Az első fél évben kevesebb munkahelyi baleset történt Magyarországon. A halálos és súlyos sérülések száma is jelentősen visszaesett – áll a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményében.
A munkavédelmi hatóság hatékony szakmai tevékenységének, a veszélyes üzemekben elrendelt több és szigorúbb ellenőrzésnek, valamint a munkáltatók és a munkavállalók szabálykövető magatartásának köszönhetően 2023 első fél évének adatai az elmúlt öt év legalacsonyabb munkabaleseti számát mutatják.
A munkakörülmények egyértelmű javulását jelzi, hogy a halálos és a súlyos munkabalesetek számában is jelentős csökkenés látható – állapította meg a jelentés.
A kormány és a munkavédelmi hatóság célja, hogy a dolgozók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatok csökkenjenek.
A munkavédelmi ellenőrzések elsősorban az olyan kiemelt ágazatok – építő-, feldolgozó-, gépipar, mezőgazdaság –alá tartozó dolgozókra terjednek ki, ahol a munkavállalók egészsége súlyosabb veszélyeztetésnek van kitéve. 2023 első felében az ellenőrzött munkáltatók 70 százalékát a kiemelt ágazatokban vizsgálta meg a munkavédelmi hatóság. A gyakoribb ellenőrzés igazolta, hogy a súlyosabb munkabalesetek száma is visszaszorítható
A munkavédelmi hiányosságok miatt hozott hatósági intézkedések száma is nőtt az idei évben, ugyanakkor a munkáltatók többsége a szabálytalanságokat azonnal vagy rövid időn belül megszüntette a munkahelyeken.
Az ellenőrzési tevékenység mellett a munkavédelmi hatóság nagy hangsúlyt fektet a megelőzési szemlélet kialakítására. A munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések jelentős, becslések szerint évi közel 400 milliárd forintot kitevő költséget okozhatnak a munkáltatók, a dolgozók és az állam számára, ezért különösen fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a munkahelyi balesetek megelőzésére – szögezte le a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye.
Címlapfotó: shutterstock