Egyetlen ábrán a világ legnagyobb sörivói – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Egyetlen ábrán a világ legnagyobb sörivói

A globális sörfogyasztás egészen elképesztő méreteket öltött. Ami az összkortyolást illeti, Ázsia természetesen vezet. Az egy főre jutó nyeldeklésben azonban Európát nem lehet megverni.

„Egy szép napfelkelte üdítőbben hat az ember kedélyállapotára, mint bármi más. A hideg sör kivételével.”
Michael Palin

A japán Kirin Holding minden évben elkészíti a globális sörfogyasztás listájának országonkénti összevetését. A 2021-es adatok nemrég láttak napvilágot, a Visual Capitalist pedig habzó ábrán mutatta be a végeredményt.

A világ sörivása a mért időszakban meghaladta a 185 millió kilolitert, ami több mint 74 000 olimpiai méretű úszómedence megtöltésére elegendő mennyiség. 2020-hoz képest mindenhol több nedűt eresztettek le torkukon a polgárok, ez a szomjúság pedig a globális fogyasztás 4 százalékos növekedését eredményezte.

Visual Capitalist

Sokan sokat isznak

Ázsia 31 százalékkal veszi ki részét a globális sörpiacból, az össznépi kortyolgatás listáját pedig 14 éve vezeti folyamatosan. Ha átlagfogyasztást nézünk, Kínában isznak a legtöbbet:

a bolygó sörfogyasztásának 20,5 százalékáért ők a felelősek, ezzel 19 egymást követő évben listavezetők.

(Ami a lakosság létszámát tekintve annyira nem meglepő, ha azonban hozzávesszük, hogy Kína megelőzi az USA-t sörgyártásban is, mindjárt szebben csillog az érem.)

Az USA mint sörivó nemzet csak a második a listán 13 százalékkal, őt Brazília, Oroszország és Mexikó követi 4,8, illetve 4,7-4,7 százalékkal. Németországnak csak a hatodik hely jutott 4,1 százalékkal, a sörimádók tízes listáját pedig Nagy-Britannia, Japán, Vietnám és Spanyolország zárja.

A cseheket nem kell félteni

Ami az egy főre jutó sörfogyasztást illeti, máris teljesen más az ábra. Ázsia ebben a szegmensben csak az európai versenyzők hátát figyelheti a távolból, a vén kontinens lakói ugyanis nem ismernek tréfát az ivásban: a lista első tíz helyezettjéből kilenc európai.

Csehország immár 29. éve vezeti a tabellát, 2021-ben a polgárok átlagban 184 liter sört zúdítottak le torkukon.

Ez persze nem csak a legendás szomjúságnak köszönhető, hanem a rendkívül olcsó italáraknak is: az ország egyes részein olcsóbban lehet sörhöz jutni, mint megvenni ugyanolyan mennyiségű ásványvizet.

Ausztria az ezüstérmes, átlag 98,7 liter elfogyasztásával, a harmadik helyen Litvánia áll 96,3 literrel, majd Románia (95,6 liter) és Lengyelország (94,1 liter) következik. Meglepő módon még az észtek (91.4 liter) is többet isznak a németeknél (90,4 liter), akiknek ez a visszafogottság csupán a hetedik pozíciót eredményezte a listán. Őket Spanyolország követi 88,5 literrel, majd egy régi sörimádó és sörgyártó nemzet, Namíbia jön kakukktojásként a teljesen európai környezetben 85,7 literrel, hogy a kisebb botlás után a horvátok állítsák helyre tizedik helyen az egyensúlyt, a maguk egy főre jutó 82,4 literével.

Az előrejelzések szerint egyébként a szomjúság az idén sem fog csillapodni,

a globális sörpiac értéke pedig eléri majd a 690 milliárd dollárt, ha pedig a kortyolgatás ilyen ütemben folytatódik, ez az összeg tíz év múlva, 2033-ra 996 milliárd dollárra emelkedik majd.

Fotó: 123RF

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat