Bulgária elnöke, Rumen Radev is előadást tartott a Budapesti Demográfiai Csúcson. Bulgária hazánk fontos partnere az illegális migráció megállítása és az energiabiztonság tekintetében. Radev elmondta, hogy országát is érinti a demográfiai krízis, habár termékenység tekintetében ők a középmezőnybe tartoznak. A bolgár elnök szerint a legnagyobb probléma náluk a képzett fiatalok kivándorlása.
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet elemzőjének írása
A bolgár elnök Rumen Radev azzal kezdte a beszédét a 2023-as Budapesti Demográfiai Csúcson, hogy hangsúlyozta Magyarország és Bulgária mély történelmi és kulturális kötődését. Bulgáriában digitális, zöldügyi és pénzügyi politikát folytatnak a bolgárok jövőjéért, ám a holnap mégis egyre inkább annak függvénye, hogy milyenek az ország demográfiai mutatói.
Leszögezte: abban hisz, hogy a digitális 21. században a társadalmak között ez a rivalizálás már nem területekről és forrásokról fog szólni, hanem az emberi tőkéről, mivel az a legfontosabb érték, amivel az országaik rendelkeznek. Szerinte a magyar kormány demográfia és a családvédelem területén tett intézkedéseinek már láthatók az eredményei. Azáltal, hogy kifejlesztik és beiktatnak egy stabil stratégiát a családok védelme érdekében a demográfiai válságot is kezdték megoldani.
„Minden a családon múlik.” – szögezte le Radev, majd hozzátette, hogy a családoknak megvan az a felelőssége, hogy gyermekeket vállaljanak és neveljenek oly módon, hogy majdan országaik felelősségteljes polgárai legyenek.
Sok tényező lép a képbe, amelyeket meg kell beszélni, vizsgálni globális, nemzeti és európai perspektívában is
– folytatta a bolgár elnök.
„Ha csak 100 évvel visszamegyünk az időben, akkor a várható átlagos élettartam 40 év volt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a közönség legalább fele nem lehetne most itt” – mondta Radev, majd hozzátette, hogy 100 évvel ezelőtthöz képest néhány európai országban a várható élettartam 80, vagy akár 90 évre emelkedett.
Radev szerint ma a világban óriási a gazdasági verseny. Éppen ezért a fiatalokat arra kell ösztönözni, hogy tanuljanak, keményen dolgozzanak, versenyezzenek és hogy termeljenek. Kérdés azonban, hogy a kormányok mit tesznek annak érdekében, hogy ezek a fiatalok családalapításban gondolkozzanak. Szerinte ebben sikeres Magyarország. A kihívás az egyensúly megtalálása a munka és a család között, viszont nem lehet megbeszélni ezeket a problémákat, ha elválasztják őket a globális perspektívától.
A bolgár elnök ismertette, hogy jelenleg két egymással szembenálló folyamat megy végbe világszerte. Az egyik oldalon demográfiai fellendülés van óriási születési számokkal jellemzően a fejlődő országokban, ugyanakkor a legfejlettebb országokban nagy mértékben csökken a születések száma.
Európa jelenleg egy példa nélküli demográfiai válságon megy keresztül, ami kihívás elé állítja a biztonságunkat, a társadalmi és gazdasági rendszereinket
– szögezte le Radev.
A két folyamat tisztán látszik a térképen, amiről Radev beszélt. Készítette: Mihálovics Zoltán
A bolgár elnök ehhez azt is hozzátette, hogy sokak szerint az európai társadalmak azzal a kihívással fognak szembesülni, hogy megvédjék az európai keresztény identitást. Ez viszont egy olyan probléma, ami kihívás elé állítja az értékeket, hagyományokat, ugyanakkor a szolidaritást is.
Rátérve a bolgár helyzetre az elnök elismerte, hogy országában vannak problémák, mivel azok közé az államok közé tartozik, ahol a leginkább elöregszik a társadalom és csökken a lélekszám.
Az elmúlt 10 évben 850 ezerrel fogyatkozott a bolgár társadalom lakosságszáma, ami az össznépesség 12 százaléka, s ez az újkori történelemben a legerősebb visszaesés.
A 0–17 éves kor közötti gyermekek száma csupán 19 százalékát adja a bolgár társadalomnak, ám nem ez a legfontosabb demográfiai probléma. A paradoxon, hogy a fertilitási mutató 1,4, tehát a többi európai országhoz illeszkedik – azonban vannak olyan országok is, ahol ez a szám 1,1-1,2. Tehát az alapvető probléma Bulgáriában nem a fertilitással van – igaz ezzel is foglalkozni kell –, s nem is a társadalom elöregedésével.
A valódi probléma a kivándorlás, ami ehhez a katasztrofális demográfiai eredményhez vezet.
A bolgár elnök a problémával kapcsolatban elmondta, hogy a legtöbb európai ország nemhogy nem termel kivándorlókat, inkább vonzzák a bevándorlókat, a bolgároktól ugyanakkor folyamatosan elszívják a legjobb elméket. Óriási százaléka a magasan képzett embereknek évről-évre elhagyja az országot, ami egy kettős veszteség, hiszen befektettek ezeknek az embereknek az oktatásába, a társadalmi és a szociális támogatásába és amikor eljönne az idő, hogy mindezt visszaadják az országuknak, ezt a más országokban teszik meg. Így Bulgária donorként szolgál a gazdagabb európai országok számára. Erre próbálja a bolgár kormány megtalálni a választ.
Rumen Radev, Bulgária elnöke szerint a legnagyobb probléma a kivándorlás. Forrás: MTI
Az elnök elmondása szerint a kormány az elmúlt években nagyon sokat tett a probléma megoldásáért és komplexintézkedésekhez folyamodtak: kiszélesítették a gazdasági támogatási rendszereket a családok irányába. Például pénzügyi ösztönzőket adtak a szülőknek. A Helyreállítási Alap forrásait is maximálisan kihasználták, ebből a legtöbb pénzt az oktatásra és az egészségügyre allokálták. A legfontosabb problémáik mindezek ellenére megmaradtak.
Radev szerint a legfontosabb tényező, amivel kiutat találhatnak a demográfiai krízisből az a jogállamiság.
„Ahol a jogállamiság jelen van, ott a korrupció szintje a minimumra csökken. Ehhez fejlett infrastruktúra kell, minőségi oktatás, hozzáférhető egészségügy, szociális biztonság, tulajdonvédelem, stabil befektetések és ami még nagyon fontos minden állampolgárnak éreznie kell a kormány védelmét, ugyanakkor időben kell az az ország vezetőinek közbeavatkoznia bizonyos helyzetekbe” – fejtette ki Radev.
Hozzátette, hogy sok fiatal nem csak a pénz miatt szeretne karriert építeni külföldön, hanem mert szeretne egy jól szervezett társadalomban élni, ahol világosak a szabályok, a jogok, a kötelezettségek és hatékony a rendszer, valamint az igazságszolgáltatás is.
A bolgár elnök ugyanakkor optimista és hisz abban, hogy a negatív tendenciákat meg fogják törni fenntartható befektetésekkel, magas szintű technológiákat fognak fejleszteni, melyeknek hatására egyre több fiatal fog visszatérni, akik családot alapítva gyermekeket vállalnak Bulgáriában. Továbbá hisz abban, hogy országának egyedi környezeti forrásai, történelme és kultúrája van és ezáltal át fogják vészelni a „demográfiai telet”.
A probléma, amivel a világ szembesül Radev szerint annyira bonyolult, annyi tényező játszik közre minden oldalról, hogy egyetlen ország sem tudja mindet egyedül megoldani. Az elnök ezért reménykedik abban, hogy az Európai Unión belül tovább fogják fejleszteni a demográfiai stratégiáikat.
Hozzátette: „A problémák nagyrésze az európai országokban azokról fognak szólni, hogyan alkalmazkodjunk a globális demográfiai változásokhoz.”
Végül úgy folytatta, hogy ez egy óriási kihívás, amely teszt elé fogja állítani a biztonságunkat, az identitásunkat, az értékeinket, hagyományainkat és szolidaritásunkat. Ha nem vagyunk képesek arra, hogy ezeket megtartsuk, akkor azok az erőfeszítéseink, amelyeket a demográfiai válság legyőzésére teszünk, értelmetlenek lesznek.
Borítókép: MTI/Koszticsák Szilárd