Kezd életjeleket mutatni az ipar – derül ki a friss KSH ipari adatok szakértői értékeléséből. Éves alapon a teljesítmény ugyan 2,6 százalékkal csökkent, ám az előző hónaphoz képest már 2,8 százalékkal nőni tudott az ipari termelés 2023 júliusában.
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Kedvező hírek érkeztek az ipar felől júliusban: bár éves alapon a teljesítmény 2,6 százalékkal csökkent, az előző hónaphoz képest 2,8 százalékkal nőtt, azaz az ipari termelés kezd életjeleket mutatni. Mivel júliusi adatról van szó, ezért ezt még óvatosan kell kezelni, a nyári leállások időzítése nagyban befolyásolhatja a teljesítményt, így azt az augusztusival együtt lesz majd célszerű értékelni.
Bár a KSH az első becsléskor még nem közli a részletes iparági adatokat, az látható, hogy továbbra is azok az iparágak teljesítenek jól, amelyek exportra termelnek (járműgyártás, villamos berendezés gyártása), míg a hazai piacra termelő ágazatok (például élelmiszeripar) volumenét tekintve kevesebbet gyártanak, mint tavaly. Ennek oka a gyenge belső kereslet, köszönhetően annak, hogy a magas infláció erodálja a vásárlóerőt. Ugyanakkor az infláció csökkenésével ez a hatás is mérséklődik.
Mi várható a következő negyedévekben?
A mai adatok alapján a harmadik negyedévben az ipar teljesítménye éves alapon vélhetően még fékezi a gazdasági teljesítményt, azonban már az előző negyedévinél kisebb mértékben. Negyedéves alapon pedig már bővülésre számítunk. Ehhez a magas rendelésállomány és a beruházások termőre fordulása segítséget nyújthat, ám szükséges a belső kereslet felfutása is.
A KSH ipari adatai részletesen
– 2,6 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva viszont 2,8 százalékkal nőtt.
– 2023 júliusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
– Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,5 százalékkal mérséklődött. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2023 júniusához mérten 2,8 százalékkal nőtt.
– Az ipari termelés csökkenésében a feldolgozóipari alágak többsége érintett volt. A legnagyobb súlyú alágak közül a termelés volumene leginkább a járműgyártásban bővült, a villamos berendezés gyártásában is nőtt, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása esetében visszaesett.
– Az ipari termelés az év első hét hónapjában 4,5 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.
– A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliusban az előző hónaphoz képest 2,8 százalékkal emelkedett.
Címlapfotó: 123rf.com