Nincs többé ingyen pénz a fintech piacon – makronom.eu
2025. június 25., szerda

Nincs többé ingyen pénz a fintech piacon

Nincs többé ingyen pénz a fintech piacon

A TrendFM-en hallható Fintech Világa legutóbbi adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Bendarzsevszkij Georgot, a Peak tanácsadóját látták vendégül, akivel a fintech piac aktuális körülményeiről beszélgettek.

A tőzsdei fintech vállalatok jó időszakot zártak, a magánkézben lévő cégek azonban nehéz helyzetben találták magukat. Az előző 12 hónapban több fintech óriás cégértéke zuhant nagyot.

Egy korábbi adásban már szó esett a tőzsdén kereskedett fintech cégek részvényárfolyamának meneteléséről. Említettük a Nubank, a Péterffy Tamás által alapított Interactive Brokers és az Upstart Holdings példáját, amik mind erős időszakot és befektetői bizalmat élnek meg.

Ugyanakkor a magánkézben lévő fintech vállalatokról ugyanez nem mondható el: kimondottan a nagyobb, növekedési fázisban lévő startupok medián (átlagos) cégértéke zuhant 59,7 százalékot. Az utóbbi hónapokban több nagy privát fintech cég részvényeit értékelték le a befektetők.

A Revolut két nagy befektetője (a Molten és a Schroders) is több mint 40 százalékkal csökkentette a Revolutban lévő részesedésének értékét.

A Schroders magántőkealap az Atom Bankban, egy brit neobankban lévő befektetéseit is 31 százalékkal értékelte le.

A Freetrade befektetési alkalmazás 65 százalékos belső cégértékcsökkentést alkalmazott, miután egy 2021-ben elindított tőkebevonás 2022-ben meghiúsult a szektorban tapasztalható gazdasági körülmények visszaesése miatt.

Mi az oka a visszaesésnek?

Már előző év vége felé elkezdődött a válságos időszak a gazdasági visszaeséssel. A magas infláció megfékezésére a központi bankok a kamatlábak folyamatos emelésével válaszoltak. Ezek mind nehezítik az új tőkebefektetések megkötését.

Erre a problémára nyújtott megoldást a kockázati hitelezés: ez egy olyan hiteltermék, amely kezdeti fázisban lévő, kockázatosnak megítélt vállalatnak nyújt finanszírozást. Az SVB (Silicon Valley Bank) csődjével azonban ez a finanszírozási forma is nehezebben elérhetővé vált.

Továbbá fontos kiemelni, hogy kevés nyereségesen működő fintech startup van jelenleg. Ennek hatására a kockázati tőkebefektetők és magántőkealapok sem tudnak eredményeket felmutatni a saját befektetőiknek, ami szintén megnehezíti a tőkebevonásokat.

A fintech vállalatok nagy része még nem működik nyereségesen: a tőzsdén kereskedett fintech cégek 55 százaléka veszteséges. A BCG kutatása alapján a világszerte működő 450 neobank mindössze 5 százaléka volt nyereséges 2022-ben.

Szakértők szerint a jelenlegi visszaesés azonban inkább egy piaci korrekció, mint a fintech szektor csődje. A fintechek továbbra is hatalmas potenciállal rendelkeznek a pénzügyi hozzáférhetőség megteremtésében. A Fintech Világa legutóbbi adásában továbbá szó esik még a “cash is king” állapotról is, ami hatalmas felvásárlásokat idézett elő a piacon. A teljes adás az alábbi Spotify linken visszahallgatható.

https://open.spotify.com/episode/7zqNne4HiG8mova50b6dDA?si=w15qTNrSSrKBAjJF_mEMhg&nd=1

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat