Tiltsuk ki a mobilokat az iskolákból? – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Tiltsuk ki a mobilokat az iskolákból?



Jelenleg nálunk az iskolákra hárul a felelősség a diákok mobiltelefon-használatának szabályozásában. Ám egyre több ország dönt úgy, hogy központilag tiltja meg az iskolai mobilhasználatot.

Az iskolai mobilhasználat kérdése már a holland és a francia oktatási intézményeket is foglalkoztatja, hiszen ezen országokban is egyre inkább szabályozzák a kütyük használatát az órákon. Sőt, Franciaországban a 15 évnél fiatalabb diákok számára az oktatási intézmények területén belül szigorúan tilos a telefonok használata.

Már a finnek is úgy tartják, hogy zavaró tényező az okostelefon jelenléte, mivel elvonja a diákok figyelmét a tananyagról. Ezt már az ország szintfelmérő eredményein is láthatjuk, így most Finnország mindenképp ismét a legjobb akar lenni a PISA teszteken.

Egyre szigorúbbak lesznek az okostelefonok használatának feltételei

Finnországban a jobboldali kormány nagyobb hatáskört biztosít a tanároknak, hogy belátásuk szerint döntsenek, esetleg kezeljék a visszaéléseket az ügyben. Jelenleg nem tilthatják meg a használatukat, azonban ezen is változtatni akarnak.

Hollandia

Egy év elteltével, hágai hírmorzsák szerint Hollandiában is betiltják a mobiltelefonok pötyögését az iskolákban. Úgy vélik a szakértők, hogy a túlzott telefonozás antiszociálissá teheti a gyermekeket, mivel kevésbé lesznek érdekeltek a közügyekben, a mindennapi élet megélésében, emiatt kapcsolataikat sem fogják tudni kezelni tapasztalataik hiánya miatt. Azonban a jogszabály bevezetése előtt folyamatos „alkudozások” folynak a tanárok, szülők és diákok között.

Számos tanulmány kimutatta már azt, hogy a nem tanulással kapcsolatos helyzetekben használt telefonok nagymértékben rontják a tanulók koncetrációképességét.

Ahol keményen büntetik a mobilozást

A görögök és a bajorok már 17 éve jogszabályba iktatták a mobilozás tanórai betiltását. Ezen intézkedések elsődleges célja az volt, hogy az agressziót és perverzkedést kizárják az oktatási intézményekből.

Az előző olasz kormány 30 ezer eurós büntetéssel, ezen felül pedig a tantestület fegyelmi büntetéssel rettentette el a diákokat a tantermi videózástól.

Magyarország
Hazánkban jelenleg leginkább egy-egy iskola házirendje szabályozza a mobilhasználati feltételeket. A Belügyminisztérium a megkeresésünkre azt a választ adta, hogy nincs is kilátásban egy központi szabályozási terv.

Kína

Ázsia ezen részén a gyerekek nagyon fiatalon rendelkeznek saját mobillal, és ezeket szabadon használhatják az iskolákban. Szüleik teljes mértékben támogatják ezt a trendet, hiszen szerintük ez hozzájárul gyermekeik biztonságának megőrzéséhez. Vannak szervek, akik támogatnák egy szabályozás kialakítását, leginkább testi-lelki egészségük megóvása érdekében, de a kormány továbbra is a szülő-gyermek gördülékeny kapcsolattartásának biztosítását tartja előnyben.

Ettől eltérően azonban a videojátékok és közösséghálók használatát igenis felülvizsgálták. A kiskorúak negyven percet játszhatnak hétköznap, hétvégén pedig csupán húsz perccel többet.

Jó ötlet ellenezni a telefonhasználat betiltását?

Egy tanulmány szerint jobb, ha a tanulók megtanulják hasznos dolgokra és hatékonyan használni a telefonjukat, mintsem eltiltani őket tőle. A kutatók szerint egy általános iskolás diák elég érett már ahhoz, hogy kövesse az irányelveket, s ezt kutatásaik is bizonyítják. Beszélgetéseket szerveztek általános iskolás tanulókkal és szüleikkel, akik együtt képesek voltak a házirendet átalakítanii, majd megoldási javaslatokat tenni arra nézve, hogy ezeket a szabályok be is tartsák.

Végeredményben arra a következtetésre jutott a két szakértő, hogy ha eltiltjuk a gyermekeinket e kütyüktől, akkor később egyáltalán nem lesznek képesek felelősségteljesen használni őket.

Megállapítható, hogy jelenleg még mindig kettős vélemény jellemző világszerte a témával kapcsolatban.

Az eredeti cikk ezen a linken elérhető.

Címlapfotó: shutterstock.com

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat