Bankkártya vagy készpénz?

Külföldi utazás: hogyan fizessünk okosan?

Szerző: | 2023. augusztus. 14. | Társadalom

Külföldi utazáskor a készpénz egyszerű és közvetlen fizetési mód, de a biztonságra fokozottan oda kell figyelni. A bankkártya és a modern alternatívák, például a neobankok kényelmesek, de az árfolyam-ingadozások és díjak miatt előre kell tervezni. Vajon melyik éri meg jobban?

Ladics Máté, a Makronóm Intézet junior elemzőjének írása

Készpénz és banki alternatívák

Kezdjük a készpénzzel, aminek a használata a legkevesebb problémával jár, az átváltást vagy a felvételt követően pedig nincs további költség. Hátránya, hogy az egész nyaralásra szánt pénzösszegre fokozottan figyelni kell, nehogy ellopják vagy elveszítsük.

A pénzváltók a leggyakoribb helyek valuta beszerzésére, különösen a turistaövezetekben, ahol számos ilyen intézmény található. Ám külföldön nem mindenhol váltanak forintot, és ha mégis, az árfolyam gyakran kedvezőtlenebb, mint itthon.

Így érdemes még idehaza beszerezni a nyaraláshoz szükséges készpénzt. A legjobb, ha utánajárunk a környékünkön lévő váltók megbízhatóságának, az áraiknak és a kezelési díjaiknak. A legmegbízhatóbb pénzváltók a bankok, ezeknél viszont a valuta és a deviza eladási ára általában pár százalékkal drágább, mint a pénzváltóknál.

Külföldön is van lehetőségünk készpénzt felvenni bankautomatákból. Ha a hazai bankunknak létezik fiókja az adott országban, akkor általában kedvezőbb árfolyamon és alacsonyabb költséggel juthatunk pénzhez. Amennyiben nincs, akkor a nemzetközi vagy népszerű helyi bankok automatáit érdemes használni, de a díjakat előzetesen ajánlott ellenőrizni. Az automaták használata előtt figyelni kell arra, hogy megtalálható-e rajta a kártyánkon szereplő bankközi hálózat matricája (Visa, Mastercard stb.).

A bankkártya-használat előnyei és költségei külföldön

Az egyik legfontosabb itt is az, hogy az elfogadóhelyen ott legyen a bankkártyánkon látható bankközi hálózat (Visa, Mastercard stb.) matricája. 

Továbbá lényeges megjegyezni, hogy a forintos számlákról történő tranzakciókat a bank aktuális árfolyamán váltják át. Bár a kártyás vásárlásért nem számolnak fel külön díjat, az árfolyam változásai miatt lehet veszteségünk vagy nyereségünk. Az árfolyamváltás azonban nem a vásárlás időpontjában, hanem néhány nappal később, a tranzakció könyvelésekor történik.

Ennek átláthatóságát segíti elvileg a dinamikus devizaváltás, ami vásárláskor vagy pénzfelvételkor lehetőséget kínál a helyi vagy a saját pénznemünkben való fizetéshez. Nem ajánlott a forintot választani, mivel ez a szolgáltatás indokolatlanul magas árfolyammal számol. Az eurós opciót választva akár 5-10 százalékos veszteséget is elkerülhetünk.

Modern banki opciók Magyarországon

A bankkártya használatának két előnyös módja van: a lakossági devizaszámlával ellátott kártyák és a neobankok. Az előbbihez bármikor hozzáadhatunk eurót, csakhogy az adott bank árfolyamán, ami nem mindig a legelőnyösebb. Hazánkban a neobankok közül a Revolut és a Wise a legismertebb. Ezeknél a cégeknél könnyű a számlanyitás, számlavezetési díj nincs, a virtuális kártya ingyenes, plasztikot pedig pár ezer forintért lehet rendelni. 

Az utazók körében rendkívül népszerűek, mivel már alapból multidevizásak, a középárfolyamhoz közel váltanak, és egy adott összegig még a pénzfelvétel is ingyenes világszerte. Persze akad hátrányuk is, 

előfordulhat, hogy például egyes fizetések vagy zárolások nem lehetségesek, és nincs betétbiztosításuk.

Magyarországon az OTP neobankos és devizaszámlás kártyákkal is kínál eurófelvételt, további részletek a hitelintézet weboldalán érhetők el.

Jobb, ha időben felkészülünk

Melyik fizetési mód éri meg tehát a legjobban? Ez függ a fogyasztói szokásoktól, a bankoktól, az utazástól és az aktuális árfolyamtól. A fő buktatók egy nyaralás során: a készpénz elvesztése, a pénzváltás és a pénzfelvétel különböző díjai, a dinamikus devizaváltás, valamint leginkább az, ha pont azon a héten mélyrepülésben van a forint, és nem készültünk előre. Ha ezekre odafigyelünk, sikerülhet csökkenteni a nem kívánt költségeket. 

Mindent figyelembe véve,  a legjobb opció a készpénz és a bankkártya közös használata.

Ez úgy lesz a legkedvezőbb, ha előre gondolkodva, az árfolyamot figyelve akkor veszünk valutát, és töltjük fel euróval a devizaszámlánkat vagy a neobankkártyánkat, amikor erős a forint. 

Kapcsolódó:

Az eredeti cikk a Mandiner Makronóm rovatában jelent meg.

Címlapfotó: shutterstock

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn