Felértékelődőben a fenntarthatóság a hazai középvállalatoknál

Szerző: | 2023. augusztus. 22. | Hazai, Kiemelt

Egyre hangsúlyosabb az ESG, azaz a fenntarthatósági megközelítés az üzleti folyamatokban: a vevők közel fele már figyelembe veszi az ESG-szempontokat a beszállítók kiválasztásánál és több mint egyharmaduk már most is kér ilyen adatokat a partnereitől. A megkérdezett hazai középvállalatok ilyen irányú aktivitását jelentősen növelné, ha lenne egységes minősítési szabvány és a minősítés megszerzéséhez pénzügyi támogatás.

A Makronóm Intézet kutatásában részt vevő vállalkozások közel háromnegyede hallott már az ESG-ről és van is valamilyen tudása erről a fogalomkörről. Ugyanakkor részletes tudása csak minden harmadik vállalkozásnak van, és csupán minden negyedik építi be az üzleti stratégiájába az ESG-szempontrendszert.

1. ábra – ESG fogalomkör ismertsége a vállalkozások körében

Az ESG-ről röviden
Az ESG (Environmental – azaz környezeti, Social – azaz társadalmi, Governance – azaz irányítási) mozaikszó olyan szempontrendszert jelöl, amelynek célja, hogy az egyes vállalkozások tevékenysége, vagy azoknak egy bizonyos szegmense fenntarthatósági szempontok alapján is vizsgálható legyen, így a velük üzleti kapcsolatba kerülő külső szereplőknek (vevők, befektetők, finanszírozók) teljesebb képük legyen a szervezetről, illetve annak tevékenységéről. 

Forrás: Makronóm Intézet felmérése

A vállalkozások elsősorban belső irányelvek szintjén foglalkoztak már az ESG-vel, azaz megvan a kidolgozott eljárásuk és politikájuk az ESG valamely elemére vonatkozóan. Optimizmusra ad okot, hogy a felmérés szerint a megkérdezettek egyötöde tervezi már az ESG-re vonatkozó eljárások kidolgozását a következő időszakban, és csupán 17 százalékuk nem foglalkozik egyáltalán ilyen munkával, és nem is kíván törődni ezzel a következő egy évben.

Az ESG-szempontrendszer fontosságát mutatja az is, hogy a megkérdezett vállalkozások vevőinek több mint az egyharmada már most is igényli az ESG-re vonatkozó adatszolgáltatást, többnyire eseti jelleggel. A vásárlók legtöbbször a környezeti pillérre vonatkozóan kérnek adatokat, innen is 

kiemelkedik a hulladékgazdálkodással és az energiafogyasztással kapcsolatos információk fontossága;

a társadalmi és irányítási pillérekre vonatkozó információkat a vevők csak kis hányada igényli. 

2. ábra – ESG-adatszolgáltatás a vállalkozások körében

Forrás: Makronóm Intézet felmérése

Az üzletkötésekben, azaz a fontos üzleti döntések során is egyre inkább felértékelődik az ESG-jelentések megléte és a szempontrendszer alkalmazása: a vevők közel fele már figyelembe veszi az ESG-jellemzőket a beszállítók kiválasztásánál. Azaz a hazai beszállító vállalatok számára – ágazattól függetlenül – egyre fontosabb lesz odafigyelni az ESG-re. A szempontrendszer integrálásának a hiánya ugyanakkor ma még jellemzően nem okoz közvetlen üzleti hátrányt a megkérdezett vállalkozások szerint. Minden ötödik megkérdezett fontos szemponként nevezte meg az üzleti kapcsolatokban az érdemi ESG-tevékenységet.

3. ábra – Az ESG-szerepe az üzleti életben

Forrás: Makronóm Intézet felmérése

A vállalkozások többségének valamilyen szakértői segítsége az ESG területén, a kihívást elsősorban a szabályozási nehézségek és bizonytalanságok, a pénzügyi források hiánya, valamint az ESG-vel kapcsolatos korlátozott tudás jelenti. 

A megkérdezett vállalkozások ESG-re vonatkozó aktivitását jelentősen növelné, ha lenne egy egységes minősítési szabvány, továbbá a minősítés megszerzéséhez pénzügyi támogatás is járna.

A felmérésről:
A felmérésben részt vevő vállalkozások többségében a feldolgozóiparban működnek, a válaszadók 96 százaléka beszállítója egy vagy több vállalkozásnak. A medián-árbevétel 3,6 milliárd forint, az átlagos foglalkoztatotti létszám pedig 102 fő.

A Makronóm Intézet teljes ESG-kutatása ezen a linken érhető el.

Címlapfotó:123rf.com

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn