Sosem látott gyorsasággal csap le az MI a kiberteret fenyegető szoftverekre 

Szerző: | 2023. szeptember. 30. | Makronóm Morzsa, Technológia

A mesterséges intelligencia növekvő népszerűsége miatt fontos beszélni arról, hogy a technológia hogyan befolyásolja majd a kiberbiztonságot. Mint mindent, a technológiai fejlődést is lehet jóra és rosszra is használni. A kibervédelmi eszközök a mesterséges intelligenciának köszönhetően gyorsabbak és pontosabbak, mint valaha – azonban a fenyegetések is korszerűbbek. 

A mesterséges intelligencia (MI), valamint a nyelvi modellek fejlettsége és népszerűsége egyre nő, egyre több vállalat és különböző iparágak is alkalmazzák valamilyen formában. Biztonsági szempontból érdemes említést tenni az MI kibertérben betöltött szerepéről, hiszen bár rengeteg segítséget nyújt a védekezésben, aki akarja, könnyen rosszra is használhatja ezt a fejlődő technológiát.  

Hatalmas MI-ugrás a kibervédelemben 

Az IBM jelentése szerint a mesterséges intelligencia és az automatizált felügyeleti eszközök gyakorolták a legjelentősebb hatást a jogsértések felderítésének és megfékezésének sebességére, a 

Az MI adta lehetőségeket kihasználó szervezeteknél rövidebb a betörések életciklusa.  

Ez egy igen fontos előrelépés, hiszen a szoftverek feltörése kihat a szervezet pénzügyeire, partnereire és hírnevére. A korai észleléssel több millió dollárnyi veszteséget kerülhetnek el ezek a vállalatok és egyéb szervezetek. 

Ezen előnyök ellenére az IBM jelentésében vizsgált szervezeteknek csak mintegy 40 százaléka használja aktívan a kiberbiztonságot növelő mesterséges intelligenciát és automatizálást. A szervezetek által használt automatizált eszközök robusztus sebezhetőség-feltáró programmal és etikus hackerek által végzett, folyamatos ellenfél-teszteléssel kombinálva kiegészíthetik a kiberbiztonsági stratégiájukat és jelentősen növelhetik a védelmüket. 

A kibervédelemmel együtt a támadások is fejlődnek 

A mesterséges intelligencia nem csak a védelmet erősíti, igen sok lehetőséget kínál a támadóknak is. Az év elején a HYAS kutatói bejelentették, hogy kifejlesztettek egy BlackMamba nevű “rosszindulatú” szoftvert, amely valójában nem árt, inkább rávilágít a védelem esetleges hibáira.   

A BlackMamba egy mesterségesintelligencia-alapú rosszindulatú szoftver, amely képes a saját jóindulatú forráskódját rosszindulatúra átírni, és ehhez mindösszesen egy nyelvi modellre van szüksége.  

Képes folyamatosan módosítani a saját kódját, így elkerül minden útjába akadó ellenőrzést és vírusirtót. Arra tervezték, hogy rögzítse a billentyűleütéseket és eltárolja a felhasználó adatait, amelyek így illetéktelenek kezébe is kerülhetnének, amennyiben egy rosszindulatú hacker hoz létre hasonló szoftvert. 

Ez a tesztelésre szánt program jól mutatja a mesterséges intelligenciában rejlő kártékony lehetőségeket, amellyel a kibervédelemnek fel kell vennie a versenyt. A vállalatoknak használat előtt érdemes tüzetesen átvizsgálni minden MI-t és nyelvi modellt, és fel kell készíteni a munkavállalókat a modern kor veszélyeire. 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn