Csak összehangolt rendőri akciókkal lehet fellépni a Fekete Fejsze ellen, ugyanis olyannyira szerteágazó ez az afrikai mítoszokból kinövő bűnszövetkezet. A nigériai klán a világ számos országában van jelen, emberekkel és kábítószerrel kereskedik, de hihetetlenül erős az online csalásokban is.
Augusztus elején a Nemzetközi Bűnügyi Rendőrségi Szervezet, ismertebb nevén az Interpol világszerte több mint száz embert tartóztatott le a Sakál hadművelet során. Az akció, amely több mint 21 ország bűnüldöző szerveit mozgósította – köztük Francia-, Német- és Olaszországot, valamint az Egyesült Államokat –, egy nigériai szervezetet vett célba, a Black Axe confraternityt, azaz a Fekete Fejsze Testvériséget.
Szekta vagy maffia ez a nigériai banda?
Vajon az Interpol rajtaütésének lesz-e bármilyen hatása erre a rendkívül titokzatos, egyesek által szektának nevezett globális maffiára? A mostani akció sikeres volt, mint azt elégedett közleményében az Interpol tudatta, több mint kétmillió eurónyi piszkos pénzt sikerült lefoglalni, amely főként online csalásokból származott.
Emberkereskedelem, fegyveres zsarolás, kábítószerek
A testvériség emberkereskedelemben, fegyveres zsarolásban és kábítószer-kereskedelemben is részt vesz. A nigériai szervezet ellen már korábban is volt ilyen jellegű rendőri beavatkozás, mégis úgy tűnik, hogy semmit sem lehet tenni a bűnbanda ellen, gyorsan befoltozzák a lyukakat, és mintha semmi sem történt volna, a bűnbanda immár öt évtizede ellenáll és folytatja bűnös tevékenységét.
A bilincsbe vert ember láncai
A Black Axe eredetileg az Afrikai Új Fekete Mozgalom (NBM) volt, amely az 1970-es években született a dél-nigériai Benin-City Egyetem campusán. A logója egy bilincsbe vert ember láncait széttörő fejsze. Abban az időben az NBM a gyarmatosítás előtti afrikai kultúra népszerűsítését tűzte ki célul. Számos titkos társaság alakult, amely egyfajta ellensúlyt akart létrehozni a helyi hatalmakkal szemben.
Ezek a diákmozgalmak az 1970-es évek végén illegálissá váltak, amikor Nigéria törvénytelennek nyilvánította őket. Ahogy Joan Tilouine, a Mafia Africa, az idén megjelent könyv társszerzője a Le Figarónak kifejtette, a testvériségek fokozatosan leváltak azokról, akik létrehozták őket. A mozgalmakat különböző politikai csoportok kihasználtak, elsodródtak az eredeti céljaiktól, és idővel a különböző államcsínyek alatt helyi milíciákká, majd bűnözői csoportokká váltak. A Black Axe klán is az erőszak útjára lépett: egyik leghírhedtebb akciója az Obafemi Awolowo Egyetemen 1999. július 10-én elkövetett mészárlás volt.
Annak ellenére, hogy eltévelyedett, a Fekete Fejsze Testvériség nem hagyta el pánafrikai szellemiségét, hiszen új tagjait az ősi hiedelmek egész procedúrájának vetette alá. A Fekete Fejsze követői, akiket Fejszeembereknek neveznek, kötelesek egy olyan beavatási rítust elszenvedni, amely éppoly titkos, mint amennyire brutális.
Azokra, akik túlélik ezeket a megpróbáltatásokat, konkrét feladatok végrehajtása vár: diáklányok vagy a rivális diákszövetségek egyes tagjainak megerőszakolása, fegyveres rablás.
Akik alávetik magukat ezeknek a gyakorlatoknak, azok a hierarchikus struktúra részévé válnak.
A testvériség egyik kedvenc helye Nyugat-Európa
A Fekete Fejsze első Nigérián kívüli nyomai az 1980-as évekből Olaszországból származnak. Néhány tagját, akik heroincsempészek voltak, a helyi maffia kisstílű bedolgozóként alkalmazta. Ahogy emelkedtek a ranglétrán, a lányok futtatásába, a prostitúcióba is belevágtak. Itália jelenleg is a nigériai bűnözők fellegvára. Ők uralják a migránsbizniszt és jelentős bevételre tesznek szert a kábítószer-kereskedelemből is.
A helyi alvilággal kötött szövetségeken keresztül a Black Axe fokozatosan teret nyert Európa-szerte.
A migrációs áramlatoknak köszönhetően Nigériából érkezik az utánpótlás. A szervezet egyre növekvő szerepet játszik az embercsempészésben.
A franciák már öt éve is aggódtak a szervezet tevékenysége miatt
A francia hatóságok a Fekete Fejszét szoros megfigyelés alatt tartják. A belföldi hírszerzés egy 2018-as jelentésében már aggodalmát fejezte ki a szervezet franciaországi tevékenysége miatt. Franciaországban mintegy 12 ezer nigériai származású él.
„A Black Axe szinte az egész világon kiterjedt hálózattal rendelkezik:
Tokiótól Dubajig vannak sejtjei, amelyek mind önállóan képesek akár pénzügyi bűncselekmények végrehajtására”
– magyarázta a Le Figarónak Joan Tilouine. A hamis okirat készítésével, fals papírokkal, pénzmosással foglalkozó kisebb csoportjaik a világ négy sarkában jelen vannak. A Fekete Fejsze örökösödési csalásokban, szerelmi szélhámosságokban, vállalati e-mail-megtévesztésekben és adócsalásokban jeleskedik.
Hónapokon keresztül képesek a közösségi hálón szerelmet kereső nyugati embernek kiadni magukat, hogy magányos férfiakat és nőket csábítsanak el, akik a végén fizetni fognak.
Weboldalakat fejlesztenek ki olyan intézményeknek kiadva magukat, mint az adó- vagy társadalombiztosítási hatóságok.
Egyszer majd ők adják Nigéria elnökét?
Fiatal jogi vagy informatikai diplomásokat is toboroznak, hogy a kibercsalások még hitelesebbek legyenek. A hatóságok szerint ezek a friss diplomások akár tízszer annyi pénzt is kereshetnek a csalással, mint ha egy francia cégnél vállalnának munkát. Az Interpol csapássorozata nem fogja megrendíteni a Fekete Fejszét. A testvériség igen befolyásos a származási országában, Nigériában. A szervezet fejlődése összekapcsolódik
az Afrikai Új Fekete Mozgaloméval, az NMB-vel, amely még mindig létezik. Tagjai között vezető nigériai politikusok, afrikai popsztárok és a hadsereg tisztjei is vannak.
Ez pedig tovább erősíti azt a meggyőződést, hogy egy napon a soraikból fog kikerülni az ország elnöke. Az ötven éve folyamatosan terjeszkedő szervezet, a Fekete Fejsze nemcsak be akar lépni a politikába, hanem már ott is van.
Az eredeti cikk a Mandiner Makronóm rovatában olvasható.
Címlapfotó: shutterstock