A napokban zajlott Oroszország–Afrika csúcson többször elhangzott az afrikai vezetők részéről a Nyugat gyarmatosító jellegű kereskedelmével kapcsolatos panasz. Az ugandai elnök egyetlen plasztikus példával világította meg a problémát: a kávéexporttal.
A Makronóm több ízben foglalkozott már az USA és az Európai Unió egyre kétségbeesettebb és ingerültebb kísérleteivel, amelyek az afrikai kereskedelem kiterjesztésére irányulnak, különös tekintettel a zöldátálláshoz nélkülözhetetlen nyersanyagok területén. A kontinens bővelkedik ásványkincsekben, ám míg Kína dollármilliárdokat öl abba, hogy a partnerségi viszony valóban kétoldalú legyen, a Nyugat a mai napig a klasszikus gyarmatosító filozófiát képviseli, vagyis többnyire a nyersanyag kihozatalát részesíti előnyben, azzal már nem igazán foglalkozik, hogy az exportáló ország ennél jóval többet szeretne elérni: befektetéseket, amelyek révén lendíthet saját gazdaságán, és munkaerőpiacát is stabilizálhatja.
Keserű kávé
A napokban lezajlott Oroszország–Afrika csúcson visszatérő téma volt a Nyugat kereskedelmi politikájának egyre erőteljesebb elutasítása. A probléma egyik legtisztább gyakorlati példáját Uganda elnöke, Yoweri Museveni említette meg, aki így fogalmazott:
„A neokolonializmus egyoldalúságát jelzi, hogy Afrika szerepe kizárólag a nyersanyagok, a termények, például a kávé és ásványi anyagok előállítására korlátozódott. Egy példa: a globális kávékereskedelem 460 milliárd dollárt ér.
Ám ebből a 460 milliárd dollárból a kávétermelő országok mindössze 25 milliárdon osztoznak, Afrika pedig abból is mindössze 2,4 milliárdot kap.
Ez az a probléma, ami miatt az afrikai gazdaságok folyamatosan zsugorodnak: Németország például 6,85 milliárd dollárt keres a kávékereskedelmen, míg Afrika csak 2,4 milliárd dollárt, vagyis
Berlin többet zsebel be egyedül, mint az összes afrikai ország együttvéve. Ez az igazi botrány.
Amit javasolni szeretnék Oroszországnak és Kínának, az az, hogy dolgozzanak együtt az afrikai nemzetekkel úgy, hogy a termelés és kitermelés helyszínén eszközölnek befektetéseket feldolgozók, finomítók építésével. Ez nagyon rövid időn belül átalakítaná Afrika gazdaságait alacsony és közepes jövedelműekről magas és közepesen magas jövedelműekké. Uganda példája jól mutatja: a termelés magas, a bevétel alacsony, mert még mindig ugyanazt csináljuk, amit mindig is: csupán nyersanyagot állítunk elő.”
Kapcsolódó:
Fotó: Yoweri Museveni ugandai elnök és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter
MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium