A kistelepülések lemorzsolódó iskolásait mostantól nemcsak a több mint ezer egyetemista mentor és az egyetemek, hanem vállalatok is segíteni fogják, hogy a gyermekek játékos és kulturális keretek között ismerkedhessenek meg a munka világával. Az első cég, amelyik bekapcsolódott a Tanítsunk Magyarországért programba: a LogSol Kft.
Szerző: Kecskés Bálint
György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos, a program társalapítója augusztus 17-én, csütörtökön a Fejér vármegyei Szabadbattyánon található LogSol Kft.-hez érkezett.
A látogatás apropója, hogy a cégegység és stratégiai partnerei – mint a Fiers Mechanika Kft. és a Vesz-Mont Csoport Kft. – lesznek az első vállalati szereplők a Tanítsunk Magyarországért program keretében.
A Tanítsunk Magyarországért programot 2018. december 5-én (az önkéntesség világnapján) azzal a céllal alkották meg, hogy az olyan kistelepülések általános iskolás gyermekeinek is lehetőséget biztosítson a világ megismerésére és az abban való boldogulásra, ahol ez különösen nehéz. Azon periférián és félperiférián élő tanulók közül, akik nem, vagy csak nagyon ritkán hagyják el a községeiket, nagyon sokan lemorzsolódnak a középfokú tanulmányaik alatt. A mentorprogramnak köszönhetően kiderült, hogy a résztvevők tanulmányi eredménye már az első hónapokban javult, miközben a hiányzásaik jócskán elmaradnak a kontrollcsoportétól.
A nem sajtónyilvános eseményt György László kormánybiztos felszólalása nyitotta, amelyben ismertette, hogy kevesebb mint öt év alatt – és a koronavírus-járvány ellenére – a mára 17 egyetemmel, 1148 mentorral, 111 általános iskolával közel 5000 diákot érintő program számára a mai nap jelenti a következő mérföldkövet.
„A magyar gazdaságból félmillió munkavállaló fog hiányozni 2030-ra, és a legutolsó beeső rejtett munkaerő-tartalékot azon gyermekek jelentik, akik a munka- és továbbtanulási lehetőségektől távol eső területeken élnek, 14 éves korukig nem, vagy csak nagyon ritkán hagyják el a településeiket” – emelte ki György László.
A kormánybiztos rávilágított arra, hogy ezeknek a gyermekeknek a középiskolai tanulmányaik megkezdése jelenti a legnagyobb megpróbáltatást az addigi életükben, és ez az 54 százalékos lemorzsolódási rátában is megmutatkozik. A Tanítsunk Magyarországért program azért jött létre, hogy támaszt nyújtson nekik az egyetemek és az egyetemista mentorok segítségével.
„A foglalkozás a korrepetálástól kezdve a leckeíráson át a települések vonzáskörzetében való középiskolákkal és egyetemekkel való ismerkedést is lefedi. Ez a mai napon kiegészül a vállalati szektorral, ennek köszönhetően a gyermekek játékos és kulturális keretek között ismerkedhetnek meg a munka világával. Így a cégek számunkra kiemelt partnereket jelentenek a program életében” – emelte ki a nap jelentőségét.
A LogSol Kft. 5,12 millió forintos évi felajánlásának és Szabó Ildikó, Szabadbattyán polgármesterének köszönhetően 2024-től a nagyközségi település egy erre kijelölt épületében valósulhat meg a program, amelynek köszönhetően a gyerekek egyhetes turnusokban, szállás és teljes ellátás mellett ismerkedhetnek meg többek között a LogSol Kft. cégprofiljával, az értékeivel, a község kulturális életével és az ezekkel járó izgalmakkal.
„A célunk, hogy 2030-ra minden, ma általános iskolába járó gyereknek legyen legalább szakmája, vagy tanuljon tovább. Olyan országot képzelünk el, ahol becsüljük a munkát, tiszteljük a tudást és szeretjük a családunkat. A Tanítsunk Magyarország program ehhez segíti hozzá a résztvevőket, és ebben köszönjük a támogatók által vállalt szerepet” – zárta gondolatait a kormánybiztos.
A 2001-ben alapított LogSol Kft. fő profilját az aggregátorok, a szünetmentes tápegységek gyártása és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások adják. Varga Zsolt ügyvezető igazgató a cégfilozófiával kezdte gondolatait, amelynek a sikerét három fő elem alkotja:
„Az üzleti célok mellett számunkra a szociális érzékenység és a kulturális vonal a legfontosabb. A program mind a három kiemelt kitűzéshez hozzásegít és megerősít bennünket. A célunk a kulturális vonalunk integrálása a programba azzal, hogy a szintén általunk támogatott Battyáni Mozaik Stúdió készítési folyamatait is megismertetjük a résztvevőkkel.”
A beszédeket követően, a partnerséget megerősítendő, a Tanítsunk Magyarországért program részéről Papp Tünde szakmai igazgató, a LogSol Kft.-től pedig Kovács Krisztina ügyvezető írta alá ünnepélyes keretek között a partnerségi dokumentumokat.
Ezt követően Szabó Ildikó polgármester, valamint Fiers András, a Fiers Mechanika Kft. ügyvezető igazgatója és Boldog Richárd, a Veszt-Mont Csoport ügyvezetője biztosította támogatásáról a programot rövid felszólalásában.