Közel három éve nem látott szinten a külkereskedelmi többletünk – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Közel három éve nem látott szinten a külkereskedelmi többletünk



A KSH második becslésében megerősítette az első előrejelzés kedvező adatát, miszerint májusban 2020 szeptembere óta nem látott, több mint 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben. Egy év alatt a külkereskedelmi egyenleg 1,4 milliárd euróval javult.

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője

Emögött két tényező húzódik meg. Egyrészt az export volumen bővülése érdemben meghaladta az importét, éves alapon 6,6, illetve 0,3 százalék volt naptárhatással kiigazítva. Előbbiben az elmúlt években kiépülő új kapacitások játszottak szerepet, míg a behozatalt visszafogta a fogyasztás és a beruházások mérséklődése, amelyet azonban ellensúlyozott az a növekvő export importigénye.

A másik tényező a jelentős többletben a kedvező árváltozások. Amíg az exportált termékek ára forintban számolva átlagosan 0,1 százalékkal nőtt, addig az importált termékeké 5,2 százalékkal csökkent, legnagyobb részben az energiaárak normalizálódása nyomán, így pedig a cserearány 5,6 százalékkal javult. A külkereskedelmi termékforgalom többlete és a cserearány javulása több szempontból is fontos.

Egyrészről ennek nyomán mérséklődik a múlt évben a GDP 8,1 százalékára felfutó folyó fizetési mérleg hiánya, amely támaszt jelent a forint árfolyamának. Másrészről ezt a két adatot az MNB kiemelten is figyeli a kamatdöntéskor.

A javulás nyomán – amennyiben a forintárfolyam is visszatér az elmúlt hónapokban megszokott szintjére – tehát tovább folytathatja a jegybank a megkezdett kamatcsökkentési ciklusát, amely elengedhetetlen a hitelezés felélénkítéséhez. 

A KSH termék-külkereskedelmi adatai (második becslés)

– 2023. májusban a kivitel volumene 3,9 százalékkal nőtt, míg a behozatalé 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.

– Az aktívum 1,1 milliárd euró volt, az egyenleg 1,4 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest.

– Áprilishoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 4, az importé 0,3 százalékkal nőtt.

– 2023. májusban az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 6,2 százalékkal nőtt, míg az importé 4,8 százalékkal csökkent.

– Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,6, a behozatalé 0,3 százalékkal bővült.

– A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,4 milliárd euróval javult: ez az egyenleg 40 millió euróval több az első becslésben közöltnél!

– A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 5,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,6 százalékkal javult.

Címlapfotó: shutterstock

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat