Narendra Modi, India miniszterelnöke látogatást tett az Egyesült Arab Emírségekben, amellyel megerősítette az országaik közötti gazdasági és kulturális kapcsolatokat, egyúttal jelzést is küldött Kínának, hogy India beszáll a Közel-Keletért folyó versenybe. Indiát érdemes lesz komolyan venni, mert demográfiai jellemzőinél fogva jelentős növekedési potenciált hordoz magában. Lehetőségei kiaknázásához viszont elsősorban szolgáltatási szektorának, valamint infrastruktúrájának bővítésére lesz…
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet elemzőjének írása
Narendra Modi indiai miniszterelnök nemrég látogatást tett az Egyesült Arab Emírségekbe. Ennek az oka kézenfekvő: a két ország szoros kereskedelmi és kulturális kapcsolatokat ápol, és az indiaiak az emírségek 10 milliós lakosságának több mint 35 százalékát teszik ki, amely így a világ legnagyobb indiai kivándorló közössége. Modi egyébként 2019-ben az Egyesült Arab Emírségek legmagasabb polgári kitüntetését is megkapta. Ezzel a látogatással Modi a köszönetét is kifejezi az iránt, hogy Abu-Dzabiban megépült az első hindu templom, amelyet a tanúságtételnek nevezett.
Abdulláh bin Zájed Ál Nahján sejk, külügyminiszter és a nemzetközi együttműködés minisztere a Narendra Modival folytatott találkozója során megerősítette, hogy az Egyesült Arab Emírségek támogatja országa G20-elnökségét, amely ideális lehetőség a többoldalú kapcsolatok fokozására és a konstruktív nemzetközi együttműködés fenntartható modelljének létrehozására számos fontos kérdésben. Ilyenek többek között az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a többoldalú intézmények reformja, a nők helyzetének javítása, a megújuló energiaforrások és a fenntartható gazdasági növekedés előmozdítása.
India beszáll a közel-keleti versenybe
A két állam közötti kereskedelem értéke 59 milliárd dollár volt, így az olajban gazdag öböl menti ország 2023-ra Kína és az Egyesült Államok után India harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere lett. Az Egyesült Arab Emírségek emellett India harmadik legnagyobb exportcélpontja, az ide irányuló exportja az idén közel 16 milliárd dollárt tett ki. A két fél 2022 februárjában átfogó gazdasági partnerségi megállapodást írt alá. Az indiai búza, valamint az innen származó egész élelmiszerexport különösen fontos az Egyesült Arab Emírségek számára.
Másfelől Narendra Modi a látogatásával beszáll a Kínával szembeni versenybe is. Ahogyan az indiai–amerikai szövetség az Indo-csendes-óceáni térségben is kiterjedt a kínai terjeszkedés ellensúlyozására, úgy India ezt a Közel-Keleten és az Öbölben is igyekszik folytatni. Az sem kizárt, hogy Washington a fővárossal, Újdelhivel fenntartott szoros kapcsolatain keresztül próbálja biztosítani a jelenlétét az Egyesült Arab Emírségekben, hogy akadályozza az ottani kínai befolyást. Különösen az után, hogy Washington igyekezett meghiúsítani a kínaiak azon törekvését, hogy katonai bázist építsenek az emírségekben – ezt Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter próbálta megakadályozni öböl menti körútja során.
Indiára a jövőben egyébként is érdemes nagyobb figyelmet szentelni: áprilisban megelőzte Kínát mint a világ legnépesebb országa, az orosz–ukrán háborúban pedig azon államok táborát erősíti, amelyek megtartották a semleges álláspontjukat.
A világ legnépesebb országa
India többet ért el az innováció és a technológia terén, mint azt első ránézésre gondolnánk. Bár az ország demográfiai jellemzői nagy segítséget jelentenek e téren, nem ez a GDP egyetlen mozgatórugója. Az innováció és a munkavállalók termelékenységének növelése technikai értelemben nagyobb kibocsátást is jelent majd. A tőkebefektetések a jövőben is komoly hajtóerőt jelentenek a növekedésben. A kedvező demográfiai helyzet hatására az ország megtakarítási rátája valószínűleg növekedni fog a függőségi ráták csökkenésével, a jövedelmek növekedésével és a pénzügyi szektor mélyebb fejlődésével. India hatalmas népességszáma komoly lehetőség, kihívást jelent azonban a munkaerő produktív felhasználása, a részvételi arányának növelése. Ez azt jelenti, hogy megteremtik a munkaerő felszívódásának lehetőségét, egyben képzik és fejlesztik is a dolgozókat.
Az országban a demográfiai átmenet fokozatosan és hosszabb időn keresztül megy végbe, mint Ázsia egyéb területein. Ennek az oka elsősorban a halálozási és a születési ráta fokozatosabb csökkenése a kontinens többi részéhez képest. Amire fókuszálni érdemes, az az eltartottsági arány, ami a nagy gazdaságokkal összevetve a legalacsonyabbak között lesz az elkövetkező 20 évben.
Nagyon sok fejlesztés folyik jelenleg, elsősorban azért, mert a kormány az utak, a vasutak és az egyéb infrastruktúrák kialakítására összpontosít. Ez kiváló alkalom lehet a magánszektor számára is, hogy a gyártás és a szolgáltatások terén olyan kapacitásokat hozzon létre, amelyek munkahelyet teremtenek és felszívják a nagyszámú munkaerőt.
A legnagyobb kockázatot az jelentené, ha a munkaerő részvételi aránya nem nőne. Ez ugyanis Indiában csökkent az elmúlt 15 évben. Ha több lehetőséget tudnak teremteni – különösen a nők számára, mivel az ő részvételi arányuk a munkaerőpiacon lényegesen alacsonyabb –, akkor egyre több lenne a munkavállaló, ami magával hozná az ország növekedését is.
A bővülés előmozdítója a termelékenység növekedése lehet. India óriási ugrást tett a gazdaság digitalizálása terén mind a vezetékes, mind a mobilinternet szélesebb körű elterjedésével. Ezzel együtt megkapta az egyedi azonosító számot, az úgynevezett Aadhaart, a világ legnagyobb biometrikus azonosító rendszerét, amellyel immár online és fizikailag is azonosíthatja az 1,4 milliárdos lakosságok. Ezáltal sokkal könnyebb és célzottabb lesz a közszolgáltatások nyújtása.
India egy nagyon belföldi kereslet által vezérelt gazdaság. Az ország növekedésében eddig elsősorban a belföldi fogyasztás volt a fő mozgatórugó, a belföldi befektetésekkel együtt a teljes gazdaság mintegy 55-60 százaléka.
A zöldenergia és az energiaátállás lehetőség India számára
A másik fontos tényező, amit szem előtt kell tartani, hogy a nyersanyagárak hogyan hatnak a makrogazdaságra – az infláció, a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg hiánya. India importálja a nagy népesség számára szükséges áruk többségét, csakhogy ez erős kitettséget jelent az ingadozó globális nyersanyagáraknak.
A nagy lakosságnak nyilván van energiaigénye. Bár az egy főre jutó energiafogyasztás jóval alacsonyabb, mint a nyugati világban és más feltörekvő gazdaságokban, a nagy népesség jelentős energiaimport-számlát von magával, és mindez megmutatkozik India folyó fizetési mérlegében is. Idén rekordszintű – 87 százalékos – volt a kőolajimport aránya. Ezt azért érdemes kiemelten kezelni, mert az ország energiaéhsége folyamatosan növekszik, amit egy globális hatalmi ambíciókat dédelgető középhatalomnak kezelnie kell. India ugyanakkor elkötelezett az energiafüggőségének csökkentése iránt. Ezt támasztja alá, hogy hogy 2070-re nettó nulla kibocsátást kívánnak elérni, és 2030-ra az energiatermelési kapacitás fele nem fosszilis forrásokból származna. A kormány az elektromos járműveket és a zöldhidrogént is támogatja, 2030-ra pedig 500 GW megújuló- vagy tisztaenergia-kapacitást céloz meg. Végső soron a zöldenergiára való átállás egy nagy befektetési lehetőség, de időbe telik. Addig pedig, amíg át nem térnek a zöldenergiára, a fosszilis tüzelőanyagok teszik ki az energiaszükségleteik többségét.
India hatalmas potenciált rejt magában
Összességében tehát Modi látogatásának a jelentősége elsősorban az indiai jelenlét megerősítése a kínai konkurenciával szemben, különösen azután, hogy Kína az elmúlt években szorosabbra fűzte a gazdasági kapcsolatait az Egyesült Arab Emírségekkel, és az egyik legnagyobb kereskedelmi partnere lett a térségben. Ahogy India 1,4 milliárdos lakossága lett a világ legnagyobbika, az előrejelzések szerint a GDP-je komoly mértékben bővül majd.
A Goldman Sachs kutatása szerint 2075-re India lesz a világ második legnagyobb gazdasága Kína után,
a harmadik helyre taszítva az Egyesült Államokat – ha minden így halad tovább.
India számára a növekvő népességben rejlő lehetőségek kiaknázásának a kulcsa a munkaerőpiaci részvételének fokozása, megfelelő képzése, valamint a készségeinek biztosítása. A Goldman Sachs szerint az elkövetkező két évtizedben India eltartottsági rátája az egyik legalacsonyabb lesz a regionális gazdaságok között, mivel a világszerte egyre inkább elöregedő társadalmakkal összevetve az egyik legjobb az aránya a munkaképes korú lakosság, valamint a gyermekek és idősek (eltartottak) összevetésében. Indiának ugyanakkor, hogy a lehetőségeit képes legyen kiaknázni, növelnie kell a gyártási kapacitását, ezen belül is a hangsúlyt fektetve a szolgáltatások bővítésére, valamint az infrastruktúra hálózatának növelésére.
Borítókép: 123rf