A Gazdaságfejlesztési Minisztérium – együttműködve a térség országgyűlési képviselőjével – aktív szerepet vállalt a Dunaferr megmentésében, így került sor többek között a bérek kifizetésére a Bérgarancia alapon keresztül. A dunai vasművet üzemeltető vállalat értékesítése sikeres volt, és már csupán az EU fúziós kontrolljának lezárása van hátra.
A Dunaferr a korábbi külföldi menedzsment felelőtlensége és az elhibázott szankciók miatt fizetésképtelenné vált, amivel több ezer család megélhetése került veszélybe. A munkahelyek megvédése érdekében a kormány képviseletében
a Gazdaságfejlesztési Minisztérium – együttműködve Mészáros Lajossal, a térség országgyűlési képviselőjével – aktív szerepet vállalt a gyár megmentésében, többek közt a jogszabályi környezet rendezésével és a Bérgarancia Alapon keresztül a bérek kifizetésével.
A nyílt és transzparens felszámolási eljárás keretében a Liberty Steel adott be érvényes és nyertes pályázatot, így a Dunaferr értékesítése sikerrel zárult. Az értékesítés folyamata még nem zárult le teljesen, ugyanis az Európai Unió fúziókontrollja jelenleg is zajlik, amelyet a Bizottság egyszerűsített eljárásban vizsgál. A tulajdonosi jogok átadására kizárólag az eljárás befejezését követően kerülhet sor, így addig a felszámolóbiztos gyakorolja a tulajdonosi jogokat. A Liberty Steel sikeres pályázatának következményeként egy megállapodási szerződés került aláírásra.
A fúziókontroll lezárása ütemezetten halad, az egyszerűsített eljárás határidejét az Európai Bizottság október 13-ban állapította meg, emiatt a Liberty Steellel kötött szerződésben lévő szeptember 30-i határidő is módosul.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy
a kormány és a Liberty Steel továbbra is elkötelezett a Dunaferr megmentése és az acélipar jövője szempontjából kiemelkedő zöldátállás mellett,
hiszen ez jelenti az ágazat versenyképes és fenntartható jövőjét.
Borítókép: MTI/Bruzák Noémi