A munkavállalók gyakran a főnökök háta mögött spórolnak az idővel a mesterséges intelligencia segítségével. Egy a Pennsylvaniai Egyetemen tanító professzor szerint a vállalatoknak – akár ösztönzők segítségével – rá kellene vennie a dolgozókat, hogy megosszák a tudásukat az új lehetőségekkel kapcsolatban.
A cégek részéről vegyesen fogadták a nagy mesterségesintelligencia-boomot: néhol be akarják vezetni a használatát, máshol egyenesen tiltják azt, jogi akadályokra hivatkozva. Az aggodalmuk nem alaptalan, hiszen például a ChatGPT nem védi az adatokat és tanulás céljából fel is használja a kapott információt. Emellett gyakran téved és plagizál.
Ethan Mollick, a Pennsylvaniai Egyetem Wharton üzleti iskolájának a menedzsmentprofesszora szerint is érthető a vállalatok aggodalma.
Az Insider szerint néhány munkavállaló már bevallotta, hogy
használ MI-t, mivel az csökkenti a rájuk nehezedő terhet, növeli a teljesítményüket – magyarul gyorsan és sokat dolgozhatnak. Emiatt képesek akár több munkahelyen is tevékenykedni egyszerre.
Mollick szerint azonban az alkalmazottak nem osztják meg a főnökeikkel, hogy hogyan csinálják, mert félnek attól, hogy bajba kerülnek. Pedig a leleményes munkavállaló igen kreatívan képes csökkenteni a munkaterhét, ezek az információk pedig a cégek számára is hasznosak lehetnek, hiszen nem csupán a munkavállaló, de a vállalat is növelhetné a hatékonyságot. Azonban ha a dolgozók felfedik, mennyivel rövidebb idő alatt végeznek egy-egy feladattal, megeshet, hogy a főnökeik annál több munkát varrnak a nyakukba, így a végén csak a cég profitál.
A professzor azt tanácsolta a vállalatoknak, hogy próbálják meg „kiszedni” a munkavállalókból a titkaikat, akár ösztönzőkkel: kínáljanak például rövidebb munkanapokat. Ezzel a dolgozók is profitálnak és a cég is jól járhat a potenciális termelékenységnövekedés miatt.