A német Zöldek és Liberálisok újabban a bevándorlás elleni fellépésre szólítanak fel, miközben a német radikális jobboldalt képviselő AfD ezt is kihasználva erősödik. A mainstream pártokat (CDU/CSU, SPD, FDP, Zöldek) egyre inkább megrémíti ez a tendencia: az Afd már négy keleti tartományban vezeti a közvélemény-kutatásokat.
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet elemzőjének írása
A német belpolitikáról sok minden elmondható, az viszont bizonyosan nem, hogy ne lenne eseménydús: bevándorlással kapcsolatos félelmek erősödése, a radikális jobboldali AfD erősödése, a Zöldek irányváltása, akik – korábbi nyilatkozataikkal szöges ellentétben – az illegális menedékkérők elleni fellépésre szólítanak fel.
Ricarda Lang, a Zöldek társelnöke – akinek pártja mindeddig arról volt ismert, hogy a migrációval kapcsolatban mérsékelt irányvonalat képvisel – figyelemre méltó felszólalásában bírálta két koalíciós partnerének (szociáldemokraták, liberálisok) vezető tisztviselőit, amiért nem tesznek eleget annak érdekében, hogy a tartózkodási ok nélküli – például háborús övezetből menekülő – menedékkérőket visszaküldjék hazájukba.
Németországban az utóbbi időszakban gyorsan forrósodik a politikai hangulat. Egy kedden közzétett felmérés szerint a bevándorlásellenes AfD lett a legerősebb politikai erő Mecklenburg-Elő-Pomerániában, ezzel ez a negyedik keletnémet tartomány – Brandenburg, Türingia és Szászország után –, ahol vezet a felmérésekben. Ez különösen megijeszti a hagyományosan népszerű pártokat, mivel az utóbbi három tartományban jövő szeptemberben lesznek választások, ami felveti annak lehetőségét, hogy az AfD először kerülhet hatalomra tartományi szinten.
Forrás: Politpro.eu Készítette: Mihálovics Zoltán
Lang támadta Nancy Faeser belügyminisztert, aki Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata pártjának (SPD) képviselője, valamint Joachim Stamp bevándorlásügyi különmegbízottot, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) képviselőjét, mondván, hogy a kitoloncolások megkönnyítése érdekében „végre előre kell lépniük a nem uniós országokkal kötött hazatoloncolási megállapodások terén”. A kormánynak cselekednie kell, „hogy ne érkezzenek újabb és újabb emberek” – mondta Lang.
A vezető zöldpolitikus e szokatlan megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Christian Lindner pénzügyminiszter FDP-je hétfőn állásfoglalást hagyott jóvá, amelyben a menedékkérők szociális juttatásainak csökkentésére szólított fel.
Az FDP emellett meg akarja győzni koalíciós partnereit, hogy Marokkót, Tunéziát és Algériát nyilvánítsák „biztonságos” származási országnak, ami megkönnyítené az ezekből az államokból érkező menedékkérők hazaküldését.
Ezek az akciók rávilágítanak arra, hogy az SPD, az FDP és a Zöldek alkotta német kormánykoalíció kezd pánikba esni, mivel az érkezők száma folyamatosan emelkedik – csak augusztusban mintegy 15 100 illegális határátlépést regisztráltak, ami 40 százalékos növekedés júliushoz képest –, és egyre több német fordul az AfD felé.
A radikális jobboldali AfD támogatottsága az EP-választáshoz közeledve egyre erősödik Forrás: MTI
Frank-Walter Steinmeier elnök szerdán arra figyelmeztetett, hogy
Németország a tűrőképessége határán van, mivel az év első felében 162 ezren nyújtottak be menedékkérelmet az országban. Ez „az EU-n belüli összes kérelem több mint egyharmada”
– tette hozzá az olasz Corriere della Sera című lapnak adott interjújában.
Míg az AfD állami szinten nem ért el áttörést, kisebb körzetek szintjén először vette át a hatalmat, amikor júniusban megnyerte a thüringiai tanácsi választásokat, júliusban pedig polgármester-választást nyert Szász-Anhaltban.
Az AfD erősödése
Bár az AfD támogatottságát számos tényező – az infláció, a magas energiaárak és a kormány által a vitatott fűtési törvény rossz kezelése – növeli, a legfőbb oka az erősödésnek a menedékkérők növekvő beáramlása.
„Egy ilyen párt akkor erősödik, amikor a problémákat nem sikerül megoldani” – mondta a múlt héten a bevándorlási vitára utalva Friedrich Merz, a legnagyobb ellenzéki párt, a német jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője. Hozzátette, hogy a németországi városok és önkormányzatok túlterheltek a menedékkérők növekvő száma miatt.
A radikális párt támogatottsága az országos közvélemény-kutatásokban is megugrott – az év eleji mindössze 14 százalékról mostanra 22-re emelkedett a Politico által összeállított országos felmérések átlaga szerint.
Ezzel az ország második legnépszerűbb pártja a CDU és a Keresztényszociális Unió konzervatív szövetsége után,
amely 27 százalékos támogatottsággal büszkélkedhet. Scholz legutóbb nyertes SPD-je 17 százalékon áll.
Forrás: Politico Készítette: Mihálovics Zoltán
Az AfD a nyugat-németországi Hessen és Bajorország tartományban is erősödik, ahol kevesebb mint három hét múlva, október 8-án járulnak az urnákhoz.
Bajorországban az AfD felemelkedését részben a népszerű jobboldali Szabad Választók pártja fékezi, amelynek növelni is tudta a tekintélyét a befolyásos déli tartományban, miután náci röplapbotrányba keveredett vezető jelöltje, Hubert Aiwanger.
Forrás: Politico Készítette: Mihálovics Zoltán
Hessenben azonban az AfD erőteljesen felfelé ívelő pályán van. A banki központnak, Frankfurtnak otthont adó tartományban a legfrissebb felmérések szerint az AfD egyre közelebb kerül az SPD-hez, ami azért kellemetlen, mert a szociáldemokraták Faeser belügyminisztert jelölték Hessenben, abban a reményben, hogy ismertsége segíthet a pártnak megnyerni a választást a hivatalban lévő CDU miniszterelnökével, Boris Rheinnel szemben.
Forrás: Politico Készítette: Mihálovics Zoltán
A stratégia viszont kudarcot vallott, mivel a belügyminisztert a választási kampányban az AfD ostorozza, azzal vádolva, hogy ebben a pozíciójában kudarcot vallott a bevándorlás terén. Faeser szempontjából a helyzet kényelmes: miniszteri pozícióját megtartotta, miközben Hessenben elindult, így ha elveszítené a tartományi választást, továbbra is maradhat tárcavezető.
Nem segít Faesernek, hogy még a széles körben elismert volt elnök, Joachim Gauck is bírálta a kormányt, és radikálisabb megoldásokat sürgetett.
Az eddigi intézkedések nem voltak elegendők ahhoz, hogy orvosolják a nyilvánvalóan bekövetkezett kontrollvesztést
– mondta vasárnap a ZDF közszolgálati televíziónak.
„Ez azt jelenti, hogy olyan mozgástereket kell kialakítanunk (a manőverezéshez), amelyek eleinte nem tetszettek nekünk, mert embertelennek hangzanak” – tette hozzá Gauck volt lutheránus lelkész, miközben a menedékkérők számának megfékezése érdekében „egy korlátozási stratégia” bevezetése mellett érvelt.
Összefoglalva tehát igaz, hogy országos választást csak 2025-ben tartanak Németországban, de a közelgő európai parlamenti szavazások fényében különösen érdekes lesz figyelni az ottani belpolitikai sakkjátszmát, ugyanis az, hogy a támogatottságot tekintve országosan a szociáldemokraták a harmadik helyre estek vissza, könnyen plusz helyeket jelenthet az AfD-nek az EP-ben.
Borítókép: MTI/AP/Manis Szvarup