Ahogy várható volt, Peking dührohamot kapott, amikor megtudta, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indít a kínai elektromos autók európai kereskedelmével kapcsolatban. Fenyegetőzés és EU-szidás már van, konkrét válaszcsapás még nincs. Majd lesz.
Ursula von der Leyen éves értékelő beszédében jelentette be, hogy versenyszabályozási eljárást indítanak a kínai autóimport ellen. Indoklásában hozzáfűzte: „A globális piacot elárasztották az olcsó elektromos kínai autók, amelyek árát a mögöttük megbúvó óriási állami támogatások nyomják le. Ez viszont egyértelműen piactorzító hatással bír az Európai Unióra nézve”.
A vizsgálat – amely hónapokig fog tartani – nagy valószínűséggel extra vámok kivetésével fog majd végződni a kínai járművekre. Elemzők szerint a vám nagysága az Egyesült Államok által a kínai autókra kivetett 27,5 százalékos szintet fogja megközelíteni, ez pedig gyakorlatilag casus belli lesz egy kereskedelmi háború kirobbanásához.
Színtiszta protekcionizmus?
Kína kereskedelmi minisztériuma közleményben reagált az Európai Bizottság elnökének bejelentésére. Mint írták,
az Európai Unió nem mást tesz, mint a »tisztességes verseny« fogalmával takarózva valósítja meg a színtiszta protekcionista törekvéseit.
A tárca nehezményezte az állami támogatások emlegetését is. A közlemény rámutatott, hogy az elektromos járműipar területén Kína versenyképessége valóban folyamatosan fejlődött, ezt azonban nem az állami támogatásoknak, hanem a jól kiépített ellátási láncoknak, kemény munkának, a felhalmozott tudásnak és a folyamatos technológiai innovációknak köszönheti.
Az érintett kínai autógyártók egyelőre nem reagáltak a vizsgálat hírére, megtette azonban az országos kínai autószövetség képviselője, aki szerint mindössze az történt, hogy a Nyugat elaludt, miközben Kína már régóta az elektromos átállásra készül.
A Bloomberg elemzője hasonlóképpen látja a szituációt:
Az elmúlt 12 hónapban Európa ráébredt arra, hogy Kína ma már képes kifinomult technológiájú elektromos modellek gyártására. Ám ahelyett, hogy politikai megoldásokat erőltetnének, az európai autógyártóknak saját versenyképességük javítására és a fogyasztók által ténylegesen megfizethető elektromos járművek fejlesztésére kellene összpontosítaniuk
– írja véleményében.
Visszaüthet, ha megütik
Abban mindenki egyetért, hogy az Európai Bizottság rendkívül ingoványos talajra tévedt. Európa gazdasága megszenvedheti, ha protekcionista intézkedéseket alkalmaznak a kínai elektromosjármű-ipar visszaszorítására, és büntetésekkel kezdenek fenyegetőzni. A kínai Global Times szerint
az EU egyszerűen fél a kínai versenytől, ezért él a protekcionizmus eszközeivel, amelyeket védőernyőként borít az elektromos átállásban meglehetősen lemaradt európai autógyártók fölé. Ha az EU tisztességtelen lépéseket tesz, Kínának vannak eszközei a kínai cégek érdekeinek védelmében.
A lap idézi a Kínai Kereskedelmi Kamarát is, amely szerint az, hogy az EU kizárólag származási ország alapján készül korlátozni a kereskedelmet, homlokegyenest ellentmond a Kereskedelmi Világszervezetnek tett vállalásaival.
Kapcsolódó:
Fotó: A BYD kínai jármyűgyártó Han nevű modellje a Párizsi Autószalon nyitónapján.
MTI/EPA/Teresa Suarez