Néhány héten belül megvalósul Kambodzsában a dinasztikus generációváltás

Szerző: | 2023. augusztus. 11. | Geopolitika, Társadalom, Világgazdaság

A július második felében tartott parlamenti választás Kambodzsában megnyitotta az utat a politikusi nemzedékváltás előtt. Sőt, ezt dinasztikus formában valósítják meg: Hun Sen 38 éves miniszterelnöksége után lemond fia, Hun Manet javára a kormányfői tisztségről. Számos más, 70-80-as éveiben járó politikus is távozik a hatalomból, az ő pozícióikba is a fiaik, lányaik lépnek. 

Már meg is van a nagy nap dátuma: augusztus 22-én Kambodzsában közel negyvenévnyi miniszterelnökség után távozik a kormány éléről Hun Sen, aki Ázsiában a legtovább vezette országát, de a világon is alig van párja az ilyen hosszú és szakadatlan kormányfői pályának. Legidősebb fia, a 45 esztendős Hun Manet veszi át tőle a kabinet irányítását. A 16 milliós lakosság 70 százaléka, több mint 11 millió ember életében csak egy hazai kormányfőt ismert, ez pedig Hun Sen. 

A néppárt most nem aratott teljes diadalt

A politikai vezetők a fiatal lakosságú államot szeretnék megóvni a megrázkódtatástól. A Kambodzsai Néppárt (CPP), Hun Sen tömörülése már két éve bejelentette, hogy ha az idén megnyerik a parlamenti választásokat, akkor nagyszabású személyi változásokat hajtanak végre a kormány tagjai között. Meg is jelölték, hogy ki fogja követni Hun Sent a teljhatalmú kormányfői tisztségben, a fia, Hun Manet tábornok, aki szinte egész életében erre a napra készült.

Kambodzsa alkotmányos monarchia, a király Norodom Szihamoní, akit a kormányfő már korábban tájékoztatott tervéről, ő pedig helyeselte az elképzelést.

A választási győzelemre – mint mindig – jó esély volt: egy adminisztratív hiba miatt kizárták a voksolásból a Gyertya Pártot, amely az elhallgattatott, amúgy sem jelentős ellenzéki erőket csoportosította. Így szabaddá vált az út a hatalmat gyakorló néppárt előtt a diadalra. A július 23-án megrendezett voksoláson a CCP a közvélekedést megcáfolva mérsékletet mutatott: 125 fős parlamentben csak 120 helyet nyert el, öt mandátumot a Nemzeti Egyesült Front a Független, Semleges, Békés és Együttműködő Kambodzsáért, a FUNCINPEC, amolyan népfront szerzett meg. 

A legutóbbi, 2018-as országos szavazásokon a CPP szerezte meg az összes mandátumot, miután a fő ellenzéki pártot a bíróság feloszlatta.

A most lezajlott „demokratikus” választásokat szó sem érheti, hiszen azon mindenki indulhatott, aki megfelelt a törvény elvárásainak, csak hát egyeseknek nem kedvezett a szerencse. Az, hogy a Nyugat sem szabadnak, sem igazságosnak, sem demokratikusnak nem volt képes nevezni a voksolást, az pedig az ő baja.

A politikusok új hulláma érkezik

Hun Sen azért még egy kemény feltételt szabott a fiának, mielőtt átvenné a posztját: ezt csak akkor teheti meg, ha képviselői mandátumot szerez a főváros, Phnom Penh egyik választókerületében. Hun Manet ezt teljesítette, így már semmi sem akadályozhatja meg abban, hogy az ország élére álljon. 

Itt az ideje, hogy az öreg generáció, amely 70 és 80 év közötti, utat engedjen. Ezzel az új hullámmal a politikai vezetők átlagéletkora kevesebb lesz, mint 60 esztendő” 

– ezt már korábban közölte Kambodzsa erős embere, Hun Sen, aki egyesek szerint az utóbbi időkben a fáradtság jeleit mutatja. 

Hetvenéves korban távozni a hatalomból ma már dicséretre méltó, elég, ha egy röpke pillantást vetünk az amerikai gerontokráciára. Azt viszont nem tudjuk, hogy az „örök miniszterelnöknek” van-e valami egészségügyi problémája, ami felgyorsíthatta az átmenetet. EAz egészsége szinte biztosan nem tökéletes, láncdohányos szokásától nem tudott megszabadulni. Fiának kormányfővé tétele a legjobb módja annak, hogy Hun Sen megőrizze azokat a politikai és gazdasági szövetségeket, amelyek a hatalmát biztosítják.

Az elsüllyeszthetetlen miniszterelnök

Ki is lesz Kambodzsa új kormányfője? Hun Manet 1977 októberében született a déli Kampong Cham tartományban. Abban az időben az országot a vérszomjas vörös khmer rezsim tépázta szét, Manetet két évig kizárólag az édesanyja nevelte. Apja, a több mint 1,7 millió ember haláláért felelős kommunista gerillák egykori vezetője külföldre menekült, felismerve a Pol Pot-féle rendszer valódi, népirtó arcát, és a szomszédos Vietnamban készítette elő az ellenállást.

Amikor Hun Sen 1979-ben a vietnami hadsereggel visszatért Phnom Penhbe, először külügyminiszter lett, majd 1985-ben miniszterelnökké nevezték ki. Harminchárom évesen ő lett a világ akkori legfiatalabb kormányfője.

Ekkor még Ronald Reagan vezette az Egyesült Államokat, François Mitterrand pedig Franciaország elnöke volt – ilyen messze nyúlik a kinevezése. 

Elsüllyeszthetetlen, kiállta az idő próbáját, látványos alkalmazkodóképességéről tett tanúbizonyságot – ezt még azok is elismerik róla, akik különösebben nem kedvelik. Átnavigálta országát nem egy nemzetközi válságon, a hidegháború évein és idomulni tudott Kína mai délkelet-ázsiai dominanciájához. Hun Sen egyszemélyre szabott rendszert épített ki, amelyben domináns szerepet játszik – ez a véleménye a kambodzsai politikusról a Nikkei Asia japán napilapnak.

Hun Manet felkészült az ország vezetésére

Hun Manet nyolcéves volt, amikor az apja hazatért. A fiú számára új élet kezdődött: a tizenöt évig tartó polgárháború után Kambodzsában a feltörekvő politikai és gazdasági elit jólétében ő is osztozott. Ettől kezdve fokozatosan megkezdte a felkészülést a délkelet-ázsiai ország vezetésére. „Három célom van: belépni a hadseregbe, politológiát és közgazdaságtant tanulni. Hiszem, hogy katonának, közgazdásznak és politikusnak lenni nagy befolyást biztosít a társadalomra” – írta a hat testvér közül a legidősebb, egy 1994-ben a szüleinek címzett levelében. Ugyanebben az évben, miután befejezte a középiskolát Phnom Penhben, a tanulmányai folytatására az Egyesült Államokba repült.

1999-ben ő lett az első kambodzsai, aki elvégezte a rangos West Point Katonai Akadémiát. Ezután az Egyesült Királyságba ment, ahol 2008-ban a Bristoli Egyetemen közgazdaságtanból doktorált.

Kambodzsába való visszatérése után megkezdte a felemelkedést a ranglétrán, persze ebben nem volt hátrány a származása. A különleges terrorellenes erők parancsnokává nevezték ki, majd tíz évvel később a kambodzsai hadsereg második számú vezetője lett. Az idén áprilisban a legmagasabb katonai rangot jelentő négycsillagos tábornokká léptették elő. A politikában is előrelépett az ifjú titán. Miután vezette a néppárt ifjúsági mozgalmát, a kambodzsai KISZ-t, Hun Manet helyet kapott a Központi Bizottságában. 

A fiúk és lányok az apáik miniszteri posztját is öröklik

De a régi motoros mindenesetre nem tűnik el a kambodzsai politikai életből, mindkét szemét rajta tartja fia tevékenységén. Megőrzi a pártvezetői tisztséget, kormánytanácsadó lesz, egyben a szenátus elnöke. Ez az utódlás, amelyben Hun Manet apja közvetlen örököse, biztosítja, hogy a jelenlegi rendszer alapjai, amelyek a kambodzsaiak Hun család iránti lojalitásán alapulnak, ne hulljanak szét egyik percről a másikra.

Bár a pátriárka korábban arra figyelmeztetett, hogy legidősebb fia 2028 vagy akár 2030 előtt nem fogja átvenni a legfőbb szerepet, az elmúlt hónapokban megszaporodtak a menetrend felgyorsítására utaló jelek. Hun Manet nyilvános szereplései, amelyekről a közösségi oldalakon széles körben beszámoltak, egyre gyakoribbak lettek, ahogyan a régió állam- és kormányfőivel való találkozói is. Ez is a felkészülés részét képezte a nagy váltásra.

Két év alatt Hun Manet legalább tíz térségbeli vezetővel fogott kezet: kezdve Nguyễn Phú Trọng volt vietnami elnöktől Kisida Fumio japán miniszterelnökön át, nem megfeledkezve Hszi Csin-ping kínai államfőről, akivel már 2020-ban, a koronavírus-járvány csúcspontján találkozott.

De Kambodzsában nem csak a miniszterelnöki poszton tör előre az új nemzedék. Az egész világon példa nélkül álló módon a különböző miniszteri posztokon is érvényesül a dinasztikus elv. Hun Sen utódlása mellett a nagy hatalmú belügyminiszter, Sar Kheng és a védelmi miniszter, Tea Banh fia is megörökli apja posztját. A főbb kormányzati megbízatások esetében ugyanezt a nepotista tendenciát követik.

Az elmúlt hónapokban megszaporodtak a fiúk és lányok felelős tisztségekbe történő kinevezései. Áprilisban Phara Mongkol és Thong Rathasak, a várostervezési és idegenforgalmi miniszter (a kambodzsai nemzeti jövedelem egyharmadát adó ágazat) fiai államtitkárok lettek az apjuk által vezetett minisztériumokban. Egy hónappal korábban Chea Serey-t, a Kambodzsai Nemzeti Bank kormányzójának a lányát nevezték ki az intézmény alelnökévé.

Nagy kihívás lesz Hun Sen pótlása

Egyesek számára a hatalmi felemelkedés már megtörtént. Tavaly októberben Dith Tinát, a Legfelsőbb Bíróság elnökének a fiát nevezték ki mezőgazdasági miniszternek. A 44 éves, a párizsi École des Mines-en végzett mérnök, aki franciául és angolul is beszél, a vezetők új nemzedékének megtestesítője. Többnyelvű tárcavezető, aki Nyugaton és Kínában tanult, a közösségi oldalakon a családjával büszkélkedik, hogy közelebbinek tűnjön a neten társadalmi életet élő lakossághoz. De nem valószínű, hogy az újonnan érkezettek nagyobb nyitottságot mutatnak, mint a szüleik. Ez a nemzedék meg fogja védeni a szülei örökségét, hiszen ha valami felfordulás történne, annak ők lennének a legnagyobb károsultjai.

Apja végleges távozása után a fia, Hun Manet képes lesz-e összeegyeztetni a kormányhoz kötődő, rendkívül gazdag elit eltérő érdekeit? – tette fel a kérdést a Nikkei Asia. – Különösen azért, mert az új csapatra jelentős gazdasági, politikai és társadalmi kihívások várnak. A világszintű keresletcsökkenés a ruházati ágazatot is sújtja, amely a kambodzsai gazdaság egyik alapja és fő bevételi forrása.”

Bár Hun Manet ezüstkanállal a szájában született, az apja pótlása nagy kihívás lesz számára, éppen azért a felmenő, amíg tud, ott áll majd mögötte. Ha baj van, lesz kihez fordulnia.

Címlapfotó: Hun Manet Kambodzsa új miniszterelnöke

 MTI/AP/Heng Sinith

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn