóan nem változik 2023-ban sem.

Tehát a költségvetési hiány csökkenő tendenciát mutat az előttünk álló években, vagyis a Világbank előrejelzései szerint 2024-ben 2,2, 2025-ben pedig 1,4 százalék lesz.

Ahogy a jelentésében szerepel, a szerb kormány elkötelezett a költségvetési hiány és az államadósság középtávú csökkentése mellett. A dokumentum rámutat, hogy a fiskális célok elérése érdekében a kabinet megváltoztatta a hiányplafonra vonatkozó fiskális szabályt, és két új intézkedést vezetett be a bértömegre és a nyugdíjkiadásokra vonatkozóan.

Pénzügyi helyzet

A Világbank megállapította, hogy a fiskális szabályok végrehajtásának, valamint az állami tulajdonban lévő vállalatok irányításának át kell esnie egy átfogó reformprogramon, hogy ezekben a cégekben javuljon a pénzügyi helyzet. Ezek a folyamatok ugyanis kulcsszerepet játszanak Szerbia költségvetési fenntarthatóságának középtávú javításában.

A jelentésben kiemelik továbbá, hogy 

Decemberben a Szerbiai Nemzeti Bank (Narodna Banka Srbije – NBS) hivatalos devizatartalékai történelmi csúcsot ütöttek meg, mivel majdnem elértek egy 19,4 milliárd eurós mértéket.

Mint arról korábban az NBS beszámolt, a devizatartalékok bruttó összege tartalmazza azt a 985,6 millió euró értékű készenléti (stand-by) hitelszerződést is, amit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hagyott jóvá az ország számára.

A Szerbiai Nemzeti Bank beszámolt arról is, hogy december folyamán a bruttó devizatartalék 2,1 milliárd, míg 2022 egészében mintegy 2,96 milliárd euróval nőtt.

A nettó devizatartalék december végén 15,4 milliárd eurót tett ki, ami 1,2 milliárddal volt több az előző hónap végéhez képest.

A devizatartalék decemberi növekedését a Szerbiának nyújtott egyéb kölcsönökből származó beáramlás is befolyásolta, például az Abu-Dzabi Fejlesztési Alapból érkező egymillió dollár (945,8 millió euró) is hatott a növekedésre. Ugyanakkor a nemzeti bank adatai alapján az NBS a hazai devizapiaci beavatkozásaival nettó 340 millió eurót vásárolt, míg a devizatartalék-kezelésén és egyéb alapokon 170,5 millió euró áramlott az országba.

A dinár értéke az euróval szemben decemberben szinte nem változott, sőt, a szerb fizetőeszköz 2022-ben 0,2 százalékkal erősödött is.

Annak érdekében, hogy a dinár árfolyama viszonylagosan stabil maradjon, az NBS a bankközi devizapiacon decemberben nettó 550 millió eurós vásárlást hajtott végre. Hivatalos adatok alapján a Szerbiai Nemzeti Bank 2022-ben nettó 1 milliárd eurót vásárolt.

Csupán a múlt év első négy hónapjában kényszerült arra, hogy nettó mintegy 2,3 milliárd eurót értékesítsen az erős leértékelődési nyomás miatt, amit a geopolitikai feszültségek és az emelkedő energiaárak váltottak ki.

Az eredeti cikk megjelent a Mandiner Makronóm Rovatában.

Címlapfotó:123rf.com

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn