Amerika jó pénzért felfegyverzi még a saját ellenségeit is 

Szerző: | 2023. szeptember. 2. | Geopolitika, Háború, Technológia

Mindkét amerikai párt vezetése hagyta, hogy a fegyveripar aláássa az Egyesült Államok biztonságát és káoszt teremtsen otthon és külföldön. Ami sok, az sok – szögezte le véleménycikkében Michael Bloomberg.  

Joe Biden elnök kormánya akaratlanul is súlyosbítja azt a problémát, amelyet meg akar oldani: a migránsválságot a déli határon, amelyet azzal tetéz, hogy elősegíti az erőszakos fegyveres bűncselekmények számának megugrását Latin-Amerikában és azon túl is – írta Michael Bloomberg, a nevét viselő hírportál alapítója az ott megjelent véleménycikkében. Az Egyesült Államok elnökének, aki régóta a fegyverbiztonság bajnokának szerepében tetszelgett, gyorsan kell cselekednie, hogy helyrehozza ezt a politikai kudarcot – derül ki az írásból. 

Riasztó a guatemalai példa  

Az Egyesült Államokból exportált félautomata tűzfegyverek száma 2016 óta több mint duplájára nőtt. Amint azt a Bloomberg News vizsgálata feltárja, ezek az eladások nagy nyereséget hoztak a fegyveripar számára, miközben káoszt teremtettek az egész régióban, beleértve az amerikai–mexikói határt. 

Guatemala jó példa erre – mutatott rá a 81 éves milliárdos. Az amerikai gyártmányú félautomata lőfegyvereknek a közép-amerikai országba irányuló értékesítése több mint ötször magasabb, mint a 2010-es években, és közel kétszerese a két évvel ezelőtti értéknek. 

Míg az amerikai fegyvergyártók gyakran adnak el kormányoknak és biztonsági cégeknek, a fegyverek hamarosan megtalálják az utat a feketepiacra és a bűnözők kezébe.  

A bűnügyi statisztikában tapasztalt visszaesés után Guatemalában egyre több emberölést követnek el. Ezzel párhuzamosan nőtt az Egyesült Államokba menekülő közép-amerikaiak száma. A déli határra tavaly érkezett 2,2 millió ember 10 százaléka guatemalai volt, több, mint bármely más országé, kivéve Mexikót. 

A fegyver és Amerika 
Az Egyesült Államok genetikai térképébe beleivódott a lőfegyver, a kultúrájuk része. Nem véletlenül rendelkezik róla az 1787-ben született alkotmány 1791-es második kiegészítése. Az alaptörvény szerint az amerikai állampolgároknak joguk van a fegyverviselésre és -tartásra. A britekkel vívott függetlenségi harcok után az alkotmánykiegészítés szövegezője, James Madison is úgy tekintett a fegyveres milíciákra mint a szabad állam biztonságának védelmezőire. Az ilyen csoportokban részt vevőknek joguk volt a fegyverbirtoklásra. 1775 előtt csak a briteknek volt meg ez a joguk.  
Az Újvilágba érkezők amúgy sem foglalkoztak azzal, hogy mi volt az alkotmányban rögzítve, egyszerűen szükségük volt fegyverre, hogy megvédjék magukat és a családjukat, ha húsra fájt a foguk, akkor vadásszanak, és elzavarják a földjeikről a rézbőrűeket. Ám egy új kutatás szerint a felsorolt esetek ellenére korántsem viselt minden bevándorló fegyvert, az csak a XIX. század végétől kezdett rohamosan elterjedni.  
De továbbra is vitatott az a kérdés, hogy az alkotmánykiegészítés csak a milíciákban vagy általánosan biztosítja a jogot a fegyverbirtoklásra. 2008-ban egy legfelsőbb bírósági határozat tiszta vizet öntött a pohárba:  
az Egyesült Államok állampolgárának személyes joga a fegyverviselés, tekintet nélkül arra, hogy valaki tagja-e milíciának, a fegyverét használhatja önvédelemre és a vagyonának megvédésére.  
A szövetségi államok pedig meghatározhatják a fegyverviselés módját: ki, hol, milyen korhatárral birtokolhatja és viselheti, milyen előzetes engedélyek szükségesek hozzá, kell-e lőgyakorlaton részt vennie.  
Az utóbbi években 26 állam szigorított, míg 19 enyhített ezeken a szabályokon. 
Texasban a leglazábbak az elvárások, itt 18 éves kor felett (az államok zömében a 21 esztendős nagykorúságot el kell érni) – ha valakinek nincs bűnözői előélete és épelméjűnek számít – bárki hozzáférhet fegyverhez. Azt akár láthatóan viselheti még közterületen is, csak közhivatalokba nem mehet be vele.  
Évente az Egyesült Államokban átlagosan 40 ezren vesztik az életüket lőfegyvertől. Ezek közül 0,13 százalék tömeggyilkosságokban, amelyekről természetesen beszámol a média. De próbálja valaki ezekkel a számokkal vigasztalni azt a szülőt, akinek a gyermekét megölték egy iskolai lövöldözésben.  
Minden héten 25 kiskorú hal meg golyótól.  
Minden egyes esztendő alatt pedig 15 millióval nő a magánkézben levő, engedéllyel tartott fegyverek száma, amely mára meghaladta a 400 milliót, ami magasabb, mint az USA 333 millióra becsült lakosságszáma, hiszen egy embernél több is lehet. És akkor még nem beszéltünk az illegálisan keringő lőfegyverekről. A tömeggyilkosságok után, de válsághelyzetben is megnő a fegyverboltok forgalma, például a koronavírus-járvány éveiben elérte az évi 20 millió eladott darabot. Tehát az elrettentő esetek következtében nemhogy csökkenne a számuk, hanem nő.  
„Ki tud megállítani egy rossz fickót fegyverrel a kezében? Egy jó ember, aki szintén fegyvert visel” – szól az NRA, az Amerikai Fegyverszövetség egyik jelmondata. Az alkotmány második kiegészítését hangoztató szövetség – amelynek a taglétszáma is meghökkentő, négymillió tagot számlál – az egyik legnagyobb lobbierejű társaság a washingtoni törvényhozásban. A kézifegyverek eladása évente 8,5 milliárd dolláros (több mint 3000 milliárd forintos) forgalmat hoz, tízezer embernek ad munkát. 

Az amerikai kormány távolról sem törekszik arra, hogy megállítsa a régió fegyverválságát, hanem bűnrészes benne – állapította meg Bloomberg, aki a 2000-es évek elején volt New York-i polgármester. A probléma Donald Trump volt elnök adminisztrációjával kezdődött, amely 2020-ban elvette a fegyverexport engedélyezési folyamatát a nemzetbiztonsági aggályok miatt benyújtott kérelmek felülvizsgálatáért felelős külügyminisztériumtól, és átadta a kereskedelmi tárcának. A National Rifle Association, a Nemzeti Fegyverszövetség a váltást a Trump-adminisztráció eddigi legfontosabb fegyverpárti kezdeményezésének nevezte. 

Egyedül álló lehetőség a kézifegyverexport? 

Az ellenőrök már az ügynökségváltás előtt figyelmeztettek arra, hogy  

a fegyverkiviteli kérelmek 95 százalékából hiányoznak a szükséges információk, és még az Egyesült Államok nemzetbiztonsági aggályait sem ellenőrzik megfelelően.  

A probléma csak tovább súlyosbodott a kereskedelmi minisztérium megjelenésével az exportügyek intézésében. 

Ahelyett, hogy fékeznék a bajba jutott országokba irányuló kivitelt, a tárca tisztviselői kampányt folytatnak a külföldi vásárlók körében, és ha kell, akkor összehozzák őket az amerikai gyártókkal. A minisztérium jelentése még egyedülálló lehetőségnek nevezte az amerikai fegyverek iránti keresletet a politikai instabilitástól, a bandaerőszaktól és a kábítószer-kereskedelemtől szenvedő országokban. Nem meglepő, hogy az exportengedélyek jóváhagyásának az értéke 30 százalékkal nőtt a korábbi átlaghoz képest. 

Bár Guatemala kényelmes célpont az amerikai fegyveripar számára, aligha van egyedül. Mexikó régóta panaszkodik amiatt, hogy az amerikai korszerű lőfegyverek kábítószer-kereskedő bandákhoz kerülnek. Nemcsak Közép-Amerika, de  más régiós országok is szenvednek az amerikai fegyverek beáramlásától. 

A fegyverkiviteli probléma megoldásához nincs szükség új jogszabályokra. Az amerikai törvények már megkövetelik a kormánytól, hogy biztosítsa az exportellenőrzés végrehajtását. Ezen túlmenően az is követelmény, hogy megvédje az emberi jogokat, és az Egyesült Államokat az ilyen jogsértésektől, illetve visszaélésektől távol tartsa. Egy országban vagy térségben nem lehet hozzájárulni a polgári zavargásokhoz. Mind a Trump-, mind a Biden-adminisztráció hajlandósága arra, hogy nyíltan semmibe vegye a kongresszus akaratát – aláásva a határbiztonságot, az adófizetők költségeit és életeket veszélyeztetve a folyamat során – kétpárti felháborodásra adhat okot. Michael Bloomberg a pályája során mind a két nagy amerikai pártban, a demokratában és a republikánusban is megfordult, jelenleg függetlenként politizál. 

Ellenőrizni kell, hogy ki kap fegyvert 

A Biden-adminisztrációnak gyorsan kell cselekednie – ez a véleménye a lapalapítónak. Gina Raimondo kereskedelmi miniszter, aki Washingtonban és Rhode Island kormányzójaként hírnevet szerzett kiváló ügyintézésével, örökölte ezt a problémát, ám hagyta, hogy az tovább növekedjen. Szigorítania kell a fegyverexport-ellenőrzést, hogy az Egyesült Államok ismét törvényesen járjon el. 

A kormánynak meg kell tiltania a kivitelt az olyan országokba, ahol korrupt és elnyomó bűnüldöző szervek és biztonsági erők vannak.  

Az ezekbe az államokba való értékesítés olyan problémákat okoz, amelyek elkerülhetetlenül az USA-ba gyűrűznek be. Rövidlátás azt gondolni, hogy a fegyverek tömeges eladása ezeknek a nemzeteknek előnyös az amerikaiak számára. 

A republikánusoknak, akik támadták a Biden-adminisztrációt, amiért nem biztosítja a déli határt, most a leghangosabban kellene követelniük a cselekvést. Azok, akik ezt elmulasztják, csak tetézik a bajt, ami már régóta igaz. Bloomberg a cikke végén leszögezte, hogy túl sok politikus fél a fegyverlobbitól, és teljesíti a parancsát, aminek a közbiztonság – és most a határbiztonság – látja a kárát. 

Címlapfotó: shutterstock

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn