A CNN közvélemény-kutatása alapján az amerikaiak egyfelől belefáradtak a másfél éve tartó háborús szponzori szerepbe, másfelől nem hiszik, hogy van eredménye.
Összességében a válaszadók 55 százaléka szerint az USA-nak nem kellene tovább finanszíroznia Ukrajnát a háborúban – szemben azzal a 45 százalékkal, amely továbbra is úgy véli, hogy Washington jó úton jár, amikor újabb és újabb fegyver- és pénzcsomagokat szavaz meg Kijevnek – áll a CNN friss közvélemény-kutatásának összegzésében.
Ami az USA eddigi segítségének megítélését illeti, 51 százaléka a megkérdezetteknek úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok már eleget tett Ukrajnáért, 48 százalékuk úgy, hogy többet kellene tennie.
Megváltozott mutatók
Az Ukrajnának nyújtott segítség típusairól eléggé megoszlanak a vélemények. Általában
az amerikaiak nyugodtabbak, ha a támogatás a hírszerzésre (63 százalék) és a katonai kiképzésre (53 százalék) korlátozódik, az újabb és újabb fegyverszállítmányokkal már csak 43 százalékuk ért egyet,
míg azok száma, akik szerint bölcs dolog, ha az amerikai katonák valamilyen formában részt vesznek az ukrajnai konfliktusban, mindössze 17 százalék. Azok között, akik szerint az Államok már éppen eleget tett Ukrajnáért, egyedül a hírszerzési segítségnyújtás lépi át a többségi határt, ez a vélemény 52 százalékon áll.
Elhúzódó háború, várható eszkaláció
Arról, hogy mitől tartanak a legjobban az amerikaiak a háború kapcsán, elég egyöntetű a vélemény. Tízből nyolc válaszadó a háború eredmény és megoldás nélküli elhúzódásától tart, ez egyébként párthovatartozástól függetlenül eredményezett elég egyöntetű válaszokat.
A válaszadók 65 százaléka attól tart, hogy az ukrajnai háború globálisan fenyegeti a demokráciát, 64 attól, hogy az orosz támadás más országokban is megismétlődhet, 59 százalékuk pedig attól, hogy a háború eszkalálódik, és egész Európára kiterjed.
Kapcsolódó:
MTI/AP/Ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat/Pavlo Petrov