A Makronóm Intézet a júliusi Gazdasági Monitor elemzésében vizsgálta az üzleti bizalom és gazdasági várakozások alakulását, a kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységet Magyarországon. A kutatásban a hazai tulajdonú, generációváltó vállalatokat is vizsgálta a Makronóm.
Major Balázs, a Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Üzleti várakozások itthon és a nagyvilágban
Az üzleti hangulatot tekintve az ipari vállalkozások pesszimisták, ugyanakkor a magyar ipari várakozások kedvezőbbek, mint a visegrádi országokra jellemző prognózis.
1. ábra. Ipari bizalmi indikátor (Industrial confidence indicator). Forrás: Eurostat
Az ipari szereplők pesszimizmusa megjelenik a beszerzésimenedzser-indexekben is, amelyek alapján a feldolgozóipar zsugorodása várható az EU-s országok körében.
2. ábra. Beszerzésimenedzser-index alakulása, 2023. június. Forrás: Investing.com alapján Makronóm Intézet
Júliusban folytatódott az üzleti hangulat romlása Európában, de különösen Németországban rendkívül nagy mértékben romlott a gazdasági hangulat, amelyet a Sentix gazdasági index júniusi értékei is alátámasztanak. Az euróövezeti index értéke már harmadik hónapja esik, ezúttal 5,5 ponttal az előző hónaphoz képest. Ez elsősorban a jelenlegi gazdasági helyzetmegítélés romlásával magyarázható. A legnagyobb visszaesés ismételten a német adatokban figyelhető meg. Az USA-ban az üzleti hangulat stagnál. A globális mutatószám 2,6 ponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
3. ábra. Sentix gazdasági index alakulása, 2020. január–2023. július. Forrás: Sentix
A Sentix indexe immár öt ország/régió esetén jelez recessziót júliusban. A németországi romlás mögött a jelenlegi helyzet markánsan kedvezőtlen megítélése áll. Az index visszaesést jelez az USA, Svájc, és a világgazdaság, recessziót az euróövezet, Kelet-Európa, Németország és Latin-Amerika és Ausztria, stagnálást Ázsiában (Japán kivételével) és külön kategóriaként Japánban is.
4. ábra. A Sentix gazdasági index várakozásai Németország esetében, 2023. július. Forrás: Sentix
A régiós országokban az üzleti bizalom az EU-s átlag alatt helyezkedik el, a jövőbeli teljesítményüket tekintve pedig pesszimisták a gazdasági szereplők az OECD indikátora szerint. Az OECD bizalmi indikátora a jövőbeli fejleményekről nyújt információt az ipari szektor termelésének, rendeléseinek és késztermék-készleteinek alakulására vonatkozóan. Használható a kibocsátás növekedésének nyomon követésére és a gazdasági tevékenység fordulópontjainak előrejelzésére. A 100 feletti értékek a közeljövő üzleti teljesítményébe vetett bizalom növekedését, a 100 alattiak pedig a jövőbeli teljesítményt illető pesszimizmust jelzik.
5. ábra. OECD Üzleti bizalom indikátora (Business confidence index, BCI). Forrás: OECD
Címlapfotó: shutterstock