Felemás képet mutatnak az ipari termelői árak

Szerző: | 2023. szeptember. 28. | Hazai, Zöldenergia

A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2023 augusztusában az ipari termelői árak átlagosan 2,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest, havi alapon ugyanakkor 07, százalékkal nőttek.

Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdászának elemzése

Augusztusban az ipari termelői árak felemás képet mutattak: havi alapon 0,7 százalékkal növekedtek, míg éves alapon 2,3 százalékkal mérséklődtek. Az éves alapú árcsökkenés mindenképpen kedvező, ebben az energia bázisidőszaki magas árának és az azóta bekövetkezett konszolidációjának, illetve a forint éves alapú erősödésének lehet szerepe.

Ugyanakkor az energiaipar belföldi árai még mindig magasabbak, mint egy évvel korábban, ez pedig a belföldi értékesítési árakra nyomta rá a bélyegét, ahol 8,6 százalékos drágulást mért a KSH, míg az export értékesítési áraknál 7,6 százalékos mérséklődést. Az élelmiszeripar belföldi árai még mindig jelentős, 13,5 százalékos emelkedést mutattak, ám ebben az is szerepet játszik, hogy a magas árak még nem kerültek be teljesen a bázisba.

A havi alapú drágulásban szintén szerepe volt a forintárfolyam változásának: a forint augusztusban 1,7 százalékkal gyengébb volt, mint júliusban. Ezen kívül szerepet játszhatott a belföldi kereslet erősödése is. A forintgyengülés nagyobb hatását mutatja, hogy havi alapon az export árak nőttek nagyobb (0,9 százalék) és a belföldi árak kisebb (0,3 százalék) mértékben.

A következő időszakban nem számítunk már olyan mértékű árváltozásokra, mint amilyeneket az elmúlt másfél évben tapasztaltunk az ipari termelői árakban. A legfontosabb tényező várakozásaink szerint a forintárfolyam lesz, ez befolyásolhatja leginkább a termelői árakat, de az importból érkező termékek árát is, így az inflációra is jelentős hatást tud gyakorolni.

Fotó: 123rf

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn