Elérhető az egy számjegyű infláció – ez várható a gazdaságban – makronom.eu
2025. január 21., kedd

Elérhető az egy számjegyű infláció – ez várható a gazdaságban 



A Makronóm Intézet legújabb előrejelzése is megerősíti: elérhető az egy számjegyű infláció az év végre. A növekedés 2024-ben visszatérhet (3,8 százalékos bővülést várunk), az idei évben a magyar gazdaság teljesítménye a negatív külső környezetben ugyanakkor kismértékben, 0,2 százalékkal visszaeshet. 

A MAKRONÓM Intézet harmadik negyedéves makrogazdasági előrejelzése 

A fenti adatok az előző negyedévesnél kedvezőtlenebb várakozásokat jelentenek – a korábbi prognózisban előrejelzett lefelé mutató kockázatok (ipar teljesítménye, uniós források csúszása, háború és szankciók hatása) megvalósulása mellett a szolgáltatások kedvezőtlenebb teljesítménye is hozzájárult a vártnál rosszabb második negyedéves teljesítményhez.  

Az exportorientált feldolgozóipar jól teljesít, a kapcsolódó beruházások értéke is növekszik, ami jó alapot jelenthet a következő időszak növekedése szempontjából. Ugyanakkor a világgazdasági bizonytalanság, különösen a német feldolgozóipar gyengélkedése kockázatot jelent az export, így a gazdasági teljesítmény szempontjából. A belső fogyasztás a jövő évtől – a reálbérek ismételt növekedésével és a kamatok csökkenésével – állhat helyre. 

  1. A harmadik negyedévtől már megindulhat a növekedés negyedéves alapon, ugyanakkor az év egészét tekintve kismértékű visszaesést valószínűsítünk 

Míg az elemzői várakozások a második negyedévre negyedéves alapon kisebb-nagyobb bővülést jeleztek előre, addig a gazdasági teljesítmény 0,3 százalékkal csökkent. Ennek megfelelően a Makronóm Intézet idei növekedési várakozásait jelentősen rontotta és 0,2 százalékos visszaesést vár az év egészére. Idén a magyar gazdaság teljesítményéhez pozitívan járul hozzá a nettó export: a kivitel bővülésében nagy szerepe van a külső kereslet növekedésének, a korábbi beruházások termőre fordulásának, valamint a nemzetközi turizmus újjáéledésének. Az import volumenét ellenben visszafogja a magas bázis és a mérséklődő reálbérek nyomán visszaeső fogyasztás, továbbá a magas kamatkörnyezet, az önkormányzati és állami forráshiány, illetve az uniós források visszatartása miatt lassuló beruházási aktivitás. 2024-ben a gazdasági teljesítmény ismét dinamikusan, 3,8 százalékkal növekedhet, ebben már a nettó export mellett a fogyasztásnak és a beruházásnak is szerepe lesz. 

  1. Stabil munkaerőpiac – magas foglalkoztatás 

A gazdasági teljesítmény visszaesése ellenére a foglalkoztatás nem csökkent Magyarországon. A legfrissebb, május–júliusi adatok szerint a foglalkoztatottak száma 29ezerfővel nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 4 millió 728 ezer főre. Ez rekord magas foglalkoztatási szintet jelent. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta 4,0 százalékon áll – ez egy évvel korábban 3,3 százalék volt. Ez tehát azt mutatja, hogy a megélhetési költségek növekedése és az Ukrajnából hazánkba érkezők munkaerőpiaci integrációja nyomán növekedett az aktivitás. Ez egyben azt is jelenti, hogy még van tér a foglalkoztatás bővülésére. A Makronóm Intézet várakozásai szerint a beruházások és a gazdasági növekedés újraindulása következtében a foglalkoztatás tovább tud emelkedni, a munkanélküliségi ráta 2023 egészében 3,9, 2024-ben pedig 3,6 százalékot tehet ki. 

  1. Idén csökkenő, jövőre már növekvő reálbérek 

A magas infláció eredményeképpen az idei évben a reálbérek átlagosan 1,9 százalékkal mérséklődhetnek. Ebben a közszféra inflációtól elmaradó béremelései játszanak szerepet, a versenyszférában az infláció körüli – az első 7 hónapban 17,8 százalékos – béremelés várható. Jövőre – részben az idén csökkenő reálkeresetek miatt – a bérek reálértékének 5,7 százalékos emelkedésére számítunk, feltételezve a közszférában is megtörténő bérfejlesztéseket. Ezt segíti a munkaerőhiány fennmaradása, illetve a várhatóan kétszámjegyű minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés is. 

  1. A magas bázis és infláció 2023-ban visszahúzza a fogyasztást, ám 2024-ben már itt is bővülés várható 

2023-ban a fogyasztás volumene a kormányzati transzferek miatti magas bázis, valamint a reálkeresetek mérséklődése miatt 1,6 százalékkal csökkenhet, miközben 2024-re 3,8 százalékos fogyasztásbővülést vár a Makronóm Intézet. Ez utóbbiban jelentős szerepe lesz a keresetek alakulása mellett a fogyasztói bizalom helyreállásának. Éves alapon a fogyasztás már az idei negyedik negyedévben meghaladhatja az egy évvel korábbit, amelyben az infláció visszaszorulása mellett a bázishatások alakulása (pl. üzemanyag-árstop kivezetése) is szerepet játszik. 

  1. ábra: A felhasználási oldali tényezők növekedési hozzájárulása (százalékpont) 

Forrás: KSH, Makronóm Intézet számítása 

  1. Bővülő feldolgozóipari kapacitások és technológiai modernizáció mellett is csökkenhet idén a beruházások volumene, az építési beruházások visszaesése miatt 

A beruházások esetében a korábban vártnál magasabb, 8,6 százalékos visszaesést vár éves szinten a Makronóm Intézet. Ebben az uniós források visszatartása, a magas kamatkörnyezet, továbbá az állami és önkormányzati forráshiány játszik szerepet. A Makronóm Intézet várakozásai szerint a monetáris kondíciók lazításával és az uniós források legalább részbeni folyósításával a beruházások jövőre ismét növekedni kezdhetnek. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a beruházások leállása nem elsősorban a termelő beruházásokat érinti: a második negyedévben a feldolgozóipar beruházásai 7,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintjüket. Szintén nem szorult háttérbe a vállalkozások modernizációja sem: a gépberuházások volumene 4,0 százalékkal emelkedett. Ez pedig elősegíti az ipari termelés és az export jövőbeni növekedését. A várható visszaesés jelentősebb mértékben kapcsolódik az építkezésekhez: ezt támasztja alá az építőipar rendelésállományának június végi 26,1 százalékos éves alapú volumencsökkenése. 

  1. Idén és jövőre is pozitív növekedési hozzájárulás várható a nettó exporttól 

Az export volumene a Makronóm Intézet becslése szerint 2023-ban 4,1, 2024-ben pedig 6,2 százalékkal bővülhet. Ennek magyarázata a külső kereslet emelkedése mellett a beruházások termőre fordulása, az ellátási láncok visszaépülése, illetve a nemzetközi turizmus koronavírus utáni újjáéledése. Az import volumene vegyesen alakulhat az előrejelzési horizonton: 2023-ban alig változik a mérséklődő belső kereslet és a növekvő export eredőjeként, 2024-ben azonban már 5,2 százalékos növekedés várható a kivitel, a fogyasztás, valamint a beruházások bővülésének eredményeként. 

  1. Jelentősen javulhat a folyó fizetési mérleg egyenlege 

2023-ban az elszálló energiaárak eredményeként a folyó fizetési mérleg egyenlegében jelentős, a GDP 8,2 százalékát kitevő hiány keletkezett, miközben a nettó finanszírozási igény 6,1 százalékot ért el. 2023-ban a folyó fizetési mérleg deficitje a GDP 1,4 százaléka lehet, miközben 2024-ben a folyó fizetési mérleg egyensúlyban maradhat, a GDP 0,2 százaléka lehet, a nettó finanszírozási képesség pedig idén 0,0, jövőre pedig +1,5 százalékot érhet el. A folyó fizetési mérleg egyenlegének javulásához az energiaárak normalizálódása mellett a nettó export egyenlegjavulása járul hozzá. Ugyanakkor az államadósság emelkedő kamatterhei és a profit-húzta infláció eredményeként növekvő profitkiáramlás negatív irányba befolyásolják az egyenleget. 

  1. ábra: Az infláció és a maginfláció prognózisa (százalék) 

Forrás: KSH, Makronóm Intézet számítása 

  1. Már december előtt egyszámjegyű lehet az infláció 

Az infláció a 2023 januári, 25,7 százalékos csúcsáról fokozatosan mérséklődik – értéke augusztusban 16,4 százalékot tett ki. A pénzromlási ütem letöréséhez több tényező is hozzájárul. A világpiaci energiaárak mérséklődése, a 430-as mélypontjánál érdemben erősebb (de a háború előtti szintjénél jóval gyengébb) forintárfolyam, a gyenge belső kereslet, illetve a magas árak bázisba kerülése egyaránt segítik az infláció csökkenését. Az már biztosnak tűnik, hogy a fogyasztóiár-index már 2023-ban egyszámjegyű lesz, a kérdés az, hogy ez októberben vagy novemberben következik be – az olajár alakulása alapján a novemberi időpont tűnik valószínűbbnek. Az év egészét tekintve 17,8 százalékos – a nyugdíjas infláció esetében 1,0 százalékponttal magasabb – inflációt vár a Makronóm Intézet, amely 2024-re 6,4 százalékra lassulhat – számolva a jövedéki adó és az útdíjak emelkedésével. Az inflációs cél elérése tehát nem várható egyik napról a másikra: a magas inflációs várakozások, a zöld átállás költségei, továbbá a háború és a szankciók hatásai egyaránt növelik az áremelkedési ütemet. 

  1. Fokozatosan lazuló monetáris politika 

A mérséklődő infláció lehetővé teszi a monetáris politika lazítását – de csak fokozatosan. A túl gyors lazítás a forint gyengülését eredményezné, ezáltal ismét inflációt gerjesztene. A Makronóm Intézet várakozása szerint szeptemberben az egynapos betéti eszköz kamata ismét 100 bázisponttal csökken, így elérve az alapkamatot. Ezt követően a jegybank várhatóan lassabb tempóra kapcsol, az irányadó kamat 2023 végén 11,0, 2024 végén pedig 5,8 százalék lehet. A jegybank kamatcsökkentési mozgásterét mérsékli a külső környezet: a világ nagy jegybankjai még nem kezdték el a lazítást sőt, néhány esetben még a további szigorítás sem kizárt, így a túl gyorsan mérséklődő kamatkülönbözet gyengítené a forintot, ez pedig az infláción keresztül csökkenti a gazdasági teljesítményt. 

  1.  Apránként csökkenő hiány és államadósság 

Az államháztartás hiánya a 2022-es 6,2 százalék után 2023-ban a GDP 4,9, míg 2024-ben annak 3,0 százaléka lehet. Az államadósság a 2022-es 73,3 százalékról 2023 végére 72,0, 2024 végére 71,0 százalékra mérséklődhet – feltételezve a reptér 2024-es megvásárlását. A költségvetés vártnál magasabb deficitjében és adósságában nagy szerepet játszik az uniós források visszatartása mellett kiadási oldalon a kamatkiadások elszállása, illetve a hatósági energiaárak fenntartásának költsége, míg bevételi oldalon a vártnál alacsonyabb növekedés, amely erőteljesnyomot hagy a forgalmiadó-bevételeken. 

  1. táblázat: A Makronóm Intézet által előrejelzett főbb mutatók 
 2022 2023 2024 
GDP (volumenindex) 4,6 –0,2 3,8 
Háztartások fogyasztási kiadása (volumenindex) 6,5 –1,6 3,8 
Bruttó állóeszköz-felhalmozás (volumenindex) 1,2 –8,6 3,2 
Export (volumenindex, nemzeti számlák) 11,8 4,1 6,2 
Import (volumenindex, nemzeti számlák) 11,1 0,1 5,2 
Infláció (%) 14,5 17,8 6,4 
Jegybanki alapkamat az időszak végén (%) 13 11,0 5,8 
Munkanélküliségi ráta (%) 3,6 3,9 3,6 
Foglalkoztatottak száma (ezer fő) 4 696 4 719 4 741 
Bruttó átlagkereset változása (%) 17,5 15,6 12,4 
Reálkereset változása (%) 2,6 –1,9 5,7 
A folyó fizetési mérleg egyenlege (a GDP százalékában) –8,2 –1,4 0,0 
Külső finanszírozási képesség (a GDP  százalékában –6,1 0,0 1,5 
Az államháztartás egyenlege (a GDP  százalékában) –6,2 –4,9 –3,0 
Államadósság (a GDP  százalékában) 73,3 72,0 71,0 

Forrás: Makronóm Intézet számítása 

*** 

További információ: sajto@makronomintezet.hu   

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat