Egy rejtett veszély fenyegeti Amerika energiabiztonságát 

Szerző: | 2023. szeptember. 26. | Kiemelt, Zöldenergia

A napenergia kulcsfontosságú a megújuló energiaforrások széles körű elterjedése szempontjából, viszont az alapjául szolgáló technológia nagy része Kínában készül. Ez függővé teszi a legtöbb országot, még a Kínától egyre inkább távolodó Egyesült Államokat is. Hogyan képes ezt diverzifikálni a zöldátállást a zászlajára tűző Biden-adminisztráció? 

A Joe Biden vezette amerikai adminisztráció 2020-ban úgy kezdte meg négy éves kormányzati ciklusát, hogy egyik fő céljaként tűzte ki a zöldátállást. Ez magában foglalja a fosszilis tüzelőanyagokról való folyamatos átállást a megújuló energiára. Ebbe a napenergia is beletartozik, itt viszont problémákba ütközik az amerikai energiabiztonság. 

A modern napelem – a mai napelemek alapja – amerikai találmány. A Bell Laboratories kutatói 1954-ben mutatták be a technológia első olyan változatát, amely elég hatékony volt ahhoz, hogy gazdaságilag életképes legyen. 

Azonban 69 évvel később a napelemek túlnyomó többsége már Kínában készül.  

Vagyis az, hogy egy országban egy új technológiát forradalmasítanak, nem jelenti automatikusan azt, hogy az az ország uralja az adott technológiát. Kína időben meglátta a piaci rést, és jókor lépett, így mára megkerülhetetlen szereplője lett a zöldátállásnak. 

A BloombergNEF szerint az ázsiai országnak jelenleg 70-szer annyi napelem előállítására képes kapacitása van, mint az Egyesült Államoknak. Ahogy a világ a fosszilis tüzelőanyagoktól a megújuló energiaforrások felé fordul, a napenergia egyre nagyobb jelentőségre tesz szert, és az, hogy Amerika nem tud lépést tartani Kínával, mind komolyabb stratégiai problémává válik. 

A Bloomberg Originals The Hidden Threat to US Energy Security című mini-dokumentumfilmjében azt vizsgálták, hogy Amerika hogyan próbálja behozni a lemaradását ebben a kritikus ágazatban a Joe Biden által az inflációcsökkentő törvény keretében elkülönített dollármilliárdokkal. A BloombergNEF becslése szerint 2030-ra a világ napenergia-kapacitása háromszor akkora lesz, mint a szárazföldi és tengeri szélerőműveké együttvéve. 

Kína vezető szerepe a két évtizeden át tartó kormányzati támogatásnak köszönhető, amely csökkentette a napelemek előállítási költségeit és elősegítette a végpiacok fejlődését. A BloombergNEF vezető napenergia-elemzője, Jenny Chase szerint a napenergia a pekingi térnyerés nélkül jó eséllyel még mindig háziipar lenne. 

A napelemek egyre fontosabb szerepet kapnak Forrás: MTI 

A napenergia-technológia gyártása és felhasználása a múlt heti New York-i klímahéten (Climate Week NYC), az üzleti vezetők, tudósok és politikusok éves találkozója során az ENSZ év végi éghajlatváltozási csúcstalálkozója (COP28) előtt a figyelem középpontjába került. 

A COP28 résztvevői arra törekszenek, hogy az évtized végére megháromszorozzák a megújuló energiaforrások használatát – és a napenergia valószínűleg a legnagyobb mértékben hozzájárul majd e cél eléréséhez.

Borítókép: MTI/EPA/Christopher Neundorf

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn