Az amerikai e-kereskedelmi óriás ambiciózus terveket sző a chip-előállítás terén, hogy versenybe szálljon a világ legnagyobb gyártóival. A generatív nyelvi modellek helyett új piacok felé fordulna.
„A világ több chipet szeretne a generatív MI miatt, legyen szó akár GPU-król, akár az Amazon saját chipjeiről, amelyeket mi tervezünk – mondta Adam Selipsky, az Amazon Web Services (AWS) vezérigazgatója a CNBC-nek adott júniusi interjújában. – Úgy gondolom, hogy bárki másnál jobb helyzetben vagyunk ahhoz, hogy az ügyfeleink által igényelt kapacitást biztosítsuk.”
A kapacitás mellett azonban a gyorsaság is igen fontos tényező. Vannak cégek, amelyek gyorsabban cselekedtek az Amazonnál és többet fektettek be.
A Microsoft például – közösen az OpenAI-jal – már novemberben bemutatta a generatív nyelvi modelljét, a ChatGPT-t. A jelentések szerint 13 milliárd dollárt fektetett ebbe a projektbe. Miután a Microsoft a ChatGPT minőségét megfelelőnek ítélte, gyorsan hozzáadta ezt a generatív MI-modellt saját termékeihez, például a Bing keresőmotorhoz.
Az Amazon azonban csak áprilisban jelentette be saját nagy méretű nyelvi modellcsaládját, a Titant, valamint egy Bedrock nevű szolgáltatást, amely a fejlesztőknek segít a szoftverek továbbfejlesztésében.
„Az Amazon nem szokott piacokat hajszolni, inkább megteremti azokat. Hosszú idő óta először azonban háttérbe szorultak, és azon dolgoznak, hogy felzárkózzanak” – említette Chirag Dekate, a Gartner alelnök elemzője.
Felzárkózhat az Amazon?
Dekate szerint hosszú távon az Amazon egyedi szilíciumai előnyt jelenthetnek a generatív MI terén.
„Szerintem az igazi különbséget a technikai képességek jelentik. A Microsoftnak nincs Trainiuma vagy Inferentiája” – tette hozzá.
Az Amazon Web Services 2013-ban kezdte el titokban az egyedi szilícium gyártását egy Nitro nevű speciális hardverrel. Most ez a legnagyobb volumenű AWS-chip. Az Amazon a CNBC-nek elmondta, hogy minden AWS-szerverben van legalább egy ilyen, ezért összesen több mint 20 millió darab van használatban.
Az Amazon 2015-ben megvásárolta az izraeli Annapurna Labs chipgyártó startupot, majd 2018-ban piacra dobta Arm-alapú szerverchipjét, a Gravitont, amely az olyan óriások x86-os CPU-ival vetekszik, mint az AMD és az Intel.
„Valószínűleg a teljes szervereladások magas egy számjegyű, talán 10 százaléka Arm, és ezek jó része az Amazon lesz. Tehát a mikroprocesszor-oldalon elég jól teljesítettek” – mondta Stacy Rasgon, a Bernstein Research vezető elemzője.
Egyelőre azonban még mindig az Nvidia a GPU-k császára, ha a modellek képzéséről van szó.
„Az Nvidia chipek köré az elmúlt 15 évben olyan hatalmas szoftveres ökoszisztéma épült ki, amilyen senki másnak nincs
– fűzte hozzá Rasgon. – Az MI nagy nyertese most az Nvidia.”
Az AWS felhődominanciája azonban az Amazont erősíti. Már csak azt kell kitalálnia a vállalatnak, hogy hogyan kamatoztassa ezt az előnyt a mostani, generatív MI körül forgó világban.
A vezető pozíció elérésére minden esélyük megvan, hiszen az AWS a világ legnagyobb felhőalapú számítástechnikai szolgáltatója, a Gartner technológiai iparági kutatócég szerint 2022-ben 40 százalékos volt a piaci részesedése. Bár az üzemi eredmény már három egymást követő negyedévben éves összehasonlításban csökkent, az AWS még mindig az Amazon teljes, 7,7 milliárd dolláros üzemi eredményének a 70 százalékát adta a második negyedévben. Az AWS működési árrése történelmileg jóval nagyobb, mint a Google Cloudé.
Nem most kezdte az AWS
Az AWS a generatív mesterséges intelligenciára összpontosító fejlesztői eszközök egyre növekvő portfólióját tudhatja magáénak. Swami Sivasubramanian, az AWS adatbázisért, analitikáért és gépi tanulásért felelős alelnöke azonban kiemelte, hogy nem a ChatGPT indukálta a fejlesztéseket, hiszen ennyi idő alatt nem is lehet megtervezni a chipeket.
Az Amazon egyik legújabb MI-fejlesztése az AWS HealthScribe, egy júliusban bemutatott szolgáltatás, amely
generatív MI segítségével segíti az orvosokat a beteglátogatási összefoglalók elkészítésében.
Emellett ő működteti a SageMakert, ezt a gépi tanulási központot, amely algoritmusokat, modelleket és egyebeket kínál.
Egy másik, sokak által használt eszköz a kódolás tekintetében a CodeWhisperer, amely az Amazon szerint átlagosan 57 százalékkal gyorsítja a fejlesztők munkáját. Egyre népszerűbb az MI ilyesfajta alkalmazása, például tavaly a Microsoft is termelékenységnövekedésről számolt be a GitHub Copilot nevű, kódolást segítő MI-nek köszönhetően.
Júniusban az AWS 100 millió dolláros generatív MI innovációs „központot” jelentett be.
Bár eddig az AWS nagyrészt az eszközökre koncentrált, ahelyett, hogy a ChatGPT versenytársát építené, egy nemrég kiszivárgott belső e-mail szerint Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója közvetlenül felügyeli az új központi csapatot, amely az expanzív nagy nyelvi modelleket is kiépíti.
A második negyedéves eredménybeszámolóban Jassy azt mondta, hogy az AWS üzletének „nagyon jelentős részét” ma már az MI és az általa kínált több mint 20 gépi tanulási szolgáltatás adja.
Egy lépéssel a ChatGPT előtt
A mesterséges intelligencia népszerűsége kéz a kézben jár a vállalatok biztonsági aggályaival. Amiatt aggódnak, hogy az alkalmazottak bizalmas információkat osztanak meg a nagy nyelvi modellekkel, emiatt sok helyen be is tiltották a használatát. Silepsky azonban kiemelte, hogy az Amazon MI-je kiküszöböli ezt a problémát, hiszen – ahogyan fogalmazott – „bármilyen modellt használsz a Bedrockon keresztül, az a saját privát felhőkörnyezetedben marad. Titkosítva lesz, és ugyanazok az AWS-hozzáférési szabályozások érvényesek rá”.
Az Amazon a CNBC-nek elmondta, hogy több mint 100 ezer ügyfél használ ma gépi tanulást az AWS-en. Bár ez a társaság több millió felhasználójának csak kis százaléka, az elemzők szerint ez az arány változhat.
„Nem tapasztaljuk, hogy a vállalatok azt mondanák: Ó, várjunk csak, a Microsoft annyira előrébb jár a generatív AI-ban, hogy menjünk ki, és váltsuk át az infrastrukturális stratégiáinkat, migráljunk át mindent Microsoftra – mondta Dekate. – Ha már Amazon-ügyfél vagy, akkor nagy valószínűséggel az Amazonon keresel majd opciókat.”