A brit hírszerzés, az MI6 állást ajánl az oroszoknak – makronom.eu
2025. január 21., kedd
MI6

A brit hírszerzés, az MI6 állást ajánl az oroszoknak



Érdekes toborzási módszert választott a brit hírszerzés, az MI6 vezetője Richard Moore. Azokhoz az orosz állampolgárokhoz fordult, akik elégedetlenek Putyinnal. Felajánlotta nekik, hogy kémkedjenek a briteknek.

Július második felében a prágai brit nagykövetségen szólalt fel Richard Moore, a brit hírszerzés, az MI6 vezetője. Beszédében érintette az ukrán háborút. Azt üzente azoknak az oroszoknak, akik elégedetlenek Putyin rezsimjével, hogy kémkedjenek Nagy-Britanniának. Felkérte „a lelkiismeretükkel birkózó oroszokat”, hogy foglaljanak állást Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszere ellen, mégpedig oly módon, hogy „osszanak meg titkokat az MI6-szel” – közölte tudósításában az amerikai CNN. Annak, aki él az ajánlattal és a Kreml ügyeiről részletekkel szolgál, a brit hírszerzés feje nemcsak azt ígérte, hogy nyílt kapuk várják, hanem nagyfokú titoktartással és professzionalizmussal kezelik a tevékenységüket.  

Furcsa toborzási módszer

A kémügyekben jártas szakértők szerint nem így szoktak hírszerzőkre szert tenni. Korábban az amerikai kémszolgálat, a CIA is ezt a módszert választotta: a Telegram üzenetküldő portálon videóval üzent az oroszoknak, akik többmilliónyian használják ezt a csatornát. Vagy ennyire bíznak a nyílt felkérés erejében, vagy ennyire kifogytak a beszervezési lehetőségekből, hogy Oroszországban kémekre bukkanjanak – ez a hírszerzési elemzők véleménye. Korábban a Kreml vezetője, Vlagyimir Putyin figyelmeztette az orosz lakosságot, hogy kémkedésért minimum húsz év börtön jár.

Moore kifejtette azt is, hogy ma sok orosz van, aki csendben elutasítja az ukrán háborút:

Nagyon sokan elborzadnak a látványtól, ahogy az orosz fegyveres erők porig rombolják az ukrán városokat, az otthonukból ártatlan családokat űznek el, gyermekek ezreit rabolják el. Elszörnyedve nézik, ahogy katonáik egy rokonországot pusztítanak. Szívük mélyén tudják, Putyin érvei, hogy miért támadta meg a szláv testvért, hamisak”

– fűzte hozzá a brit kémfőnök. 

Az orosz válaszra sem kellett sokáig várni. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője úgy vélte, talán az oroszok egy jelentéktelen töredékét meg lehet téveszteni a demokratikus lózungokkal. A szóvivő figyelmeztetett a Szkripal-ügyre. „Jó lenne, ha a britek megmutatnák nekünk a Szkripalokat. Általában azok, akik hisznek a nyugati mesékben és bíznak bennük, ilyen véget érnek – szögezte le. Az orosz vélemények szerint megmagyarázhatatlan a Szkripálok nagy-britanniai eltűnése. 

A Szkripal-ügy tanulságai

Az angliai Salisburyben 2018 márciusában megmérgezték az Oroszországban hazaárulásért elítélt Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés ezredesét és lányát, Juliját. Még 2010-ben Szkripal, az orosz–brit kettős ügynök fogolycserével szabadult orosz börtönéből. Ki követte el ellenük a merényletet? A napnál is világosabb, hogy a Kreml, azon belül pedig az orosz katonai hírszerzés – állapította meg egyöntetűen a brit média.

A megjelentek szerint azonosították is a tettes orosz hírszerzőket, akik különösen mérgező vegyszert, novicsokot helyeztek el Szkripal ajtajának kilincsén. 

Zaharova cáfolta Moore-nak azt az állítását is, hogy Oroszország nem lesz képes az ukrán frontokon visszanyerni a támadókészségét. Az MI6 vezetője azt mondta: derűlátó azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna győzni fog az orosz invázióval szemben. „Ha Oroszországnak kevés esélye lenne visszaszerezni a kezdeményezést, akkor ön, Richard Moore, nem csinálna ebből ekkora felhajtást – válaszolta az orosz szóvivő.

Az afrikai államokat a Wagner-csoporttal riogatják

A Wagner orosz zsoldoscsoport múlt havi fegyveres felkelésének utóhatása – amely a „cégtulajdonos” Jevgenyij Prigozsin kegyelmével és Fehéroroszországba való távozásával ért véget – továbbra is kérdéseket vet fel Putyin erejéről – állapította meg Moore. Prigozsin a csoport 24 órás lázadása után a Kreml ellen él és szabadlábon van, Putyinra nagy nyomás nehezedik – szögezte le.

Moore szerint Putyin „nem igazán vágott vissza” Prigozsinnak, hanem „megalázó alkut” kellett kötnie, hogy véget vessen a lázadásnak. A Wagner zsoldosai ugyanakkor jelen vannak a Közép-afrikai Köztársaságban, Szudánban, Líbiában, Mozambikban és Szíriában. Moore figyelmeztette a csoporttal kapcsolatban álló afrikai államokat is, hogy ha Prigozsin „elárulta” Putyint, akkor őket is el fogja árulni. 

Címlapfotó: shutterstock

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat