Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy Magyarország bornagyhatalom, de lássuk, egyetért-e véleményünkkel a hivatalos globális statisztika?
A Visual Capitalist a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet adatait használva készítette el infografikáját, hogy könnyen átlátható legyen, mely országok járulnak hozzá legnagyobb mértékben a globális bortermeléshez.
Hatalmas meglepetés senkit nem érhet, amikor a lista elejére pillant: a 2022-es adatok alapján Olaszország 50 millió hektoliter bor előállításával megingathatatlanul mutogathatja aranyérmét.
Ez az óriási mennyiség az év globális össztermelésének egyötödét adja, ráadásul ennek fele a tengerentúli piacon talált gazdára,
így az olaszok a borexportban is vezetik a táblázatot. Verhetetlennek is tűnnek, ami elsősorban a hosszú tengerpart által biztosított mérsékelt éghajlatnak köszönhető: az ország húsz régiójában foglalkoznak borászattal.
A második helyen Franciaország áll 45,6 millió hektoliterrel, míg Spanyolország a harmadik 35, 8 millió hektoliter nedűvel. Ez a három ország egyébként a globális bortermelés felét biztosítja – 19, 30 – 17,65 – 13,8 százalékkal.
A top 10-ben őket követi az USA 22 millió, majd Ausztrália 12,75 millió hektoliteres termelésével, a sorban aztán Chile, Argentina, Dél-Afrika, Németország és Portugália következik.
És hogy megerősítést is nyerjünk: igen,
Magyarország nagyon is előkelő helyen áll a ranglistán. Hazánk a globális bortermelési összesítés 16. pozícióját foglalja el éves 3 millió hektoliteres termeléssel,
amely a világ készletének 1,12 százalékát adja. Előttünk Brazília áll, utánunk Ausztria következik.
Fotó: 123RF