A világunk egyre inkább a multipolaritás felé tolódik, amelyben a globális gazdaság meghatározó szereplőjévé válik Kína és az eurázsiai térség. A világhírű amerikai közgazdász, Jeffrey Sachs az Eurázsiának adott interjújában beszélt az orosz–ukrán háború hosszú távú hatásairól és az Egyesült Államok csökkenő hegemón dominanciájáról. Véleménye szerint a magyar miniszterelnök tisztán látja a világ helyzetét.
A Columbia Egyetem professzora úgy véli, az orosz–ukrán háború egy olyan konfliktus, amelynek sosem kellett volna kirobbannia. Sőt, elkerülhető lett volna, ha az Egyesült Államok etikusabban cselekszik, illetve ha már 1992-től fogva Oroszországgal közösen egy konstruktív és együttműködő viszonyt épít ki. Sachs szerint az Egyesült Államok legkomolyabb tévedése az volt, hogy már a kilencvenes évek elejétől kezdve tervezte a NATO kiterjesztését Ukrajna keleti határáig. A professzor ezt az egyoldalú világrend konszolidációjaként értelmezi – szemlézte az Eurázsiának adott interjút a Mandiner.
Jeffrey Sachs szerint az USA hozzáállása téves, veszélyes, provokatív és arrogáns volt.
Abban az esetben, ha az USA nem tette volna ezt, sokkal, de sokkal biztonságosabb és együttműködőbb világunk lenne.
A közgazdász többek között arról is beszélt, hogy
ebben a konfliktusban nincsenek nyertesek, itt „mindenki veszít”.
Természetesen a legnagyobb vesztes Ukrajna, amelyet szinte teljesen romba dönt a háború. A második legnagyobb károkat elszenvedő szereplő pedig Európa, mivel a konfliktus gazdasági és társadalmi hatásai elképesztő mértékűek. Az Egyesült Államok is hátrányt szenved, és nem csak azért, mert több mint száz milliárd dollárt fordított a háborúra, hanem mert globális szinten sokan nem támogatják az amerikai megközelítést.
A világ nagy része azt szeretné, ha a háború véget érne anélkül, hogy a NATO tovább terjeszkedne.
„Washingtonnak még mindig megvan az az illúziója, hogy ő a globális vezető. De nem lehetsz globális vezető, ha a világ nagy része nem akar követni” – tette hozzá.
A professzor kiemelte, hogy a geopolitikai és globális gazdasági környezet jelentős átalakuláson megy keresztül, és egyre több új nézőpont kerül előtérbe. Az egyik ilyen az integrált Eurázsia, ahol a világ népességének nagy többsége él.
Helyes Orbán Viktor világlátása
Sachs szerint Európa furcsa módon teljesen az Egyesült Államok oldalára állt. Ugyanakkor kiemelte, hogy
vannak olyan európai vezetők, mint például Orbán Viktor, akik tisztán látják a helyzetet.
Az USA célja a globális hegemón uralom, ezért is vívott számos háborút, és vett részt több tucatnyi rejtett és nyílt rendszerváltó műveletben, illetve külföldi kormányok megbuktatásában az utóbbi időben. Ezzel szemben a professzor szerint Kína, amely az egyik legnagyobb nyertese a geopolitikai átalakulásoknak, eközben igyekszik win-win együttműködést folytatni a többi országgal.
Jeffrey Sachs úgy látja, éppen ezért
abszolút helyes koncepció az, amit a magyar kormány képvisel. Ez az, ami békét és jólétet hoz, nemcsak Magyarországnak, hanem Európának és nyugat-ázsiai szomszédainak is.
Hazánk Európa közepén van, közel a volt Szovjetunióhoz, a Fekete- és a Földközi-tengerhez. E pozíció révén kiváló kapcsolódási pont lehet. „Remélem, nem csak Magyarország érti ezt meg, hanem Brüsszel is” – tette hozzá.
„Egy multipoláris világra van szükségünk, ahol nem rangsorolunk országokat, ahol békés kapcsolatokat ápolunk a világ különböző részei között” – fogalmazott.
Fotó: Orbán Viktor miniszterelnök és Jeffrey Sachs közgazdász professzor a Karmelita kolostorban 2022. december 9-én. Mellettük Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher